| Georgyy2014 a întrebat:

Dupa cum v-am spus in intrebarea anterioara am o relatie de aproape 3 ani. Il iubesc, dar problema e ca ne certam prea mult. Uneori ma gandesc cum de am rezistat atat impreuna. Amandoi suntem incapatanati si nu renuntam niciodata la ideile noastre pana nu ne certam si ne dam seama ca am gresit. Cand ne certam m-as desparti de el si nimeni nu poate sa imi schimbe decizia, dar apoi ma gandesc ca daca nu o sa-mi mai gasesc un prieten curand, daca nu o sa mai gasesc pe cineva care sa-mi placa si o sa raman singura. Si chestia e ca el e un baiat de treaba in rest si imi place tot la el, dar faptul ca ne certam atat ma face sa cred ca nu ne potrivim. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| pisoias a răspuns:

Nu trebuie sa continui o relatie de frica sa nu ramai singura, ci pentru ca il iubesti, reapecti si de ce nu aveti idei, conceptii indentice. Cred ca ar trebui sa te gandesti f.bine ce vrei.

6 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Importanta este reactia dupa cearta, cine recunoaste, cine cere scuze, cine cedeaza! Iar ca sa stai cu cineva numai de teama ca nu vei mai gasi altul este o aberatie!

| RAY a răspuns:

In primul rand cearta asta cum apare din ce motive? frica asta de unde sti daca nu ai incercat

| Georgyy2014 explică (pentru RAY):

De cele mai multe ori el face ceva ce pe mine ma deranjeza si ne certam. De exemplu zilele trecute am vazut ca in lista de prieteni de pe facebook a adaugat-o pe fosta lui prietena, careia el i-a dat ignore cand s-au despartit pentru ca ea l-a inselat. Eu i-am spus ca nu mi se pare normal ca dupa atata timp, din senin, el s-a o adauge pe fosta lui in lista fara sa aiba un motiv intemeiat. El s-a enervat si normal ca ne-am certat.

| neutrino a răspuns:

A iubi inseamna si ca fiecare dintre voi lasa totul in favoarea celuilalt, ceea ce nu este cazul si la voi... Ce sa faceti? Continuati, insistati pana cand, poate, va potriviti!

| oprescudorin11 a răspuns:

Si cearta este un mod de cunoastere! In schimb orgoliile sunt un motiv de distrugere. Nu teama ca nu ai intalni ceva, pe cineva, trebuie sa te macine.Sigur vei intalni, dar cum te vei privi in oglinda, stiind ca nu esti in stare sa-ti stapanesti orgoliul, caci nimeni nu e perfect, iar daca vei cauta perfectiunea in a-ti afirma orgoliul, precis vei gasi o leguma cu care sa nu te certi! Asta iti doresti?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Iti recomand acest articol care vorbeste despre acest subiect: http://www.jw.org/......artenerul/

Sper sa te ajute.

Cele bune!