| Marius925990 a întrebat:

Am o relatie de un an si ceva si ma inteleg foarte bine cu persoana de langa mine.ne completam reciproc, ne intelegem si ne iubim foarte mult.ne mai certam dar nu tinem suparare si este ok in final.Problema este ca eu am fost virgin si ea nu.a mai fost cu un prieten din copilarie 4 ani.
In fiecare zi din acest an in care suntem impreuna ma gandesc cum ar fi fost daca era si ea virgina, imi doresc sa nu se fi intamplat nimic intre ei.ma supar si ma doare gandul asta.mi-a povestit candva cum a fost prima data si a zis ca a plans si ca o durea foarte tare iar eu ma simteam ca ultimul om,nu stiu cum sa va spun.
Nu stiu ce o sa fac mai departe si de un an ma tot intreb... nu vreau sa renunt la ea ca o iubesc si nu as putea sa stau fara ea, nici ea fara mine.NU vreau nici ca pentru tot restul vietii sa am acest subiect de ganduri negre.Un psiholog m-ar putea ajuta? nu vreau sa rada nimeni de mine. sper ca nimeni sa nu simta ce simt eu cand cad pe ganduri.In grupul de prieteni sau oriunde se aduce cumva vorba de asa ceva eu caut sa evitam subiectul ca devin abatut.Nu are nici un sens sa vorbesc cu ea chestia asta,ce as mai putea rezolva vorbind? nu stiu ce sa fac, sa raman singur? ca virgine nu mai gasesc si daca gasesc sa o si iubesc si sa ne intelegem.

Răspuns Câştigător
| Miguelito a răspuns:

Frate nu! Deci eu personal nu mai pot cu comentariile primite gen "lasa-te, desparte-te, nu esti bun pentru ea" si alte baliverne din astea. Crede-ma ca eu te inteleg perfect ok? Te rog nu lua in seama alte comenturi aiurea si asculta-ma 2 minute cat iti va lua sa citesti asta. Esti frustrat pentru ca ea l-a avut pe altul inainte si nu e 100% a ta sau cel putin asta e in mintea ta. Te inteleg pentru ca si eu am fost partial in situatia asta si am pierdut foarte multe. Asculta-ma si asculta-ma bine, o ai langa tine, e a ta si numai a ta, te face fericit, va intelegeti perfect, nu te insala, nu te minte. Totul e doar in mintea ta. Din moment ce e cu tine de atata timp si sta langa tine inseamna ca tu esti cel mai bun pentru ea, tu esti tot ce ii trebuie si tu ii oferi satisfactie sexuala. Din moment ce a avut inainte stie cum e iar daca nu si-a cautat placere in alta parte inseamna ca TU SI NUMAI TU frate o satisfaci asa cum are nevoie asa ca priveste toatachestia asta ca pe o dovada ca esti bun la pat. Uita tampenia asta, ignora tot ce spun altii cum ca sa "te desparti de ea" goleste-ti mintea de tampenii si constientizeaza ca totul e doar in mintea ta, frate. Nu-i spune niciodata despre asta, o s-o faci sa se simta naspa. Doar fii acolo pentru ea, intelege-o, iubeste-o, fa-o fericita, ****-o si sa ai mereu in minte faptul ca tu esti cel mai bun asa cum esti si atata timp cat o sa ramai exact cine esti, o sa crezi in tine si o sa fii tu insuti ea o sa stea langa tine si o sa te iubeasca exact ca pana acum. O **** luata in plus sau minus nu mai conteaza pentru. ca ea stie ce vrea si te vrea pe tine asa ca sa nu faci niciodata greseala de a te indoi de tine. E a ta frate, tine minte asta, e a ta pentru ca altfel nu era alaturi de tine. Un himen rupt nu inseamna nimic, pe ala poti sa-l rupi si pe bicicleta. Ala doar a ars-o, tu i-ai aratat ce inseamna iubirea, tu esti acolo pentru ea si acolo trebuie sa fi ok? Scoate-ti tampeniile din minte si fii barbatul de care ea are nevoie, un barbat sigur pe el, capabil sa o faca fericita si constient de sufletul frumos pe care il are langa el. Poate ala i-a dezvirginat *** frate dar tu ai fost ala care i'a dezvirginat sufletul, asa ca fii acolo pentru ea! Sper ca te ajuta cu ceva, pace!

| Marius925990 explică (pentru Miguelito):

Multumesc pentru incurajare.chiar a fost de folos. judecand dupa ce comenturi am primit ma indoiesc de sanatatea mea psihica, dar tu ai inteles situatia si mi-ai dat incredere.ce a fost inainte in viata ei nu se compara cu ce este acum.eu ma incurajez gandindu-ma ca sunt primul cu care a facut fara prezervativ.
ca primele dati am simtit ca un inel care ma strangea de penis la intrare in vagin(posibil sa fi fost mai slab dotat la grosime fostul ei prieten) si ca ea spune ca nu se compara si ca e mult mai bine.ma simt totusi intr.un caz destul de favorabil cu un singur fost partener.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Marius925990):

Şi dacă o fi avut penisul mai mare, ce? Crezi că în asta constă masculinitatea ta şi fericirea ei? Si nu, nu eşti într-un caz fericit, că a avut doar pe unul, dimpotrivă. Dacă ar fi avut mai mulţi parteneri şi ea ar fi fost fericită cu tine acum, atunci da, ai fi putut spune că eşti un partener mişto. Acum nici ea, nici tu, nu ştiţi nimic despre viaţă şi ce poate fi mai bun pentru voi. Dar să ştii ca nu e nimeni de neînlocuit, aşa că valorează 0 că aţi făcut-o voi fără prezervativ şi că eşti bine dotat. În cazul în care se va satura de firea ta slabă, va pleca fără să se uite în urmă.

| Miguelito a răspuns (pentru Marius925990):

Cu placere frate, mult succes!

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate nimeni nu te poate ajuta. E o problema de lispa de educatie si asta nu se mai poate remedia acum. Mai bine las-o in pace, ea merita ceva mult mai bun, o relatie adevarata, cu iubirea si respect, in ncii un caz nu merita ceea ce primeste. Daca tu vei ramane singur, e mai putin important, acum ar trebui sa faci ce trebuie ca ea sa fie fericita si sa nu sufere din vina problemei tale, fiindca ea chiar este complet nevinovata si e doar o victima.

| Marius925990 explică (pentru Brigaela):

Stati putin.Nu I-am aratat niciodata prietenei mele ca ma deranjeaza ceva.Ma deranjeaza pe mine, in mintea mea.ce merita ea mai mult? ca ma comport normal.problema mea nu se exteriorizeaza.imi pare rau mie ca nu pot fi fericit din orice punct de vedere cu ea cum este ea cu mine

| Marius925990 explică (pentru Brigaela):

Ce treaba are cu educatia? eu am fost educat ca iti incepi viata sexuala cu o persoana cu adevarat speciala.era bine inainte ca o incepeai cand te casatoreai.dvs cum vedeti educatia? ca noua generatie? sa ii incercam pe toti sa vedem cu care "ne potrivim"mai bine?

| Brigaela a răspuns (pentru Marius925990):

Eu cred ca trebuie sa faci dragoste numai cu persoane pe care le iubesti, iar ea se incadreaza perfect.
Dar pe mine m-au educat ai mei ca un om este valoros prin suflet si minte si ca niciodata nu ai voie sa judeci trecutul altcuiva. Tu nu ai fost invatat ca o femeie se respecta orice ar fi ea si ca nu iti vei permite niciodata sa te gandesti 1 minut la trecutul celui de langa tine, ca denota lipsa de respect?
Nu te judec, nu e vina ta, face parte din cei 7 ani de acasa pe care nu ii poti castiga de unul singur. Nu ai fost invatat ca un om e valoros prin el insusi si ca detaliile de tip virginitate, culoarea ochilor, inaltime nu se judeca si nu se iau in considerare

| Brigaela a răspuns (pentru Marius925990):

Imposibil sa nu te simta. Si pana la urma, de unde pana unde fericirea ta e problema ta? Fericirea ei este problema ta, de fericirea ta nu ai nici un motiv sa te preocupi. Ea se preocupa de fericirea ta si, atata timp cat ea te respecta, nu ai motive de nefericire.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu ai o problema psihica baiete! Mergi la medic si trateaza-te!

| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca tu te plictisesti.
Este totul prea bine in relatie, ea este si iti arata ca e doar a ta, iti face totul pe plac si ce te-ai gandit tu ba uite ca totusi am o problema si ai vrea sa ii iei si trecutul nu e de ajuns ca si prezentul si probabil si viitorul ei e al tau.Sa sti ca nu este ok sa gandesti asa si sa strici o relatie si chiar sa distrugi un om pentru o chestie atat de marunta.Am mai spus chestia asta si o voi mai repeta nu ai luat-o din fasa nu e ca si cum v-ati nascut impreuna, la un momentdat pana sa va cunosteti ati fost separat si fiecare a facut ce a stiut mai bine (ea a facut sex tu nu) pentru ca nu avea de unde sa stie ca tu vei aparea si vei fi marea ei iubire.
A fost a trecut si daca ar fi sa te gandesti ar trebui sa te bucuri ca o ai ca puteati sa nu fiti acum impreuna sa te fi ocolit iar tu nu doar ca erai virgin acum dar poate erai cu o persoana ce isi batea joc de tine o virgina curioasa sa vada cum e cu altul si care si incerca spre exemplu. Bucura-te de ce ai si nu mai cauta nod in papura cand totul este perfect.

| alina2k18 a răspuns:

Pai caracterul, intelegerea, respectul, iubirea, armonia, ajutorul reciproc in asta sta?
In virginitate?
Doamne fereste!
Urgent psiholog, ai mare nevoie!
PS: mai iesi si din casawinking citeste o carte, uita-te la tv, suntem in 2018 by the waywinking

| Emma30555 a răspuns:

Pare absurd sa te afecteze asta. Ar trebui sa fii fericit ca va iubiți și atât. Problema ta nu exista, e doar inventata de orgoliul tau. Pentru ea primul nici nu mai exista l a uitat demult, nu știu de ce te afectează pe tine. Poate era virgina cu tine dar înainte s-a pupat cu altul, te ar fi afectat și asta? Asta e gândire de musulman radical nu știu cum sa zic altfel. Dacă este fidela și cuminte, nu te mai gândi caci tu pierzi. În viata nu avem numai ce dorim, dar depinde de noi sa ne bucuram de ceea ce ne oferă viata

| Necunoscut112 a răspuns:

E destul de grav ceea ce simţi şi chiar ar fi indicat să mergi la un psiholog. Probabil ai nişte complexe de inferioritate adânc înrădăcinate şi de aici vin frustrările tale. Un bărbat e suficient de bun când reuşeşte să mulţumească şi să păstreze lângă el o femeie de calitate, după ce aceasta a acumulat ceva experienţă şi ştie ce vrea de la viaţă. Îţi spun din propria experienţă că NU mă gândesc absolut niciodată la prima experienţă sexuală şi chiar îl văd destul de des pe primul iubit, dar nu îmi stârneşte nici cel mai mic sentiment. Dezvirginarea este un concept supraevaluat şi în realitate nu are nicio însemnătate emoţională.

| Marius925990 explică (pentru Necunoscut112):

Multumesc mult pentru raspuns! macar dvs nu m-ati judecat pentru ce simt.intradevar ma simt complexat si chiar daca o multumesc eu nu simt ca sunt suficient de bun.pentru ca nu situ cum e sa fi bun sau rau

| xDariuss a răspuns:

Salut!

foarte fain că sunteți împreună de atât de mult timp. Ar fi și mai fain dacă relația voastră s-ar fi construit pe un fundament sănătos și nu unul infantil și toxic cum aveți acum. Să-ți explic:

1. Ești dependent de ea. Nu o iubești. Acceptă lucrul ăsta. Iubirea este despre a oferi.(chiar dacă ți s-a mai spus asta și sună clișeic) Iubirea este opusul dependenței. Când spui că nu poți trăi fără ea, înseamnă că ești dependent. E ca și cum ai spune că nu poți trăi fără mâncare. Adică ești dependent de mâncare.

Dacă iubirea înseamnă a oferi este foarte clar faptul că nu poți fi dependent. Nimeni nu a fost vreodată dependent de a oferi. Toți suntem dependenți de ceva ce primim. (droguri, sex, TV, internet, etc).
Primul pas pentru tine este să fii sincer în relație. Să fii sincer că nu iubești și că ești în relație pentru a-ți îndeplini nevoile. La fel și ea.

2. Faptul că ea a fost sinceră cu tine în privința trecutului ei ar trebui să te facă recunoscător, nu să te bage în stări mentale distructive.

3. Iți dorești să nu se fi întâmplat nimic între ei ca să te poți simți important. În adâncul tău știi că nu ești cel mai bun și ți-ar plăcea să știe cum e DOAR și NUMAI cu tine, tu inducându-i că nu se poate o relație mai frumoasă și mai bună cu altcineva. Nimic mai fals.

4. Ca să scapi de stările astea trebuie în primul rând să-ți vezi nesimțirile și abordarea pe care o ai față de ea și față de relație. Dacă nu poți să o faci să se simtă bine când e cu tine, renunță în a-i face viața mai grea și despărțiți-vă. Al doilea pas pentru a scăpa de stările depresive e să trăiești în prezent. Toate experiențele ei trecute au ajutat-o să devină fata care e în prezent. Dacă tu faci pe victima(chiar și doar în sinea ta) că nu ești cel mai important om din viața ei și nu te bucuri de fiecare minut alături de ea, îți spun nu numai din proprie experiență, că totul se va termina mai rapid și mai dramatic decât ți-ai putea imagina.

5. Pentru a-ți îmbunătăți relația cu ea cu adevârat, dacă chiar asta îți dorești, trebuie să renunțați la dependența unul față de celălalt. Las-o să cunoască alți băieți, tu ieși cu alte fete. Bucurați-va de fericirea și libertatea celuilalt conștienți fiind că ceea ce vă leagă este strict calitatea timpului petrecut împreună. Nimic altceva nu vă poate apropia sau îndepărta.

6. Da, un psiholog te-ar putea ajuta mult. Însă eu cunosc doar 4 psihologi în România care chiar sunt capabili să vindece oamenii din punct de vedere relațional.

Spor