| anonim_4396 a întrebat:

E normal ca nu vreau parinti vitregi si ca le spun parintilor mai sa nu se mai casatoresca

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu e normal. Parintii tai au si ei dreptul la o viata normala, de familie, daca nu s-au mai inteles si s-au despartit, isi pot reface viata alaturi de alt partener. Ei au divortat intre ei, raman mereu parintii tai si ar trebui sa-i intelegi si sa-i ajuti sa revina la o viata normala.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Criticul, a prostului sau proastei care maltrateaza copii si care ar trebui bagati la puscarie pentru asta.
E usor sa fii egoist si sa ai impresia ca esti centrul universului. Dar e mai gresu sa incerci sa-i lasi si pe altii sa-si caute fericirea. In plus, un copil nu creste normal intr-o familie monoparentala, n-are echilibru, are nevoie de doi parinti care sa locuiasca cu el, chiar daca unul e parinte vitreg.
Si acum nu stiu cum sa-ti spun, dar majoritatea celor care isi bat copiii sunt parintii buni, nu cei vitregi.

| monyk a răspuns:

Buna, si eu am trecut prin asta si la inceput nu eram de acord si ma gandeam numai la mine, eram prea egoista, dar sa stii ca nu e deloc asa, pentru ca si parintii tai au nevoie de un suflet alaturi de ei, care sa le fie aproape si sa ii inteleaga...gandeste-te k si tu poti ajunge sa ai copii si sa te recasatoresti.

| Cryssy a răspuns:

Si da si nu. Te inteleg.

| Munchkin a răspuns:

Mă, eşti mic/ă. Lasă-i pe părinţii tăi să işi trăiască viaţa, au dreptul ăsta. Lasă, mai creşti şi tu puţin şi apoi o să înţelegi.

| inna a răspuns:

Nu este normal, dar este foarte greu pentru noi copii sa acceptam asta.Cu timpul ne obisnuim cu ideea, nu mi-ar placea sa stau in calea fericirii parintilor, daca vor sa se recasatoreasca e treaba lor.

| jedi_7867 a răspuns:

Este perfect normal sa nu vrei parinti vitregi si este perfect normal sa vrei sa le spui parintilor sa nu se mai casatoreasca!
Dar trebuie sa tii cont de doua lucruri: fericirea ta si fericirea parintilor tai. Daca vor ramane singuri, sunt mult mai multe sanse sa ajunga nefericiti. Nefericirea lor se va rasfrange si asupra ta.

Ei nu vor decat sa fie bine pentru toata lume, inclusiv pentru tine. Nu se casatoresc sa-ti faca tie in ciuda ci pentru ca vor sa-ti ofere un mediu mai bun.
Poti sa te lupti impotriva la asa ceva si sa suferi sau poti sa accepti ca asta este ordinea fireasca a lucrurilor si sa treci mai departe. Poti sa te bucuri de o mama noua sau de un tata nou daca ii oferi ocazia de a te ajuta, de a te sustine, de a-ti fi cu adevarat parinte.
Poti sa te razvratesti impotriva la ceva care nu-ti convine si poti sa te supui la ceva ce nu-ti convine. Ambele variante sunt la fel de rele dar din fericire, exista si a treia varianta: Poti incerca sa intelegi situatia asa cum este ea si sa faci ce poti mai bine in conditiile date. Poti face limonada din lamai. happy
Totul depinde doar de tine!

| damav a răspuns:

Aici e putin egoism.Incearca sa discuti cu ei, sa-i cunosti mai bine si daca nu pornesti cu negativism e posibil sa-ti faci niste prieteni din parintii vitregi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da e foarte normal.
@Brigaela si www,... dar daca masa si tacsu, se insoara cu o proasta respectiv prost si ia saracul copil la bataie...atunci a cui este vina?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi doresca sa scap de parintii mei
ei nu sunt parinti dar nebuni vorbesc urit ma abuza
mi-e frica sa mai stau in casa asta vreau sa fiu orfana dar nu voi putea trai fara surioara mea de 2 anisori