| alexsil05 a întrebat:

E normal ca persoana iubita sa incerce sa te schimbe dupa gusturile lui/ei?

Răspuns Câştigător
| Florin9Florin9 a răspuns:

Depinde ce dorește el/ea

De exemplu dacă ai o prietenă care îți cere să ieși mai puțin la distracții cu băieții ca să petreceți mai mult timp împreună, e normal

Dar dacă îți cere de exemplu să ștergi toate fetele de la prieteni de pe Facebook sau chestii de genul asta deja posibil să depășească normalitatea.

Trebuie să cântărești schimbările concrete și dacă consideri că există exagerări și persoana respectivă chiar nu renunță la ideea de a te schimba exagerat de radical atunci să discutați despre asta și să-ți susții punctul de vedere chiar cu prețul unei despărțiri, dar e mult până acolo, să nu te avânți din prima în decizii pripite, gândește totul întâi, folosește-ți rațiunea.

(Dacă nu ești într-o situație de genul rămâne doar ideea generală a ceea ce am zis mai sus).

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu. poate să-ți ceară să schimbi anumite lucruri care oricum sunt defecte și ți-ar fi mai bine fără ele, cum ar o gelozie excesivă, posesivitate, reacții exagerate etc.

| darrio2007 a răspuns:

Nu e normal dar sunt multe cazuri. Problema e ca atunci cand te-a cunoscut erai TU, asa cum esti dintotdeauna. Daca exagereaza in schimbarea ta, mai bine ii dai papucii.

| Drimmero a răspuns:

Nici intr-un caz! Mai anormal mi se pare sa accepti si sa te schimbi, practic personalitatea si coloana ta vertebrala sunt egale cu 0.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai depinde. Sa incerce sa te schimbe in ceva mai bun, avand in vedere ca tu sau persoana respectiva ar avea niste obiceiuri proaste, absurde, se comporta sau face ceva nepotrivit, pentru a putea mentine o legatura intre cei doi (normala ca oameni), atunci DA, este normal.

Sa te schimbe doar asa, ca persoana care doreste schimbarea face asta intr-un mod urat, avand in vedere ca partenerul/a incearca sa fie totul bine, atunci NU, nu este.

| Mosotti a răspuns:

Nu e normal! Ori te accepta cum esti, ori adios, asta e, cauti pe cineva care te vrea asa, si tu la fel trebuie sa o vrei asa cum este, sa va potriviti, nu altfel.

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, e o tendinta normala, intrebarile sunt 2:
1. vrei sa te schimbi
2. cat de mult vrei sa te schimbi
stai sa iti dau exemple, ea te ia la **** ca nu pui jos colacul de la wc, asta e o chestie pe care trebuie sa o accepti si sa o aplici, pentru ca TU esti ala nesimtit
dar, daca vrea sa nu te mai intalnesti cu cel mai bun prieten al tau cu care esti prieten de cand aveati amandoi 4 ani, pentru ca vezi doamne ea nu il place, atunci poti sa ii spui sa se duca in aia a masii si sa divortezi

| badpanda a răspuns:

Efort inutil.Nimeni nu poate fi schimbat.
Poate asa pentru o scurta perioada de timp.

| marinaru777 a răspuns:

Doar daca e cu capul si de fapt doreste alta persoana sa fie asa cum vrea. Daca iubesti cu adevarat il accepti exact asa cum este.

| tzionut a răspuns:

Depinde. Toti influentam comportamentul celorlalti fie ca realizam sau nu. Orice actiune are si un efect, noi suntem suma experientelor noastre. Daca scopul lui e sa te ajute sa iti depasesti propriile bariere ca impreuna sa evoluati, unde e problema? Singura problema e cand nu iti doresti acest lucru. Ma crezi sau nu daca nu iti doresti ceva nimeni nu te poate obliga sa faci acel ceva.

| NarcisIfrim a răspuns:

Asculta la mine si nu fii fraier.O fata cauta sa te controleze si sa te schimbe.Din golan in baiat bun, de casa.Asta e instinctul femei sa te schimbe.Dar ea cauta sa fie controlata. Odata ce o femeie are cel mai mic control asupra ta si eventual te vei schimba pentru ea, instant te va parasi pentru altul pe care nu il poate controla.

Aici vin exceptiile cand criticiile sunt contructive si tin in general de viciile tale, sau alte chestii care iti ingreuneaza dezvoltarea.Restul sunt numai imbecilitati.
Odata ce o fata te va controla si te va schimba, te va lasa.Nu ii oferi siguranta de maine, niciodata.Mereu fi apa ba foc.Fii inteligent! Altfel se va plictisi si va pleca.

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Salut, parerea mea este ca respectiva persoana greseste facand asta happy si nu ..nu este normal. tu esti diferit de gusturile ei ..nu poate sa te transforme in vreun Fat frumos din padurea fermecata doar ca are ea visele ei. daca cineva te place.te place pentru ceea ce esti si felul cum gandesti si te manifesti. Daca e posesiva happy pune picioru in prag altfel o sa faca din tine o jucarie happy ..Fi tu insuti..nu fii o marioneta happy cine te place te accepta asa cum esti cu defectele pe care le ai ..pt ca orice om are defecte ..Seara faina!

| LaylaYvette a răspuns:

Nu, în niciun caz! Fugi de astfel de oameni. Genul ăsta de relații nu au niciun viitor; într-un final, tot va renunța la tine pentru ca nu vei reuși să îi îndeplinești toate gusturile. Persoana respectivă nu te caută pe tine! Și te modifică doar pentru că momentan nu a găsit ceea ce își dorește; se mulțumește cu tine. În cazul meu, am ajuns să mă schimb atât de drastic pentru persoana iubită, încât nu mă mai recunoșteam în oglindă: mi-am schimbat toată garderoba, mi-am dat pierce-uri, m-am ras în cap! Și ca să vezi, tot nu m-a ales pe mine; nu eram suficient. Dacă ești într-un impas, putem să vorbim.

| leny1213 a răspuns:

Nu, daca face acest lucru probabil nu ii pasa de tine sau de tine ca si persoana, sfatul meu este sa vorbiti deschis despre problema