| anonim_4396 a întrebat:

O,,prietena,, mai mare vrea sa ma distruga psihic.Mereu imi spune ca fericirea nu exista,ca e doar o ideea implantata in capul meu, se ia de gusturile mele, de prietenii mei. Odata a zis ca afolescentii sunt cel mai usor de manipulat.Crede ca daca e la psihologie stie totul despre creierul uman.Nu inteleg de ce are o problema cu faptul ca dunt optimista.Imi zice uneori ca am prea multa incredere in mine, ca rad prea mult.De cand stau cu ea, simt ca nu mai am incredere in mine.M am saturat sa incerce sa experimenteze pe mine...O sa innebunesc daca o mai ascult.Am nevoie de ajutor.De ce incearca sa ma schimbe doar fiindca ea e o persoana rece? Credeti ca are dreptate(fericirea nu exista,toti sunt rai, iar eu sunt in faza de negare)? Cum sa nu ma las afectata de ea?

Răspuns Câştigător
| ShaOfHatred a răspuns:

Nu iti scriu aceste lucruri pentru ca doresc funda,ci doar pentru ca sunt si eu acel gen de persoana si inteleg cum sta treaba.
Te rog,dar te rog,ramai optimista. Zambeste,razi,imprastie bucurie.
Nu uita asta: tot ce ai in interior,se va materializa pe dinafara. Creierul uman este nelimitat cand e vorba de acea particica unde este dorinta. Mereu,orice ai in interior,se va materializa,cumva,pe dinafara.
Nu incerca sa scapi de ea,incearca sa o infrunti. Combate tristetea ei,cu bucuria ta. E ca in viata, daca ai o problema nu incerca sa scapi de ea, incearca sa o infrunti cu capul ridicat, inlaturnd-o din radacini(numa nu o omora). Spune-i mereu ca viata e prea scurta pentru tristete, imprastie bucurie in jurul tau.Nu o lasa sa o doboare. La orice comentariu rautacios pe care il face, ii poti raspunde cu un zambet.
A da, spune-i asa: Oricat ar incerca noaptea si intunericul sa domine pamantul, soarele tot va rasari si il va alunga, imprastiind razele sale de lumina( optimismul tau) pe pamant.Si ca umbrele sunt doar iluzii oarbe ale intunericului,care incerca din rasputeri sa fuga de lumina,ascunzandu-se dupa corpuri calde(incalzite de soare) si incercand sa le corupa.(poate iti suna ciudat)
Nu o ura (lol, numele meu ii sha of hatred, wtf), imprastie bucurie, si fa-i pe ceilalti fericiti.Totul,vine din interior.
Sper ca te-am ajutat.

BTW poate imi faci cunostinta odata cu ea. Ii arat eu ce inseamna ura, melancolie si ce inseamna sa fi rece. Poate o bag in depresie. Incep sa devin un om fara sentimente, trist.

P.S. din greseala am sters primul comentariu si acum am incercat sa-l refac, sper ca o iesit bine.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Acolo, "Nu o lasa se TE doboare", my bad

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa o bagi in plmasa atat, e proasta si tu trebuie sa-i zici ca o sa ajunga psiholoaga de africani

| ania a răspuns:

Citește Biblia, roagă-te și vei avea mai multă putere să nu te lași descurajată. Fericire există, răul nu va învinge niciodată binele pentru că Dumnezeu, creatorul existenței e fericit, e binevoitor, e dragoste, ne acordă tot timpul noi șanse. Poate prietena e temperament melancolic și tu ești sangvinic La melacnolici e o modalitate de a-ți procura plăcere să inventezi motive de de fi neferict și să torni apă rece pe entuziasmul altora( și eu am temperament melancolic, da mă strădui să -l țin sub control). Mulțumește lui Dumnezeu pentru temperamentul pe care l-ai primit în dar și ai răbdare și cu temperamentele care au alte puncte tari înafara bunei dispoziții.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aia nu-ti e prietena si trebuie trimisa la medic.

| Doub a răspuns:

Te uiţi profund în ochii ei şi îi spui:
"Frankly my dear, i don't give a damn".

| R0R0 a răspuns:

Nu mai sta cu ea, nu mai vorbi cu ea, si cel mai important, nu o crede. Exista fericire.E minunat sa zambesti des si sa fii optimist!

| untu a răspuns:

Indeparteaza-te de ea si nu ai ce discuta cu ea! Pentru ca ea nu cunoaste fericirea adevarata, cred ca nu are un iubit sau un prieten ca sa vada cum este! Aste inseamna ca ea are probleme mari in familia ei! Iar tu trebuie sa fii optimista si fericita ca la tine totul este in regula si sa mergi mai departe si las-o pe ea in lumea ei!

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Eu zic sa consulte un doctor.Este dovedit de psihologi cu renume ca optimismul, fie el si nefondat, ne ajuta sa trecem mai usor peste probleme.Asa ca,, psiholoaga,, ta este cam nebuna si e cazul sa scapi de ea, nu cumva sa se ia si la tine.

| AliGab a răspuns:

Nu mai sta langa ea. Nu iti este prietena sau are o problema. Eu cred ca mai degraba incearca sa te manipuleze si...reuseste.

| Aberdeen a răspuns:

Dacă mai stai în preajma ei, e posibil să te influențeze și mai mult, oricât ai vrea să nu. Îmi pare rău că nu îți este o prietenă adevărată. sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fii asa cum iti dicteaza inima sa fii,razi cat poti de tare, bucura-te de lucrurile simple si tine la distanta oamenii care vor sa faca din tine ceea ce nu vrei sa fii! iubeste, canta, danseaza... bucura-te de tot ce-ti ofera viata, pentru asta ne nastem.

| Cristinaaa57 a răspuns:

E nebuna laughing, cine iti e prieten te accepta asa cum esti. Fericirea e temporara

| devilshelp a răspuns:

Nu e adevarat. Cei optimisti sunt cei mai tari. Nu o lasa sa te doboare. Cel mai bine ar fi sa nu mai fiti prietene, pentru ca prietenele nu fac asta.
Sau ceva care poate merge la fel de mult este sa mai fi prietena cu ea, dar de fiecare data cand iti spune lucrurile acestea tu ii spui:
-Nu inteleg de ce te mai obosesti. Oricum nu imi pasa. Vezi-ti de viata ta, pesimisto!
Puterea optimistilor!

| lovecats123 a răspuns:

Da asa e! Ea nu cunoaste fericirea pentru ca este majora si totusi nu a avut vreun iubit.Nici macar nu prea are prietene, ea zice ca e mai ok sa fii pe cont propriu

| modjolica a răspuns:

Sa nu mai vorbesti cu ea thinking

| Clubăreală a răspuns:

Incearca s-o faci tu pe ea sa creada in ce crezi tu, sa fie optimista si sa rada mult. Pune-I videoclipul cu Cristi. Daca nu reusesti, nu mai sta in preajma ei.

| caattyi a răspuns:

Bravo ţie că eşti optimistă, ea poate avea şi dreptate nu pentru toţi există fericirea aşa că poate şi pentru ea a dispărut.Nu mai are încredere singură în ea şi încearcă să te facă şi pe tine aşa.Trebuie să-i explici că nu are dreptate şi dacă nici asta nu merge nu este o prietenă adevărată.ce prietenă nu s-ar bucura de fericirea alteia?!

| rrcb a răspuns:

Spumei cumva ca e înlumea ei

| rrcb a răspuns:

Și cred ca te place...