| alfabet258 a întrebat:

E normal să fii puțin(mai mult) instabil emotional uneori? Adică o perioadă să fii okay, apoi să devii brusc mai sensibil? De exemplu, mă înțeleg bine cu prietenul meu, dar o dată la ceva timp(o dată pe lună, o dată la 3 luni, nu contează când) parcă văd totul negru, adică mi se pare că mă ignoră sau mi se pare că nu îmi spune ce ar trebui sau mă supără anumite lucruri minore. Și ajung să fiu tristă din nimic o zi două, după lucrurile își reiau sensul lor. Dar nu știu de ce sunt așa. E normal? Vi se întâmplă și vouă?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Normal nu cred ca e.
Insa, in opinia mea, starile astea apar cand nu esti sincer/sincera cu tine.
Adic, apar atunci cand de dragul de a da bine in ochii altor persoane, incercand sa nu pari disperat/disperata, si asa mai departe, incerci sa te prefaci nepasator/nepasatoare, te abtii sa adresezi unele intrebari, te abtii sa spui ce te supara, si uite asa, in timp, se aduna, si mai ai unele perioade de genul.

10 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
E normal sa-ti schimbi starea si sa fi mai impulsiva uneori.
Motive pot fi multe, de la o zi mai proasta pana la ceva mai personal, asta tine numai de femei.

| Adry05 a răspuns:

Eu am asta în general ca simptom premenstrual big grin

| sabin89 a răspuns:

Din câte ştiu şi din câte am citit, nu s-a afirmat până acum că ar fi normal să fii instabil emoţional uneori. Dimpotrivă, stabilitatea emoţională este considerată normală.

| RAY a răspuns:

E normal sa avem si stari de astea, stii cum e tot adunam pana cand ajungem sa ne doara totul, asta pentru ca tot reprimi mereu suferinta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O dată pe lună
Nu cumva când ești pe stop?

| Frank51 a răspuns:

Ce spui tu nu e instabilitate emotionala, este lipsa unor actiuni sau fapte, din care se ajunge la neintelegere. Foarte putine cupluri se inteleg bine, eu stiu doar unul(deci procentul este extrem de mic), perspective diferite si opinii diferite duc la dezamagiri, care in opiniea mea sunt inutile.

| lorena1gianinak a răspuns:

Nu cred ca toată chestia asta e legată de gen. Și bărbații pot avea astfel de stări. Dacă nu sunt stări grave atunci nu ai de ce s te îngrijorezi. Dacă se întâmplă des și e mai grav poate suferi de bipolaritate. Adică ești bipolara. Este normal sa mai ai și stați din astea care uneori apar de la plictiseală, stres și altele. Nu te îngrijora și incearca sa faci ceva ce îți place și sa nu te mai superi din lucruri minore care nu merită.

| Lovelypeaches100 a răspuns:

Ce ai descris tu este posibil sa fie Bipolaritare, atunci cand ai o stare foarte buna da maniac, dar dupa vine o stare foarte proasta de tristete

| Ralena a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Ca sa fie bipolara ar trebui sa aiba si varinata de exuberanta, fericre, etc, seamana mai mult cu borderline ce descrie. Asta daca ar avea o tulburare de personalitate, dar posibil e doar o problema in dezvoltarea inteligentei emotionale. Ce e sigur e ca nu e normala instabilitatea emotionala, si nu se poate autodiagnostica, trebuie diagnosticata si tratata ca atare. Psihoterapeut cognitiv-comportamental.

| andreib5210 a răspuns:

Cred ca da, mai ales la fete ca sunteti mai sensibile. Daca se intampla rar, in periode lungi de timp cum ai zis tu cam la 1-3 luni, e ok, daca se intampla de pe o zi pe alta, nu era ok. Compozitia chimica a creierului uneori fluctueaza si daca ai prea multi hormoni de un tip sau orea putin din altul, pot aprea stari de neliniste, tristete, bucurie exagerata etc.