| Luiza22 a întrebat:

Eh,m-am împăcat cu prietena mea,dar persistă în prostie. Astăzi iar s-a supărat pe mine:-\. Ce să fac:să mă împac cu ea, sau nu?

Răspuns Câştigător
| MariaBeatrice a răspuns:

Dacă era prietena ta, nu se mai supăra pe tine, din fleacuri!
În ziua de azi, nu vei mai găsi persoane de încredere. Las-o în pace. Tot ea va veni la tine şi atunci să îi dai peste nas!

Nu te mai supăra din atât! :*

| Luiza22 explică (pentru MariaBeatrice):

Ai dreptate! Dar nu e firea mea sa le spun oamenilor "nu"... Bine, asta nu e problema voastra...

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca e damblagita laso ce ai face daca tu ai repara un camion cu un motor nou si dupa 1000 de km se strica? ii dai foc pentru ca ai cheltuit bani grei pe motorul nou si iti cumperi alt camion asa si cu fetele la fel se intampla

| milan9 a răspuns:

Sunt fel de fel de greşeli şi mici tensiuni care pun la încercare o relaţie de prietenie în timp. E nevoie să ţii mult la acea relaţie de prietenie pentru a avea răbdare, pentru a sacrifica orgoliul, pentru a acorda bunavointa…

Trebuie să te asiguri că partenerul de viaţă poate fi capabil să îţi fie şi prieten, şi un bun sfătuitor. Viaţa ne va pune în faţă atât de multe provocări încât e nevoie putem colabora permanent cu cei de lângă noi, sau, cei de lângă noi să fie capabili să colaboreze cu noi în momente critice în care vom fi nevoiţi să ne situăm...

| milan9 a răspuns:

Pentru a ti se confirma firescul, normalitatea unei relatii de amiciţie, de prietenie, trebuie ţinut cont că prietenia pune la încercare o serie întreaga de valori interrelaţionale: interesul faţă de binele real al celuilalt, interesul faţă de binele moral, faţă de sănătatea şi priorităţile reale ale celuilalt, sacrificarea aparenţelor pentru a pune pe primul plan sinceritatea în legătură cu defectele celuilalt pentru a-l susţine în corectarea lor, delicateţea, empatia, evirtarea refuzului direct (în privinţa lucrurilor de bun simţ care pot fi făcute spre binele celuilalt), petrecerea timpului împreună, cunoaşterea, confidenţialitatea, încrederea, etc... happy

| danay72 a răspuns:

Doar tu decizi, pentru ca cunosti cel mai bine situatia.Pe situljw.org sectiunea adolescenti poti gasi articole utile.

| Felys a răspuns:

Daca mai ai sentimente pentru ea te impaci daca nu, nu are sens sa prelungiti agonia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dă-i un pumn în cap.

| Luiza22 explică (pentru anonim_4396):

Hai,că ești culmea. Cum să-i dau un pumn, și unde? Eram prietene la școalăangel

| Peaches a răspuns:

Las-o in lumea ei. Ai incercat, nu a mers, salut!

| Nikoo12 a răspuns:

Impaca-te cu ea. Arata-i ca o iubesti. Poate ca este si vina ta... Incercati sa nu va mai certati, pentru ca prieteniaa este foarte importanta. Binee... astaa zic eu, daar tuu trebuie sa decizi. Gandeste-te daca merita prietenia ta! :*