| Miruna0909 a întrebat:

Este normal intr o relatie, unu dintre ei sau ambii parteneri sa aiba tovarași de sex opus? De ce lumea spune ca e anormal? Pana la urma acele persoane pot fi doar prieteni si atat. Ce e așa rău?

24 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Este normal cat timp se pastreaza o limita sanatoasa, cand deja esti intr-o relatie dar iesi doar tu singur/singura cu prietenul/prietena respectiv/a in timp ce partenerul tau sta acasa nu e normal, sa mergi acasa la acel prieten sa fiti doar voi doi in timp ce ai relatie la fel nu e normal, nici vorbitul zilnic la telefon sau prin mesaje nu e normal, nu trebuie sa tai legatura dar iesirile individuale in doi se pun sub semnul intrebarii, cand ai o relatie daca exista in viata ta personala o a 3 a persoana care se tine prea aproape vor aparea probleme.
Nu stiu in cazul fetelor cum e, dar uite dpdv al barbatilor cum sta situatia, sa ai "cea mai buna prietena" ca barbat, sa investesti timp in ea, in conversatie, sa o sustii cand e suparata si sa stai cu orele vorbind cu ea DAR la sfarsitul zilei sa stii ca vine prietenul ei acasa, ca sunt amandoi in pat, poate intretin o relatie intima si tu ca simplu prieten al ei sa fii in regula cu asta pai crede-ma nu o sa iti convina, poate multi nu recunosc dar suta in mie nu iti pica bine fie ca vrei sa recunosti fie ca nu, cand tii o astfel de relatie mereu se va crea dorinta de ceva mai mult, nici un barbat nu va investii asa mult intr-o femeie daca nu e atras sexual, daca nu vrea ceva mai mult, poate nu acum, dar are rabdare si pandeste momentul oportun sa se apropie de acea persoana, fie ca e ceva serios, fie ca e aventura, nu e niciodata doar "un nice guy", poate ele considera ca nu vor mai mult, dar adevarul e ca intotdeuna acei "nice guy" mereu acolo vor vrea mai mult, nu am gasit cu subtitrare in romana dar te rog urmateste acest clip, o spune mai bine ca mine, sunt total de acord si pe deasupra am si avut si fost in situatia unde prietena mea sa aiba un astfel de binevoitor langa ea:
https://www.youtube.com/watch?v=LbX-XtjTVgQ&ab_channel=RifeShorts

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e nimic anormal.

| Miruna0909 explică (pentru suntserios):

Pai si de ce unii consideră, ca daca esti fata, ai relatie, si ai si un amic/doi baieti, esti considerata curva? Dar daca e invers, nu e nimic rau?

| suntserios a răspuns (pentru Miruna0909):

Intreaba i

| Freya1 a răspuns:

Generațiile astea mai noi sunt mai libertini si accepta și înșelatul, chiar li se pare smecher sa își bata cineva joc de ei.
Deci răspunsul meu e categoric "nu" nu e normal sa ai prieteni de sex opus dacă nu sunt comuni cu partenerul sau colegi de munca, cu care ies la prânz cu restul...

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

Adica, de exemplu eu am o prietena din copilarie, sau din scoala, liceu, cu care puteam sa ma combin de un milion de ori daca voiam, pana sa te cunosc pe tine, si vii tu habauca, si imi spui ca nu trebuie sa mai fiu prieten cu ea...nino, nino!

| Holiday a răspuns:

Da, este normal. Nu e absolut nimic rau in asta. Mai ales ca pe unii ii cunosti de 5, 10, sau 20 de ani. Ar fi culmea sa te salbaticesti fata de ei, in momentul in care esti intr-o relatie.

| J0B0MAT a răspuns:

Cel mai probabil tu ai prietenii ăia dinainte să ai acea relație, la fel și partenerul/a.Ce ar trebui să facă fiecare, să se certe cu toți prietenii de sex opus? Evident că este normal să ai prieteni de sex opus, chiar dacă ai și relație.

| mont a răspuns:

Este normal toată lumea bună să aibă (și) amici de sex opus. Părerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este absolut normal să ai prietenii băieți și prieteni fete nu este Anormal și nimic greșit în asta sub nicio forma și nici un fel nu este greșit. Eu nu consider un pericol și nici nu vad nimic rău în asta.

100%la100%

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

Bai e total normal, dar hai sa-ti zic o chestie ca tot vad ca ai zis mai jso ca femeile sunt condamnate daca au prieteni barbati iar barbatii dac aau prietene femei nu sunt.Pai stii de ce e asa? Ti-o zic simplu, barbatu e prieten cu tine in cele mai multe cazuri din 4 motive:
1.Ii place de tine si nu ti-a spus-o incat ca ii e frica ca-l refuzi
2. Ii place de tine dar se gandeste ca mai bine iti e prieten de inceput si dupa se da la tine ca asa gandeste in capul lui ca sunt mai mici sanse sa fie refuzat.
3. L-ai refuzat si sta cu speranta ca hai ca poate in viitor se razgandeste.
4. Ai gagic si se gandeste lasa ba ca se despart astia si ma bag eu dupa pe felie.Plus ca voi femeile SUFERITI de atentie toata viata sunteti obisnuite cu atentia,daca maine cazi si te lovesti sare toata strada sa te intrebe esti bine,daca maine se loveste un barbat nu-l intreaba nici dracu pentru ca asa e societatea,copii si femeile primesc iubire pe gratis,barbatu trebuie sa aiba niste chestii ca sa primeasca iubire,niste skilluri,si ti-am zis de atentie pentru ca voi deseori tineti barbati ca prieteni pentru atentie si e enervant,ca daca ar fi genu ala de prieteni cu care vorbesti toate cacaturile cu care faci toate cacaturile si razi si te distrezi niciun barbat n-ar zice nimic,dar noi stim ca deseori barbatu ala care ti-e prieten,ti-e prieten pentru ca vreau sa ajunga la tine.
La barbati e invers uite ti-o zic din experienta proprie,eu daca vad o femeie ca ii place de mine si mie nu-mi place eu ii tai macaroana din start,decat sa stau sa-i dau impresia ca are sanse cum faceti voi femeile,ca voi asa faceti il faceti pe prost sa creada ca are sansa dar de fapt n-o are ca sa primiti atentia lui permanenta, asa revenind eu daca vad ca ii place si mie nu-mi place ii zic, ori sunt intr-o relatie cu altcineva chiar daca nu sunt, ori ii zic stii eu nu te plac si aia e. Daca ati fi si voi asa cand vedeti pe unu si nu e sentimentu reciproc i-ati spune-o direct si n-ati mai face faza aia de rahat in care il tineti ca pe caine langa voi nici barbatii in general nu ar mai crede despre femei ca sunt cum le-ai zis tu mai sus. Uite eu n-as avea o problema daca partenera mea ar avea prieteni, sa aiba dar sa fie genu ala de prieteni care sunt prieteni, nu de astia care isi fac filme cu ea si incearca sa se bage intre noi.Intelegi ce zic? Orice barbat intreg la mine nu i-ar interzice femeii sa aiba prieteni, dar prieteni nu natafleti de astia care au interes si mna majoritatea barbatilor ne dam seama cand vedem altul care incearca de astea pentru ca si noi la viata noastra am facut-o macar odata, in sensul ca a fost mereu o prima data cand ne-a placut de o fata si am facut pe prietenasii cu ea ca ne era rusine sa-i spunem din prima sentimentele.Voi nu prea stiti asta pentru ca voi nu sunteti obisnuite sa faceti primul pas, la voi e genu vin 10 la tine si tu faci selectie de parca ai fi patron la un loc de munca si ratatii vin la angajare asa faceti voi.Pe voi nu prea va intereseaza ce intentii are tipu ala, pe voi va intereseaza ia ba are nevlegu 1.90? Nu, da-l in *** atunci, are zodia care imi place mie? Nu, da-l in pl, are masina ca sa nu merg pe jos? Nu, da-l in pl.Are casa mai scumpa la 20 de ani decat are tata la 60? Nu, da-l in pl.Toate va plangeti de nimicuri dar ce zici de standardele astea duble in ***winking? Unde cand e vorba de voi voi nu trebuie sa faceti nimic ca sa fiti bagate in seama, iar barbatii trebuie sa realizeze niste chestii ca sa fie apreciati.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Hai fi serios, ce fatalau sta prieten doar sa fie prieten WTF.Nu exista prietenie intre un baiat si o fata fara interes din partea unuia.Deci eu zic sa nu accepti un alt barbat langa sotia ta, si asta pentru ca esti si sot si prietenul ei si pshiolog si orice are nevoie.Da cand mai are timp si de prieten si de tine si de familie? Deci chestia cu prietenia e vrajeala.Pentru autoarea intrebarii initiale:Ai iubit ca are ce iti lipseste tie si te completeaza perfect, ce mai cauti?

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru Konstantinos99):

rolling on the floor vere daca eu de exemplu am 2 fete cu care am copilarit si ma stiu de la gradinita si suntem prieteni de o viata doar nu o ma opresc din vorbit cu ele ca asa vrea aia cu care m-am luat si invers daca aia are prieteni din copilarie baieti doar nu ii interzic eu acum sa nu mai vorbeasca cu eihee hee, daca gandesti asa ori n-ai incredere in femeia ta si stii ac e o parasuta si te va insela, ori n-ai incredere in tine ca barbat ca esti suficient de bun si te gandesti ca te va lasa.Stai linistit ca femeia nu te inseala cu prietenii ei din copilarie te inseala daca e sa te insele cu prietenasii facuti recent.

| mont a răspuns (pentru Konstantinos99):

Tu nu ai auzit de prietenie între băieți și fete? Nu ai sau ai avut niciodată un amic de sex opus?

| Konstantinos99 a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Pai nu te a oprit nimeni sa vorbesti ca de aia e net,da ai timp sa te intalnesti fizic? Adica care e scopul? Cand te apuci de o relatie pai aia e persoana principala,restul daca ai prieteni mai iesi la un film impreuna cu partenera/partenerul si pot veni si prietenii, dar focusul e relatia, daca nu se intelege persoana iubita cu prietenii /prietenele, acum te desparti ca vezi doamne nu are dreptate? Nu a zis nimeni fara prietenii, dar nu poti sa le mentii la acelasi grad si sa recunoastem ca relatiile se racesc oricum, daca nu exista o dorinta de continuare si a celuilalt partener.Si recunosc sunt genul neprietenos, baieti prieteni doar online permit, iar daca are prietene si are si iubiti cel mai probabil continuarea, va tine de modul in care ne putem intelege in idei si comportament.Nu sunt rasist si nici comunist dar uneori trebuie intelesa si situatia asta.Prieteni de cuplu -da Prieteni independenti baieti -NU(online maxim si sunt curios ce nu am eu si are ala, adica ce trebuie sa stie ala despre ea, ce ii trebuie? eu o stiu mai putem vorbi, daca are intrebari exista duhovnic, parinti, rude de familie -ori esti barbat 100% ori nu mai esti.Si la baiat e la fel,te stie te cunoaste din copilarie, ce ai putea sa discuti, poate o intalnire intre cupluri, sau nu stiu un comentariu nostalgic de la pozele postate dar mai mult, ce iti trebuie? Fizic exlus intalnire decat cu ea de fata si daca ea agreaza acea persoana.Prieteniile sunt secundare, persoanei pe care o iubesti, dar na fiecare cu prioritatiile pe care le are.Dar mie asa mi se pare logic iar dace este, prietenii pentru persoana iubita se sacrifica, nu iubita pentru prieteni.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru mont):

A fost pierdere de vreme. Exact cum a zis AlexandruContFacutLaMisto "Ti-o zic simplu, barbatu e prieten cu tine in cele mai multe cazuri din 4 motive:
1.Ii place de tine si nu ti-a spus-o incat ca ii e frica ca-l refuzi
2. Ii place de tine dar se gandeste ca mai bine iti e prieten de inceput si dupa se da la tine ca asa gandeste in capul lui ca sunt mai mici sanse sa fie refuzat.
3. L-ai refuzat si sta cu speranta ca hai ca poate in viitor se razgandeste.
4. Ai gagic si se gandeste lasa ba ca se despart astia si ma bag eu dupa pe felie."
WTF alege cum e viata ta, prietenia pentru mine e pe locul 3, intai e persoana iubita, apoi familia si apoi prietenii.De sex opus nu exista prietenii.Sa vad daca gasesc linkul vorbea cineva pe youtobe dar nu il gasesc temporar.

| Holiday a răspuns (pentru Konstantinos99):

"Hai fi serios, ce fatalau sta prieten doar sa fie prieten WTF.Nu exista prietenie intre un baiat si o fata fara interes din partea unuia."

Nino, nino!

| mont a răspuns (pentru Konstantinos99):

Si daca amandoi suntem singuri? Sau daca amandoi cu relatie? Off off, toti se gandesc se pare doar pe termen scurt, nu prea stiu ce e aia prietenie. Si de ce ar trebui sa vreau sa fiu cu orice fata? Ce fetele nu sunt tot oameni? Daca e sa o luam asa cum zici tu, de ce sa fie pierdere de vreme doar prietenia cu persoane de sex opus dar cea intre persoane de accelasi sex nu?

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru Konstantinos99):

Da ia gandeste-o si altfelhee hee, femeia ta te vede suparat sau abatut te vede cum sau sa zicem ca are o intrebare care nu poate sa ti-o puna tie pentru ca nu poate si are nevoie de parerea unui barbat, la cine vrei sa se duca nu e logic ca enevoie sa ai pe langa tine si barbati? Nu te mai gandi doar din perceptia asta ca x de langa tine vrea neaparat sa o **** pe a ta, aa ce ii ziceam eu fetei mai sus mai refeream strict la pustime max 30 de ani,ce iti zic tie aici e pentru aia care sunt deja casatoriti,daca x care ti-e prieten de o viata vrea sa-ti frece femeia, poate sa vrea toata ziua, daca femeia ta e cuminte nu ridica coada, daca ridica e o zdreanta si e mai bine asa ca vezi si tu ce ai avut in casa si o dai afara.Da gandeste-te ca sunt unele chestii pe care femeia ta vrea sa stie niste chestii barbatesti habar n-am niste treburi de astea gen cum sa puna un bec sau alte rahaturi, dar tu nu esti in stare ca na se intampla sa nu stie toti barbatii sa faca de toate si se duce la x si intreaba, ca doar nu se duce la tacso sa intrebe ca sa vada tacso ca s-a luat cu un papagal.Ca asta e mentalitatea romanului batran ca daca x nu stie sa faca o chestie gata nu e demn de fisa.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru Holiday):

Politia/Ambulanta/Pompierii! Eu prefer o viata sanatoasa moral, uman si util

| Holiday a răspuns (pentru Konstantinos99):

Se vede.hee hee

| Konstantinos99 a răspuns (pentru mont):

Da e pierdere de vreme, nu obti nimic! Viata este despre a putea sa iubesti, si sa storci minute de iubit. Fata(Iubita) aia de o aleg e una din o mie (unica si va ramane unica, fete o sa tot vezi prietene o sa iti tot faci prietene dar baza nu pun in prietenie)ca de aia o aleg, nu stiu ce inseamna relatie pentru unii dar pentru mine e ceva important si unic in adevaratul sens.Asta e diferenta dintre iubita mea si orice fata.Tot timpul iubita are ceva special sau o voi face sa aiba acel ceva special.Nu stiu ce termen scurt zici tu

| Konstantinos99 a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Inteleg ce zici, doar ca daca femeia nu e chair interesata de informatii directe decat din barfit, cam de acolo ia toate informatiile.Are dubii ma intreaba ne lamurim impreuna de chestii deale noastre (intime), nu suni un prieten.Si fara suparare cand permit acces la un prieten e ca si cum pun butelia de gaz sigilata langa candela, ea nu e vinovata ca nu ai pus candela la departare, logic tu faci lucrurile sa se intample si esti responsabil ca barbat.Cum si ea e raspunzatoare de tine daca nu a indepartat toata concurentahee hee). Netul e plin de toate informatiile.Da daca nu stie ceva barbatesc sa faca, si nu stiu nici eu, aflu eu primul, mie asa mi se pare firesc.Ce e barbatesc eu fac, exceptional ea si atunci ii voi spune cum si chiar nestiind, ma informez si ii spun.Ca poate nici ea nu stie sa faca ciorba, da eu zic ca mai bine o las pe ea sa se preocupe sa afle cum(sa imi spuna cum), decat sa o sun pe mama si sa ii arate sau sa imi spuna, ea e gospodina mea, si bun rau cum iese borsu asa il mananc.Nu a zis nimeni ca le stim pe toate dar treptat aflam, ca de aia batranii sunt mai intelepti(ar trebui dupa caz).Sa te vezi intrat in Imparatia lui Dumnezeu ca chestiile aste de pe pamanant o viata de ai avea si nu le cuprinzi pe toate cat putem si sa ne pastram cat se poate de in siguranta sufleteste sa ne bucuram de ce avem.

| Emulatorvibrant a răspuns:

In general intre doi oameni fideli care se respecta si se cunosc indeajuns ar trebui sa fie normal,pana la urma daca esti casatorit sau nu,tot ai nevoie de macar cativa prieteni si de o viata sociala, de multe ori prietenii te pot trage in jos sau te pot inspira pozitiv,depinde... Asta nu inseamna ca toata lumea e rea, din punctul meu de vedere gelozia denota slabiciune de ambele parti intr o relatie,
din motivul suspicios cum ca nu esti suficient de bun pentru celalat sau ca celalat ar putea avea si alte optiuni fata de tine, in ultima instanta totul e o chestie de alegere si depinde cata corectitudine exista intre cei doi, in fond o viata sociala poate cauza dezbinare si distrugere lenta intr o relatie sau poate inseamna oportunitati de bun augur, sanatate mentala si spirit., Sper ca ti va fi de folos happy