| Sawarekh a întrebat:

Intr-o relatie credeti ca e mai important ca ambii parteneri sa aiba acelasi temperament sau sa fie temperamente diferite?
Des mi se spune ca trebuie sa semeni cu partenerul tau altfel o sa fie numai certuri, dar stau si ma gandesc ca daca gasesc o tipa romantica si timida ca mine, cum va decurge relatie, nu va fi plictisitoare?

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cel mai important e sa aiba principii de viata asemanatoare. Daca imbratisezi principiile morale ale Creatorului s alegi sa oferi onestitate, incredere, fidelitate poti forma o relatie pe viata indiferent de temperamentul celor doi, altfel toti suntem fiinte umane pacatoase si doar ii ranim pe ceilalri indiferent de cat de puternica a fost atractia la un moment dat.

| ADK2 a răspuns (pentru ania):

De acord.

Mă uit la ai mei care nu s-au potrivit cine știe cât de-a lungul căsniciei, din păcate ulterior taică-miu a decedat dar maică-mea și-a refăcut viața, și și-a ales un partener mult mai toxic decât era taică-miu, care are niște principii de viață tâmpite de d-aia n-a făcut nimic până după 50 de ani. Măcar taică-miu lăsa în mâna ei când vedea că el era în pană de idei și soluții, dar actualul face absolut totul după capul lui și mai mereu a ieșit urât și a obținut rezultate de-a dreptul nedorite (mai ales când e împins și de mă-sa să facă doar prostii, da, unii se pare că țin legătura cu părinții de 7 ori pe zi și la >50 ani), doar că nu știu cât s-a convins maică-mea că nu poți avea o relație chiar cu oricine dacă nu e măcar de nivelul tău, sau măcar dacă e prost să lase tu să faci ca să fie bine, dar prostul dacă nu-i fudul parcă nu-i prost destul...

| RxTx a răspuns:

Este cel mai important că femeia sa nu un le creanga și să aibă ceva cultura dacă cumva are alături un bărbat mai deștept care înțelege unor lucruri.
Cum ar fi că unul să asculte numai muzica clasica Rock jazz blues până la vârsta de 29 ani apoi sa își ia alaturi de el pe una care dispare de acasă așa vreo 9 zile / an fără să vrea sa spună unde a fost.
Una cu care nu are ce sa discute pentru că nivelul ei cultural lasă extraordinar de mult de dorit de la igiena mănâncă după jos sau daca a folosit o furculiță o farfurie că să pună micii pe grătar ea scoate tot cu aceeași furculiță și pune exact pe farfuria unde fuseseră puși în prealabil micii cruzi
Atinge micii faxuri de micii cruzi
Baga in gura carnea cruda din care se fac sarmalele
De graba ii explici că poate să aibă tenia trichineloză giardia antrax și că pentru asta se aplică tratament termic coacere fierbere prăjire.

Și mai face și dezacorduri gramaticale.

Înafara de asta nunii place grupul tau de prieteni.

Și de multe ori da drumul la manele in casa ta!

LA UN ASEMENEA COMPORTAMENT DE PRIMATĂ NU ÎȚI VINE SA O OMORI?

| RAY a răspuns:

Atâta timp cât exista atracția fizica sexuala ÷iubire într o relație +încredere, siguranță, respect va fi perfect, dar nu sa îmi fii sa îmi spui ca preferi unu de 1, 70 cu ochii albaștri deci tu inițial spui ca nu contează fizicul sau ca nu contează banii dar afirmi ca ai da alege banii în loc de iubire, deja e ipocrizie, nu ar trebui sa alegem clona noastră și sa tindem sa alegem CV diferit, de exemplu o fata timida un băiat social, extrovertit, de gașca

| Mosotti a răspuns:

Pai daca aveti temperamente diferite nu va veti intelege.
Nu va fi plictisitoare reltia daca e ca tine, va veti intelege f bine.
Ce numesti tu neplictisitor? Certuri si ineintelegeri?

| T0T a răspuns:

E importantă compatibilitatea. Două persoane nu pot avea caractere, aptitudini, mentalități identice. Compatibilitatea poate exista și între persoane cu diferențe mai mari sau mai mici. Depinde de particularitățile fiecăruia. Nu se poate generaliza.
Ca să merg pe exemplul tău- timiditatea, de obicei, nu persistă odată ce ești confortabil cu o anumită persoană. Odată ce ai scăpat de timiditate poți să îți arăți adevăratul caracter. Timiditatea nu cred că e o caracteristică definitorie, ci e o caracteristică care te oprește să te manifești natural.

| SG1995 a răspuns:

Nu am avut vreo relație de lungă durată, deci nu vorbesc din experiență, dar: Eu cred că e okay să fiți temperamente nu opuse, dar diferite. Imaginează-ți o relație între două persoane vulcanice, sau între două persoană pasive ( nu sexual). Ideea că atâta timp cât nu vorbim de temperamente diametral opuse diferențele nu sunt doar binevenite, ci necesare.

| oglindasultanului a răspuns:

Depinde ce fel de relatie vrei, cand amandoi sunt la fel, se duc impreuna in groapa, cand sunt opusi, dar se inteleg, atunci se pot ajuta reciproc. Daca nu se inteleg cei 2, atunci nu au nici o relatie, sunt doar dusmani bine legati.

| mi25 a răspuns:

Tu ai intrebat de temperamente si raspunsurile ataca aproape toate valorile persoanei: cultura, educatie etc.
Da, ceea ce au spus majoritatea, este necesara o echilibare a valorilor celor doi parteneri. Dar in ceea ce priveste trasaturile comportamentale - firea cum se zice in popor - care sunt native trebuie sa fie complementare. Ce se intampla daca ambii parteneri sunt colerici? Nu ies scantei? Dar daca sunt melancolici? Nu apare in familie asa zisa delasare? Dar daca sunt ambii flegmatici? Nu incep sa se sature de a-si arunca unul altuia invective?
E o vorba in popor: fiecare sac trebuie sa-si gaseasca peticul.

| 1997onur a răspuns:

Dacă iubești cu adevărat nu mai conteză câte crize și draci nervi are o iubești așa cum este ia cu adevărat cu draci cu tot cu crize cu tot cu nervi cu tot pentru cine este ia cu adevărat fără săo judeci și sate comporți infect mizerabil și scârbos când iubești cu adevărat iubești cu adevărat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa va ardeti pe muzica romantica pana va veti satura, iar apoi veti invata impreuna cum sa fiti mai putin romantici, timizi si sa nu va plictisiti. Si daca va plictisiti ea va invata cum sa spuna: Ia dispari si fa ceva util!, iar tu vei invata cum sa te evapori pe loc, na. E simplu, nu-ti fa griji.

| 120bulevard a răspuns:

Pai hai sa-ti zic eu Adrianos cum sta treaba, tu trebuie sa-ti gasesti o gagica, care sa aiba aceleasi valori ca tine ca relatia sa mearga, daca scopul tau in relatie e sa ai o casnicie si copii la final si scopul ei e doar sa stea cu tine 1 an 2, doar asa de distractie, ca e tanara si are sangele rapid in vene, pofteste la alti baieti, relatia aia nu o sa mearga niciodata si o sa se destrame odata si odata. Tu daca iti gasesti o tipa la fel ca tine, relatia aia o sa mearga si nu o sa va saturati unu de altul pentru ca asa functioneaza creierul uman, o sa gasiti activitati pe care sa le faceti si nu o sa va saturati, e important sa ai multa incredere in ea si sa comunicati, sa rezolvati problemele comunicand, nu cu vorbe grele, palme, lasat in seen, plecat cu zilele s-a.m.d.

| MotanulAlbastru a răspuns:

Nu contează temperamentul, contează să aveți valori și scopuri comune în viața.
Totusi dacă ești o persoană introvertita și cauți una extrovertita s-ar putea ori sa fie exact ce ai tu nevoie, ca te scoate din zona de confort sau îți ușurează viața, ori un stres imens, depinde de fiecare.

| ADK2 a răspuns:

Salut.

Cred că pot să te ajut un pic cu această întrebare deoarece am ceva experiență acumulată. Partenerii trebuie să fie cât mai egali posibili din toate punctele de vedere, doar de aia îi și zice "pereche", altfel nu va merge mai nimic cum trebuie și ți-aș povesti de prin toate relațiile personale, doar că trebuie destulă răbdare să citești ce înseamnă relație de cam toate tipurile. Nu e bine nici tu să fi extrem de serios și ea prea... proastă sau cu minte de copil, dar și invers. Deci trebuie egalitate, mai ales mintală (morală). Timiditatea se duce la un moment-dat în relație că amândoi prindeți încredere între voi, și eu am fost cam așa și mai sunt și acum cu persoanele pe care le cunosc mai puțin spre deloc (mai ales fete cochete, unele mai căutau și altceva chit că erau căsătorite sau erau deja într-o relație).