| Dan1989P a întrebat:

Este normal sa te casatoresti la o varsta mai mica de 25 de ani? Voi ce credeti? Daca acei doi oameni se simt in stare sa isi traiasca viata impreuna stiind de responsabilitatile pe care trebuie sa le respecte?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
După 18 ani te poți căsători fără acordul părinților, ești major.
Dacă ai cele minime existenței și te simți capabil să întemeiezi o familie, cu bun și cu rele, da!
Pa, pa.

27 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Da.Nu vad 25 de ani o varsta ca limita a minimului., in niciun caz.Dar 19 o vad.
Te casatoresti cand esti ferm convins ca impreuna cu persoana iubita poti realiza ce iti doresti fara sa fie dezamagire pentru niciunul, ca exista sustinerea aia reciproca si completarea care va face sa mergeti mai departe si sa treceti peste tot indiferent de cat de grea ar fi o situatie. Daca sunt astea, denota ca si responsabilitatile alea pot fi asumate.

| harciog a răspuns:

Nu conteaza ce treaba are lumea.Cind doi tineri se unesc ar trebui respectata intru totul dragostea lor.

| Dan1989P explică (pentru harciog):

Se pare ca avem aceeasi parere!

| harciog a răspuns (pentru Dan1989P):

Se intimpla, sintem oameni doar. Apreciez lupta dv.Sanatate.

| Dan1989P explică (pentru harciog):

Ce lupta? Si nu ma luati cu "dv." ca ma face sa ma simt batran laughing.

| harciog a răspuns (pentru Dan1989P):

Du-te naibii ca tocmai mi-am dat seama de neghiobie.Auzi?,nu ti-e frica ca o sa ramii neghiob(oaba)?

| Dan1989P explică (pentru harciog):

Ce vrei? Ce am zis? Te-am injurat eu cumva?

| harciog a răspuns (pentru Dan1989P):

Nuuuu,cu nimic, dar scuza-ma te rog ca-ti spun noapte buna.

| Rockart a răspuns:

Părinţii mei când s-au căsătorit aveau 22 (mama) şi 24 ani (tata). Ce poate fi în neregulă cu asta? Te poţi căsători şi la 18 dacă tu crezi că e ok ceea ce faci e fix problema ta. Comentariile altora nu-şi au rostul...

| stejara2 a răspuns:

Chiar daca ai dat fundita raspund:e normal, eu aveam 20, el22. acum avem un baiat frumos de 20, o casnicie frumoasa asa ca se poate daca vrei!

| Dan1989P explică (pentru stejara2):

Ce dragut! Sa-ti traiasca baiatul...Eu aveam 23, ea avea 22 cand ne-am casatorit...Dar ea a murit cand a nascut.Dar am avut o casnicie foarte fericita cat a durat!

| MihaelaDart a răspuns:

Casnicia e legala de la 18 ani, asa ca poti sa o faci, desi sa stii ce sa alegi! Sa te gandesti de 100 de ori daca persoana langa tine merita, ca apoi sa-ti para rau!

| Dumnezău a răspuns:

Mi se pare perfect OK ca doi oameni sa se casatoreasca dupa ce si-au terminat studiile, si dupa ce au gasit un loc de munca, deci 28-29 de ani mi se pare o varsta ideala,atunci ajungi si la o maturitate,si sexuala,si sociala,si mentala mare,si stii sa rationezi complet,ca sa nu iei decizii gresite. Daca cei doi au responsabilitate,si o ard dragastos(cliseu), incredere unul in celalalt, si sunt maturi dpdv sentimental, din partea mea, se pot casatori imediat ce ating 22-23 de ani, ca sa fie la deplina dezvoltare mentala, ca sunt multi care se casatoresc de la 19-20 de ani, si se trezesc mai apoi in cucu' gol ca nu stiu sa se descurce si sa-si gestioneze viata de cuplu.De trait viata impreuna, si o pipita de 14 ani crede, in prostia ei, ca poate sa isi traiasca viata alaturi de iubitul ei, dar nu este responsabila si matura, dpdv sentimental.Sunt mai multi factori, care, cred eu, te lasa fara nicio constrangere ulterioara sa te casatoresti.

| Mann02 a răspuns:

Este perfect normal, dar daca esti absolut sigur ca iti poti trai viata langa persoana respectiva happy

| aumih16 a răspuns:

Sigur ca exista si oameni care nu sunt de acord cu casatoria adica nu o vad asa importanta pentru acei oameni e mai importanta relatia care o au intre ei decat acele acte la casatorie ar fi in stare sa spuna ca sunt doar niste hartii fara nici o valoare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal, daca cei 2 se iubesc si vor neaparat sa-si uneasca destinele de ce nu?
Numai ca trebuie sa se gandeasca foarte bine inainte si sa fie constienti de responsabilitatile pe care ii asteapta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica cat de mica? 24, poti; 20 prea tanar. Asta cu responsabilitatea e relativa, ca sunt si de 40 si nu sunt responsabili!

| ioanamonica a răspuns:

Da normal de ce nu? funda

| ooliveer a răspuns:

Da, eu cred ca doua persoane cu varsta mai mica de 25 de ani se pot casatori si sa isi traiasca viata fericita impreuna!
Cunosc persoane (fete si baieti) care s-au casatorit si la varsta de 18-19 ani happy si sunt fericiti impreuna
Funda?

| Dan1989P explică (pentru ooliveer):

Mda,dar unii oameni zic ca nu este normal sa te casatoresti la 27 de ani laughing.La mine au comentat o multime straight face

| elenutzadragutza30 a răspuns (pentru Dan1989P):

La cati ani tei casatorit?laughing

| Dan1989P explică (pentru elenutzadragutza30):

La 23 big grin.

| teiuby0 a răspuns:

Normal poti sa te casatoresti si la 18 ani

| elenutzadragutza30 a răspuns:

Da daca cei doi se iubesc pot face orice! fundita?laughing

| TrixiLestrange a răspuns:

Gandeste-te la Pepe Si Raluca ....Raluca are 21 de ani si s-a casatorit si e si gravida doar pentru ca il iubeste pe Pepe laughing

| Dan1989P explică (pentru TrixiLestrange):

laughing Am auzit.M-a omorat faza cu e gravida cu Pepe! laughing

| Catalina_Laura_1995 a răspuns:

Nu conteaza la ce varsta te casatoresti tot ce conteaza e sa te intelegi k persoana k cu care vrei sa iti imparti viata. Vei vedea ca toate problemele care vor aparea la un moment dat le veti rezolva impreuna.