| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de sinuciderea asistata?
Credeti ca trebuie sa existe oameni care duca o viata plina de suferinta doar pentru a ne face pe noi sa ne simtim bine ca ii obligam sa traiasca?

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cred că ar trebui legalizată peste tot.

| Bacemi a răspuns:

Mi se pare absurd să negi dreptul cuiva de a face asta și să trăiască în chinuri că așa ți se năzare ție. La fel de stupidă mi se pare reacția de a arunca cu lături în cineva care se sinucide pe principiul că a fost un laș, un idiot, etc. Tu nu ai face așa ceva pentru că ești cine ești acum. Dacă ai fi fost cine era omul ăla făceai ce a făcut el. Nu ai cum să spui dacă eram în locul lui pentru că nu e un argument valid. Atitudinea și personalitatea ta nu se pot transfera unui om care a dus altă viață, în alte condiții.

| T0T a răspuns:

Eu zic ca fiecare are dreptul în a-și pune capăt durerii iar eutanasia se face și fără să provoace durere. De ce mai trăiești o viață dacă oricum nu mai ai nicio șansă iar tot ce mai ai este durere și suferință?

| milan9 a răspuns:

Omul este trup si suflet iar prin prin suflet si pentru suflet fiecare secunda de aici ii este importanta pentru eternitate- pentru echilibrul cu care intra in eternitate.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Vezi filmele-Fac ce vreau cu viata mea ( Richard Dreifus ) si Doctorul Moarte ( mi se pare ca Al Pacino )

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Dr. Moarte e facut dupa caz real, gasesti date pe net.

| Sociopat a răspuns:

Decat sa stai sa dai bani pe medicamente sa nu te mai doara asa tare, sa-ti vezi apropiatii ingreunati de povara bolii tale sa traiesti in agonia gandului ca niciodata n-o sa mai fii cum erai, mai bine mori.

| UnBroken2016 a răspuns:

Aici vorbesti de religie putin parca. Imi amintesc de cazul de aici din Italia unde o fata a fost tinuta 17 ani conectata la aparate ca jegosul ala de papa nu ii dadea voie tatalui sa scoata aparatele din priza. Am mai citit de oameni bolnavi de cancer care se duc in anumite tari unde asta e legal si isi faceau o injectie si ciao ciao. Mi se pare normal sa ai voie sa faci ce vrei cu viata ta. Bine, diferenta de ala care nu are iphone 12 si vrea sa moara.

| Dorotheea21 a răspuns:

Ti-ai dat singur raspunsul, si acesta este "Nu!".
"Iubesc" astfel de intrebari. big grin
Sunt curioasa, cum impaci doua probleme:
Inconstienta este mecanismul de aparare al organismului contra durerilor. Inconstient fiind, nu simti durerea, dar nici nu poti lua o hotarare cu privire la viata sau moartea ta.
Daca nu esti inconstient si ai dureri mari, nu atat de mari incat sa declanseze mecanismul de aparare, esti cu atat mai inabilitat sa iei "motivat" de durere, o hotarare corecta cu privire la viata sau moartea ta.
Oare cati nu au facut gesturi nebunesti, impinsi pe fond nervos, de o banala durere de masea?

| Drimmero a răspuns (pentru Dorotheea21):

Noul clasic in viata se afla pe TPU, salutari Dorotheea!

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Drimmero):

Am raspuns cu un "roman", pentru ca el a scris un "roman", numai si numai ca sa vedem ca este PRO sinucidere asistata. laughing
O intrebare demna de "Un pedagog de scoala noua". laughing
"Nu-i asa ca, etc, etc,", micule Ftiriadi? big grin

| Drimmero a răspuns (pentru Dorotheea21):

Asa este, daca tot vor sinucidere curata, padurea Spanzuratilor ii asteapta.

| anonim_4396 explică (pentru Dorotheea21):

Eu nu mi-am dat singur raspus, am tinut doar sa-mi spun parerea.Asta nu e o intrebarea cu un raspuns corect sau gresit, sunt doar opinii.Majoritatea utilizatorilor isi spun opiniile si ce cred ei despre un anumit subiect cand pun o intrebare, asta nu inseamna ca nu vor sa auda si parerea altcuiva. Tine cont ca suntem si la categoria conversatii. Dăăă ăăăăăă, conversatieeee, doua persoane, nu una.
Nici pentru donarea organelor nu se intreaba muribundul daca vrea sa-si dea ficatul. Exista insa o solutie foarte simpla, il intrebi inainte sa moara, printr-o petitie. dăăă ăăăăă
Evident ca daca ar deveni leaga ar fi nevoie de legi stricte.Nu poti sa,, sinucizi'' pe cineva pentru o durere de masea.Doar un retardat sau un nebun ar vrea sa moara din atata lucru, deci o persoana care nu ar realiza in totalitate implicatiile deciziei.
Pentru problema cu maseaua exista soltuii, exista prevenire, exista plombare si exista si scoaterea maselei si inlocirea ei cu una din portelan.
In schimb sunt de acord cu sinuciderea asistata pentru bolile incurabile, care inca se practica in cateva state.
Ai fi putut totusi sa te documentezi putin despre subiectul asta inainte sa faci pe intelectuala jignind persoane care nu ti-au facut nimic.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te credeam imunizat de cand te-ai tavalit aici cu coquina si restul.
http://www.tpu.ro/......ete-vi-se/
Iar tu ai sarit un kilometru simtindu-te jignit de mine?
Unbrokenul te-a facut "prost" in text, si nu ai atins aceiasi altitudine. :))
Am sa-ti evit intrebarile daca ai devenit atat de sensibil. :D

| anonim_4396 explică (pentru Dorotheea21):

Nu sunt sensibil, dar tu nici macar nu ai raspuns ca sa-ti expui opinia.
Tu ai vrut doar sa-ti hranesti putin egoul jignind pe cineva, atat.
Lucru care mi se pare mult mai grav decat o parere, chiar si plina de injuraturi.
Comentariul tau e doar o forma mai elaborata de a spuna,, Marcel l-a jignit pe Bogdan.De ce sa nu fac si eu la fel? Ce sunt mai fraiera decat Marcel?''
Ei raspund pentru comportamentul lor, tu pentru al tau.
Iti garantez ca nimeni nu o sa te considere o intelectuala pentru incercarea ta. Poate doar snobii si hipsterii sub acoperire...persoane irelevante.
Eu chiar nu as vrea sa imi eviti intrebarile.Am fost blocat de o bleaga,rectific, doua blege si mi se pare frustrant.
Ce vreau sa te fac sa intelegi e ca tu nu ai avut o opinie, nu ai avut nimic.Ai raspuns doar de dragul de a ma face prost, chiar daca indirect, din motive ...nu situ, am citit de zece ori ce ai scris si nu am gasit motivul pentru care ma compari cu personajele din piesa aia. Probabil nici nu exista.
Te-ai grabit si nici macar nu te-ai gandit la lucruri simple, dar nu-ti mai scot ochii.
Sincer chiar nu inteleg ce ai avut in cap cand ai apas pe,, Raspunde''.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma enervezi!
Poftim:
Nu sunt de acord cu sinuciderea asistata, iar pentru durere exista coma indusa.
Cred ca acesta este rolul medicinei, sa salveze sau sa incerce, cu orice pret, nu sa "sinucida asistat"!
Ai opinia mea! Tine-o, si nu-mi mai raspunde!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine ti-a dat ignore?laughing

| anonim_4396 explică (pentru UnBroken2016):

Edit,nu am inteles intrebarea, m-am trezit de 5 minute.
O tipa care intreaba : Cine e nesimtita?
Cineva care a pus cearsafurile pe masa sau cea care ii spune celei care a pus cerasafurile ca e nesimtita? Si eu am raspuns ca cea care pune cearsafurile pe masa... fara sa imi dau macar seama ca ea era nesimtita...
Si o tipa pe care am,, jignit-o'' pentru ca zicea ca vrea baiat doar ca sa nu ii plece fata in catalarie.
http://www.tpu.ro/......ra-cum-se/

| UnBroken2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu iti bate capul cu aia, are multi la ignore. Cine nu o pupa in fund si nu ii da dreptate mai ales atunci cand nu are, intra imediat pe lista ei neagra. E cunoscuta pentru asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,dar sa fie in felul urmator:
Persoana care doreste lucrul acesta,sa fie trecuta prin niste teste,sa se faca investigatii cu privire la ea (asta sa fie un filtru,inainte de sinucidere sa se faca astea),iar acest "filtru" format dintr-o organizatie de oameni,sa incerce sa caute o solutie pentru problema persoanei respective (adica sa gaseasca motivul pentru care vrea sa moara si sa faca in asa fel incat sa nu mai doreasca lucrul acesta,ajutand persoana respectiva, impicandu-se).
Va fi prezent si un test poligraf, sa nu fie vazuta organizatia ca "Cei care indeplinesc dorinte", in felul acesta sa primeasca ajutor doar cei ce au nevoie, nu cei care se prefac.
Daca s-ar face asta, cred ca nu si-ar mai dori moarte nimeni.
-Doar parerea mea.
O zi buna!

| KentmanxD a răspuns:

Nu stiu.