| Paturik a întrebat:

Sunt o ciudata.Asta ar fi singura parere despre mine dupa ce cititi asta.Am 16 ani.Probabil aveti alte lucruri mai importante de facut decat sa cititi asta dar chiar ma simt a nimanui, ma simt singura.Am unoeri gandul ca ar fi bine sa ma sinucid.dar din pacate exista persoane in viata mea pe care nu as vrea sa le dezamagesc.M-am decis sa scriu aici pentru ca.pot spune orice si pot fi inteleasa,criticata, batjocorita. fara sa mi se cunoasca adevarata identitare. Daca as povesti cuiva cunoscut asta m-ar considera o nebuna.
Am o viata plictisitoare, sau, nu stiu cum sa spun. Stiu ca multi copii si-ar dorii sa aiba ce am eu..si sunt recunoscatoare celui de sus pentru asta dar simt ca nu imi gasesc locul, ca nu asa trebuie sa fie viata mea.Sunt intr-o relatie de 9 luni.Baiatul acesta ma iubeste dar m-a dezamagit enorm..am rani deschise iar el nu realizeaza cat de mult conteaza o vorba de orce tip din partea lui.Am prieteni,prieteni pe care ma pot baza, doar doi, restul sunt persoane cu care inving plictiseala si pauzele la scoala.Desi am persoanele acestea in jurul meu si aparent nu sunt singura, simt ca nu asa trebuie sa fiu, ca pozitia de om nu e pentru mine.Stiu,sunt ciudat, inteleg fiecare gand care va trece prin minte dar, nu ma simt bine.Imi este imposibil sa explic tot ce simt. Vreau sa intalnesc pe cineva special.Pe cineva care ma va face sa ma simt, la randul meu speciala. Vreau sa fiu diferita de celelalte fete.Nu vreau sa ajung o panarama,care sta prin baruri,care se imbata,vreau sa fac ceva cu totul diferit,vreau sa petrec timpul cu o persoana sau mai multe care sa ma faca sa ma simt speciala. Vreau sa fiu protejata cu pretul vietii, vreau sa fiu iubita curat, fara interese.Scriu textul acesta cu lacrimi in ochi pentru ca am atatea de spus si nimeni nu are capacitatea sa ma inteleaga,probabil nici voi,probabil credeti ca sunt ciudata,e ok,fiecare om este catalogat dupa actiunile sale, iar in cazul meu, cuvintele mele.Nu cer sfaturi e imposibil sa ma ajutati daca nu intelegeti.Am scris acestea randuri pentru ca, simteam neoie sa ma exteriorizez intr-un anume fel.Am o singura intrebare pentru voi, daca ati avut rabdarea sa cititi aceasta prostie...credeti ca exista pe lume oameni speciali,credeti ca exista secrete sacre,pe care nu le poate spune nimeni dar care ele exista? Credeti ca exista oameni diferiti nu doar mental,cat si prin structura lor fizica? Suna aiurea rau,stiu. Asta sunt curiozitatile mele, cat despre " problema mea" sunt constienta ca nu exista o persoana care sa isi dea viata pentru mine oricand cum am fost eu in stare acum ceva timp,cand nu eram atat de ranita dar totusi sper ca Dumnezeu sa ma indreepte spre calea cea buna. Sper ca destinul sa-mi scoata in cale acel baiat cu care sa infrunt multe greutati dar care sa nu-mi greseasca niciodata, care sa ma iubeasca, sa ma respecte, si cel mai important SA MA PROTEJEZE.Va multumesc pentru ca ati citit tot si va multumesc chiar daca ati avut o micuta intetnei sa-mi raspundeti la intrebare dar ati renuntat si scuzati greselile gramaticale.

70 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Nu esti chiar atat de ciudata.
Parerea mea e ca esti un caz clasic de depresie adolescentina, ceea ce nu e de neglijat. Multa lume trece prin asta, si nu e ceva simplu de depasit. Ideal ar fi sa discuti cu cineva despre starea ta, dar si daca nu ai dorinta sau posibilitatea sa faci pasul asta, cred ca ai destula minte sa te descurci si singura. Important e sa nu faci greseli majore si sa ai rabdare... pe masura ce o sa te maturizezi o sa vezi viata in culorile reale, o sa apreciezi lucrurile bune, o sa lupti cu cele rele, o sa inveti sa iti vindeci ranile.

| Paturik explică (pentru Kaℓi):

Nu sunt in depresie.Nu ma consider depresiva.Sunt rationala.Gandesc.Inteleg.Caut raspunsuri, rezolvari.Constientizez.Sunt doar disperata..desi e exagerat termenul.Am impresia ca voi avea un trai trist.Voi fi casatorita cu cineva pe care nu iubesc.Voi avea o viata plictisitoare..copii vor fi lumina mea, singurul motiv pentru care voi traii. Vreau sa cunosc acea persoana speciala din toate punctele de vedere.Acea persoana care in timp ce vorbeste 1000 de senzatii sa-mi zburde nestingherite prin corp.O persoana pentru care as sarii in foc.dar ea exista, e in viata mea numai ca sacrificiul nu este punctul lui forte.Nu-l condamn dar oare gresesc daca vreau sa mi se intoarca serviciul?

| PrunaPătrată a răspuns:

Ii dau dreptate lui piticelm, eu te inteleg, cand erai mica iti venea sa te sinucizi ca ti s-a rupt jucaria si nu te mai poti juca cu ea, cand ai mai crescut plangeai si erai in depresie ca luai note mici la scoala, acum esti trista pentru ca nu ai pe cineva care sa te iubeasca, iti zic sincer: Viata incepe de pe la 14-15-16 ani, tu esti abia la inceput, ai rabdare, acum e perioada in care o sa-ti faci cei mai multi iubiti, pana pe la aproximativ 30 o sa fii in continua schimbare si fizic si psihic, ai sa vezi ca odata cu inaintarea in varsta problemele si sentimentele de tristete pe care le simti acum nu o sa mai fie, o sa vina alte probleme specifice varstei, doar ai rabdare.

| Paturik explică (pentru PrunaPătrată):

N-am luat niciodata note mici.N-am avut probleme pana am inceput sa cunosc persoanele de langa mine.

| mihai69 a răspuns:

Faptul că ai conștientizat toate astea, nu te face nici ai ciudată, nici mai altminteri decât orice alt om de pe pământ.
Și da, există și pentru tine cineva; continuă să fii ca aici și ai șanse să vă întâlniți.
Dar ferește-te de „măgăruși"!

| Paturik explică (pentru mihai69):

Stiu ca exista, multumesc pentru incurajare si sfaturi. Exista, dar dragostea sincera in curand o sa dispara iar interesele isi vor face simtite prezenta.Stiu ca am doar 16 ani dar ma gandesc la viitorul meu, la viata mea, ma gandesc daca voi fi multumita doar cu rezultate bune la scoala, ma gandesc daca voi fi multumita doar cu un loc bun de munca si automat cu bani..cu siguranta nu, daca am bani interesele sunt mult mai mari... prefer o viata in saracie alaturi de un baiat care sa ma iubeasc neconditionat, sa ma protejeze, sa ma respecte decat o viata in lux cu un cretin obsedat de bani.Pace!

| neutrino a răspuns:

Oamenii speciali sunt pentru oameni speciali si ei inca mai exista.

| Paturik explică (pentru neutrino):

Ai perfecta dreptate.Dar ce spui de oamenii special nu doar mental?

| neutrino a răspuns (pentru Paturik):

Nu vorbim despre minuni!

| Paturik explică (pentru neutrino):

Da..asa spuneam si eu.

| MskDesign a răspuns:

Oamenii speciali exista, dar trebuie sa stim ce anume este special pentru noi.Ciudata nu esti, esti o fata normala.

| Paturik explică (pentru MskDesign):

Multumesc.Eu caut acea sclipire, caut acel baiat care sa-mi intoarce vorbele, sa nu ma prind de ce spune. sa fie misterios, sa aiba ceva ce nu trebuie sa stiu in el.iar dupa ceva timp sa aflu.Pare ca sunt rupta din cartile SF dar chiar imi doresc un om special.

Răspuns utilizator avertizat
| mont a răspuns:

Nu esti ciudata, mai degraba nu ai intalnit (prea multi) oameni ok. Nu esti singura, incearca sa cunosti oameni noi si va fi bine. happy

Daca vrei putem vorbi pe facebook sau messenger.

| mont a răspuns:

Tine cont ca o gandire pozitiva face mult mai mult decat una negativa, in aceeasi situatie. Faptul ca esti trista atrage si mai multa tristete. Incearca sa fi vesela si totul va fi bine in scurt timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sant stari prin care trece toata lumea, toti oamenii, barbati si femei.sant ganduri care duc catre schimbare, catre maturitate, instinctul iti spune ca a venit vremea sa urmezi chemarea firii, a naturii si a corpului tau dar sub directa influenta si comanda a ratiunii.Nu te apuci sa te arunci in relatii, nepotrivite, im ganduri suicidale, fuga de acasa, alcool.si altele.invata sa te cunosti, sa te iei in mana, si sa te conduci in viata dupa principii sanatoase si intelepte.esti tanara,tineretea e frumoasa,bucurate de tot ce te inconjoara,de cer,de stele,de norul de ploaie,de fulgu de nea,de vecunul intalnit in lift,ori in piata,de vrabiuta de la geam,de scoala,de cunostintele adunate,ocupate cu lucruri speciale,muzica, munca, filme, spectacole, revelion colinde.Fii Om in devenire ca viata e frumoasa.

| Paturik explică (pentru anonim_4396):

Cat de frumos ai scris.Multumesc pentru ca mi-ai dat ocazia sa citesc asa ceva.Ma bucur deja de aceste chestii,eu sunt o fata mai ciudata pentru ca, atunci cand ninge ma bucur ca un copilas, cand ceilalti se enerveaza ca se uda sau ca fetele vor fi batute cu zapada. Iubesc muzica,muzica buna, muzica din underground,muzica ce vindeca! Fumez, din pacate, este singurul mod prin care pot ramane cu picioarele pe pamant, singurul mod prin care ma calmez, tigarea este singura care intelege..impropriu spus.Am avur principii puternice dupa care toata viata am mers iar cand a aparut baiatul acesta mi-am incalcat principiile si juramitele pentru el..regret nespus totul.As vrea sa am rabdare sa citesc, sa citesc mult.Am inceput " Dama cu camelii " dar n-am rabdare sa citesc.Multumesc pentru raspuns.O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

¨Vreau pe cineva care sa ma protejeze, sa ma iubeasca, care sa nu calce stramb cand il imping din spate sa ne mearga relatia cat mai bine...¨
Esti cu capul in nori.
Nu incerca sa schitezi povesti de dragoste pe care numai Disney le-ar pune in miscare. Fii realista.
Daca x nu se poate sacrifica, incearca sa-l faci sa se sacrifice s.m.d.
Orice relatie trebuie muncita.

| Paturik explică (pentru anonim_4396):

Iubirea nu este ceva mecanic..Nu voi traii vreodata iubind mecanic. multumesc pentru raspuns!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paturik):

Este ceva viu. Ca si focul. Daca nu sufla careva, flacara risca sa se stinga.
N-ai pentru ce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paturik):

Daca creatorul considera ca trebuie sa fumam, ne facea o soba in piept, si un horn in cap, sa iasa fumul.dar ne-a dat plamani.cand iesi dimineata din casa,trage adanc aer in piept, si aeriseste-te, apoi uitate la cei ce fumeaza, si vezi cat sant de ridicoli; au atata aer curat, iar ei isi ard banii tragand fumul in plamani.sant jalnici si e trist. unde e judecata?

| JusTPauL a răspuns:

Mie simcer imi pari o fata inteligenta. fanteziile pe care le ai sunt si ele bune la ceva, fiecare om viseaza cu ochii deschisi la ceva real sau mai putin real, te simti asa aiurea pentru ca esti deprimata din cauza ca nu ai pe cineva aproape de tine, daca baiatul pe care il ai langa tine nu te face fericita ar fi mai bine sa va despartiti, cand ai un iubit/iubita ar trebui sa fii foarte fericit/a, daca tu nu esti e din cauza lui. poate ca ar fi mai bine sa va despartiti, sigur vrei gasi alt baiat si viata ti se va schimba cum n-ai crede vreodata, trebuie doar sa cunosti mai multi baieti, pana e cel mai potrivit pentru tine, cred ca la asta se rezuma totul.happy

| Paturik explică (pentru JusTPauL):

Ma simt legata sufelteste de el si n-am intretinut relatii sexuale.Il iubesc mai mult decat pe mine.Mi-as da viata pentru el oricand fara nicio explicatie, fara nicio remuscare.E tot ce am iubit si voi iubii vreodata.De aceea imi este greu sa-l las, chiar daca el m-a lasat de nenumarate ori! Multumesc pentru raspuns.Nu te supara, ce varsta ai?

| JusTPauL a răspuns (pentru Paturik):

Deci ti-e ca un frate mai bine zic, asta vezi tu in el.
El nu vede asta in tine, nu prea cred ca-i pasa asa de mult de tine, daca faceai sex cu el, poate tinea mai mult la tine si nu te mai lasa tot mereu. Cam asta isi doreste un baiat de la o fata.
Eu am 22.

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! In primul rand, fara suparare pot spune ca textul de mai sus e unul lipsit de maturitate! Spui ca noi, cititorii nu avem "capacitatea de a te intelege", dar te contrazici singura spunand ca este o prostie ceea ce scrii. Cred ca suferi dupa atentie, altfel nu imi explic problema ta. La varsta asta ar trebui sa nu mai visezi la un "Fat-frumos pe cal alb" fiindca o persoana perfecta nu exista! Iar daca cineva nu te iubeste cum vrei tu, asta nu inseamna ca nu te iubeste deloc! Multumeste.te cu ce ai, daca nu renunta complet! Poti obtine mai mult, dar nu idealul! Este prea mitic/S.F ceea ce scrii si ma cam doare mintea!

| Paturik explică (pentru NoName0x0):

Te doare mintea? Ma abtin.

| NoName0x0 a răspuns (pentru Paturik):

Draga mea, te supara adevarul si nu ma abtin sa o spun, cum fac unii. Ti.am dat argumente din cauza carora "ma doare mintea"! Faci pe desteapta aiurea, dar "intelectul tau" ma face sa cred ca nu te duce capul nici sa treci strada pe trecerea de pietoni. Si nu stiu cum imi pierd timpul sa raspund la aberatii! Consulta un psihiatru ca ai ceva "la scufita"! Din ceea ce ai scris mai sus si din raspunsul dat inteleg ca suferi de grandomanie (ne pui la incercare capacitatile de a raspunde la porcaria aceea puerila pe care ai scris.o), iar daca nu raspundem "cum vrei tu", ne critici sau te spueri. Draga, e parerea mea si tu mi.ai cerut.o, postand aici! Te supara degeaba adevarul, ti.am mai zis! Pa!

| Paturik explică (pentru NoName0x0):

Nu te-am obligat sa-mi raspunzi tu.Ma critici desi nu ma cunosti.Du-te tu la un psihiatru omuletule, nu eu.Nu ma cunosti dar comentezi.Vai de capul si de viata ta amarata.

| NoName0x0 a răspuns (pentru Paturik):

Nu te critic, draga, nu stiu ce de ai impresia asta. Imi spun parerea referitoare la "intrebarea" pusa de tine! Si te asigur ca duc o viata minunata, nu este "amarata" cum zici tu!

| Quassaar a răspuns:

Da..si eu am avut intenția să-ți răspund, apoi m-am răzgândit iar in cele din urma am considerat ca meriti un răspuns. Chiar daca ai doar 16 ani se vede foarte bine ca ești o puștoaică inteligenta cu o gândire sănătoasă si matura pentru vârsta ei(exclusa partea cu suicidul care trebuie să-ți dispară din cap) si care simte nevoia de dragoste sinceritate si atenție. Sunt lucruri care cu greu se găsesc in ziua de azi, dar fericire inca exista. Toți am avut dezamăgiri la vârsta adolescentei, așa ca nu îți face probleme. Vei creste, te vei maturiza si o să-ți dai seama ca toate acestea au fost doar niste copilării specifice vârstei. Abia de acum viața ti se va dezvălui in toată splendoarea ei. Inconjoara-te de prieteni, lasa-te iubita si o sa vezi cat de minunat o sa fie totul. Daca ceva este in neregula in relația voastră, încearcă sa tai răul de la rădăcina pentru ca așa este cel mai bine. Nu face compromisuri de pe acum pentru ca nu se merita. Hai..curaj si ai grija de tine. Sa fii iubita!

| Paturik explică (pentru Quassaar):

Multumesc pentru ca in final mi-ai raspuns.Nu stiu care este gradul meu de inteligenta dar consider ca nu trebuie sa fi prea inteligent sa iti pui astfel de intrebari.Cuvant potrivit este " interesat ". Mi-as dori sa ma pot controla.Sa-mi pot controla gandurile, sa nu ma mai copleseasca si sa-mi vina in cap ganduri mai putin crestine.Cand esti lovit pe toate partile orice lucru infim te schimba la 90 de grade si te sfarama in 1000 de bucatele iar ca sa lipesti bucatelele la loc iti ia foarte mult timp, timp in care puteai cunoaste oameni noi, puteai face lucruri noi.Asta este frumusetea vietii, intr-un fel, niciodata nu stii ce te asteapta si niciodata nu stii ce gandesc oamenii, trebuie sa fi cu 1 secunda mai destepti ca ei...dar cand intervine iubirea este mai greu.Multumesc.

| piticelm a răspuns:

Wooow,ce probleme existentiale ai tu la 16 ani.Nu gasesti nu stiu ce iubit, care sa te iubeasca, sa te aprecieze straight face nu te supara, altii n-au ce manca si dorm prin canale, iar tu te plangi ca nu esti iubita.Ai doar 16 ani, nu 50.Si am si eu o intrebare, daca tot nu esti iubita, de ce stai cu acel baiat? daca tot esti atat de ranita si mai stiu eu cum, zici ca esti un ou si te spargi.Asta e abia inceputul vietii,ca nu gasesti tu pe unu care sa faca ce vrei tu,crede-ma,nu este o CALAMITATE,vei intalni oameni care isi vor bate joc de tine,care vor profita, care vor incerca sa te darame, iti vei pierde rudele, parintii, odata cu inaintea in varsta.Astea vor fi adevaratele probleme, nu faptul ca ai 16 ani, ca maica-ta si taica-tu te asteapta cu mancare calda acasa, ai pe unu' care de bine de rau te suporta asa cum esti si ai si un acoperis deasupra capului.Multi copii traiesc prin camine si nu se mai plang de faptul ca nu isi gasesc iubirea VEEESNICA straight faceraised eyebrows. Exista o lege a lui Murphy, care zice asa ''Cand spui ca nu poate exista mai rau de atat, sigur ti se va intampla si ceva mai rau'', asa ca lase toate aceste talente si vezi-ti de viata ta frumoasa de copil.

| piticelm a răspuns (pentru piticelm):

Inaintarea*

Răspuns utilizator avertizat
| Paturik explică (pentru piticelm):

Daca am tot ce imi doresc nu inseamna ca sunt si fericita.Nu mi-ai citit si raspunsurile se pare. Unora le pasa si tin cont de starea sufleteasca, altora nu le pasa, spun ca sunt fel si fel de stari trecatoare dar nu e asa.Cand nu este satisfacut emotional, esti zero, esti nimic. Daca nu stii cine esti si ce cauti pe aceasta lume nu te poti bucura de nimic.Pe baiatul acesta il iubesc in ciuda a tot ce mi-a facut.Ma simt legata de el desi n-am intretinut relatii sexuale si nici nu o vom face curand.Rau cu rau dar mai rau fara rau, dupa principiul acesta merg cand vine vorba de el.Ai incercat sa fi dur/a dar nu m-a miscat cu absolut nimic raspunsul tau si in niciun caz nu m-a ajutat comparandu-mi viata cu a altora.Fiecare cu destinul lui, scuza-ma ca imi doresc o viata mai buna decat asta si caut raspunsuri.Pace!

| Paturik explică (pentru TuDorEL96):

Nu intelege ca sunt alte lucruri care pot face fericit un om, nu doar banii si situatia financiara.

| piticelm a răspuns (pentru Paturik):

Nici n-am incercat sa fac cumva, ca sa te miste raspunsul meu, pentru ca nu-mi pasa.Esti doar un copil rasfatat, dar care bineinteles, se va maturiza cand va primi un sut in fund adevarat. Faptul ca tu te complaci in relatia ta, iar dupa vii si te plangi pe aici ca iti doresti pe unul mai bun, este jalnic.Esti adepta vorbelor ''spune-i omului ce ii place sa auda'',bineinteles ca nu te satisface raspunsul meu,avand in vedere ca iti place sa fii pupata in dos, de oameni carora, cica le pasa de tine laughing Ai mare dreptate ''fiecare cu destinul lui'', Dumnezeu ti-a dat exact ce meritai, o viata trista si gri happy

| Paturik explică (pentru piticelm):

Ma cunosti foarte bine ca sa iti permiti sa spui astfel de vorbe om fara pic de intelect.In toata viata mea am vazut si intalnit atat de multe persoane incat ti-ar lua o viata sa ma ajungi.Nu iti permit sa-mi vorbesti astfel, fara sa ma cunosti.Esti doar un omulet controlat, care traieste dupa cum spun cei de sus.Viata mea nu gri, este doar foarte, foarte colorata si nu te intereseaza pe tine pana la urma cum este viata mea.Nu cer oamenilor sa ma pupe in fund..nu ma multumeste acest lucru, cer doar celor care ma inteleg sa imi raspunda, sa imi raspunda chiar daca parerea lor este pro sau contra.Tu nu ai facut decat sa ma critici, sa-mi critici viata, nestiind absolut nimic despre mine.Tu ai o viata trista omuletule, daca stai pe un site si jignesti oamenii, si-i critici fara ca macar sa cunosti un lucru despre trecutul lor dau despre ei ca persoana.Nu-mi vorbii tu mie de Dumnezeu si de ce mi-a dat El pentru ca nu stii nimic.Eu pe langa starea aceasta am facut si fac lucruri bune, sa ma pun bine cu Dumnezeu dar in primul rand sa ma pun bine cu mine.As avea foarte multe de spus, desi nu te cunosc mi-am dat seama din ce categorie de oameni faci parte, si cat intelect ai.a, apropoo, daca nu iti pasa ce mai cauti aici? Pierzi timpul degeaba.Pace si numai bine!

| piticelm a răspuns (pentru Paturik):

laughing esti inocenta, n-am ce zice.Un alt copil care daca a intalnit 10 oameni care au impresionat-o,crede ca stie toata viata rolling on the floor.''Ti-ar lua o viata sa ma ajungi?''rolling on the floor A HA HA HA,ai fost dura aici, uhh, nu te supara, daca incep sa iti spun niste cuvinte, s-ar putea sa ti le scrii pe maini si sa le cauti in dex.Categoria din care fac parte, nu s-ar intersecta niciodata cu a ta, pentru ca daca toata lumea ar fi ca tine, ar exista un adevarat genocid.Nu toti suntem purtatori ilegali de creier pe doua picioare.Mai coboara nivelul ca nu ti-ai gasit persoana potrivita,iar daca ai greata poti mesteca vreo doua, trei lamai pana iti trece raul.O sa vezi ca in viata nu vei putea sa iti exerciti tupeul pe care il ai, pentru ca vei da peste cineva, care te va face sa stai in banca ta, pana cand mediul inconjurator va scapa de tine.

| Paturik explică (pentru piticelm):

M-a bufnit rasul, jur.Imi este mila de tine.Ti-ai da o mana sa ai viata mea..Pace!

| corhaz a răspuns:

Hai sa schimbam.iti dau viata mea de singuratate completa printre straini si da-mi viata ta sa vedem care i mai usor

| Paturik explică (pentru corhaz):

Cum am spus si mai sus sunt persoane care ar da orice sa aiba viata mea, dar atata timp cat imi traiesc viata este normal sa imi doresc sa evoluez, si este normal sa am pretentii de la persoanele de langa mine si sa fiu fericita. Apreciez ca am tot ce imi doresc dar degeaba ai lucruri materiala daca esti inconjurat de oameni goi, oameni care nu tin cont de valorile morale, de suflet si ranesc fara vreun regret.

| ღஜღpikapikaღஜღ a răspuns:

Ok.
Nu trebuie sa te gandesti la sinucidere. Nu e bine. Baiatul care o sa fie "perfect"pentru tine o sa apara, nu-ti fa griji. Mai tarziu sau mai devreme.
Fiecare fata are un "print" si tu ai acolo unul...

| ViatacuLouie a răspuns:

Eu personal nu cred ca esti ciudata, pur si simplu ai ajuns la un stadiu in care consideri ca nu esti satisfăcută emotional. Eu zic sa iti schimbi parola la Facebook. Daca esti intr-o relatie doar de dragul de a spune ca ai iubit aceasta este una toxica, nociva pentru ambii parteneri.

| Paturik explică (pentru ViatacuLouie):

Parola de la facebook este ca un cod de siguranta.Incredere nu mai exista si se castiga greu mai ales cand nu exista din partea lui vointa.Ma simt legata de el sufleteste [ nu am intretinut relatii sexuale, sunt mai de moda veche ], ma simt a lui..desi si-a batut joc de mine si mi-a mutilat sufletul. Daca n-as avea parola de la facebook ne-am certa dublu fata de cum ne certam acum.Stiu ca e aiurea dar...nu ma simt in siguranta, nu ma simt protejata de el.si rareori ma simt iubita, chiar daca stiu ca ma iubeste.Depinde de starile lui, eu trebuie sa tin cont de ele, cand vine vorba de starile mele se produc certuri pe motivul ca am prea multe arfe-n cap si ma uit la Disney prea mult.Toate chestiile care ma deranjeaza nu le pot spune pentru ca ma critica si le tin in mine pana ajung sa intru in depresie si sa ma sinucid.Imi doresc sa traiesc, dar daca viata nu vrea sa colaboram...nu ma descurc sa trag singura, am nevoie de ajutor.

| ViatacuLouie a răspuns (pentru Paturik):

Daca el e disperat dupa parola ta pe facebook inseamna ca nu se considera barbat, ca nu are resurse sa te faca sa ii fii fidela. Tu te consideri legata sufleteste de el, eu te consider atasata de o idee ce nu iti poate parasi mintea. Vrei sa gasesti un iubit care sa te protejeze? Primul pas trebuie sa il faci tu, trebuie sa scapi de cel care nu o face.

| Paturik explică (pentru ViatacuLouie):

Cand ai amintiri, speranta, iubire ste greu sa renunti la o persoana.Este viata mea toata, este universul meu, de el depind starile mele si asta nu e bine.Cand a mai plecat si m-a lasat am fost distrusa, la un pas sa ma sinucid...sunt sigura ca experienta o a se repete.

| ViatacuLouie a răspuns (pentru Paturik):

Pe 15 februarie 2014 spuneai ca ai avut zi super cu iubitul tau. Ce s-a intamplat de atunci si pana acum?

| NumaiIdioti a răspuns:

Mda, esti foarte foarte ciudata

| Paturik explică (pentru NumaiIdioti):

Multumesc pentru ca ti-ai exprimat sincer parerea despre mine. Seara buna.

| Raulinio a răspuns:

Stiu prin ce treci, si de multe ori chiar ma simt in plus aici si nu imi pot explica acel sentiment dar daca vrei iti las pe privat facebook-ul meu si putem sa vorbim mai multe acolo, putand sa te exteriorizezi fara probleme, eu sunt aici sa te ascult si in functie de problemele tale probabil iti pot da si un sfat...

| Paturik explică (pentru Raulinio):

Iubitul meu are parola de facebook si nu doresc sa stie toate acestea, ai messenger?

| Raulinio a răspuns (pentru Paturik):

Da,desigur dar nu prea intru.dar da-mi tu add si propabil ca maine (acuma seara nu prea am timp) stam de vorba, iti las messengerul tot pe privat, o seara frumoasa sa aiwinking

| piratul a răspuns:

Buna,am citit tot ce ai scris dar pacate nu am mai citit si celelalte comentarii deci e posibil sa repet ca a mai scris si altcineva. Eu cred ca esti o fata deosebit de inteligenta,sensibila si precoce pentru varsta ta. Sa inteleg ca tii foarte mult la iubitul tau cu toate ca el nu prea o merita, in viata de multe ori suntem obligati sa luam decizii e care nu ne dorim sa le luam, asta pentru binele nostru eu cred ca relatia voastra daca acum nu este superba, acum la inceput nu cred ca va fi niciodata pentru ca pe parcurs va interveni si rutina un factor negativ in cuplu. Este dureros pentru tine dar cred ca cel mai bine pentru amindoi, chiar daca te doare sufletul este sa o rupi definitiv cu el, pentru ca el este sursa negativa care te impinge pina in pragul suicidului.Sa te omori e greseala suprema si iremediabila asta nu se mai poate remedia si gandeste-te cita suparare si durere lasi in urma.Viata ta este abia la inceput ...noi cu totii traim intr-o mascarada si ne purtam cu mandrie mastile frumos asortate... Feel high

| Hazzard a răspuns:

Intrebarea fiind postata ieri probabil nu o sa mai citesti o parte din raspunsurile venite mai tarziu, dar oricum o sper sa te ajute raspunsul acesta. Incep prin a spune ca daca alegi (sa speram ca nu) sa te sinucizi singura persoana care va fi dezamagita vei fi tu insuti. Restul persoanelor vor fi probabil indurerate. Eu vad sinuciderea ca un mod de lasitate, iar altii, probabil si tu, o vad ca pe un mod de evadare din viata asta. Incearca sa observi lumea si foarte curand o sa pretuiesti viata deoarece sunt multe persoane care trec prin necazuri mult mai mari decat prin care treci tu. In a doua parte a post-ului vad ca astepti pe cineva special in viata ta, dar inca nu ai realizat ca orice persoana, fara nici o exceptie, are ceva special la felul lor de a fi. Probabil tu nu ai gasit pe cineva care sa il consideri special pentru tine, dar care la randul sau poate nu va fi special pentru restul lumii, deoarece tu il vezi intr-un mod, iar ceilalti il vad in alt mod. Incearca sa te plimbi seara prin oras (daca e o zona sigura) fara sa fi distrasa de muzica, prieteni, etc. si incearca sa vezi lumea cu alti ochi. O sa termin raspunsul prin a spune sa crezi in tine si sa incerci sa iti rezolvi problemele singura fara sa astepti ajutor de sus pentru ca probabil nu va veni. Ai grija de tine si toate cele bune.

| Brotacel12 a răspuns:

Deci, in primul rand iti zic sa incetezi cu gandul de a te sinucide, viata e cel mai frumos lucru pe care il poti avea. Daca te astepti sa vina un baiat care sa nu iti greseasca, astepti degeaba, pentru ca nu exista un astfel de baiat, unul afectuos, grijuliu, sa te respecte, da poate vei gasi. Si da, exista baietii speciali si diferiti, doar ca aceia sunt foarte putini, dar exsista. La momentul potrivit vei gasi pe acel cineva care sa iti fie pe plac, sa nu renunti la viata!, bafta pe mai departe si fii puternica!

| nyty20 a răspuns:

Buna! putem vorbi mai multe? mi-a placut prefata vietii tale si as vrea sa aflu mai multe despre tine. facebook> xist xist,...,
alex_nyty@yahoo.com

| Wiiillll a răspuns:

Skype : lozneanuaurel... facebook Aurel Lzn... putem vorbi happy

| mlydAk a răspuns:

Nu esti ciudata, si eu am momente in.care gandesc ca tine...ba chiar plang...nu stiu ..am momente cand plang fara rost..eu nu am fost ranita cum ai fost tu.dar astept mult prea mult de la persoana de langa mine..si asta cred ca este motivul pentru care ma simt a nimanui si plang... sfatul meu e sa zambesti des...sa razi mult...sa accepti viata asa cum este ea, sa iti immpui tie ca esti fericita ..trebuie doar sa vrei...ma rog.e ceva omenesc sa ne dorim mai mult de la ceilalti, dar asta ne distruge...repet ZAMBESTE SI IMPUNETII SA FI FERICITA, DACA VREI, ORICE E POSIBIL! happy

| Paturik explică (pentru mlydAk):

Degeaba plangi.Deeaba iti curg ochii.Degeaba simti ca disperi.Degeaba ai acel sentiment de neputinta.Nimeni nu are vointa si ambitia sa te scoata din stare si sa-ti arate ca viata este frumoasa su suisuri si coborasuri, evident.Nu intelegi? Cui ii pasa ca suferi tu? Cui? Daca le-ai spune parintilor ti-ar trage si vreo palme eventual.Nimanui nu-i pasa si te cufunzi in ganduri, in trairi greu de imaginat, in depresie.Psihiologul..nici el nu te ajuta.Tu simti niste lucruri, nu ti le poate scoate din inima.Sunt ofurile tale.Numai acel baiat va reusii sa faca din tine ceva ce doar visai.Ai mare grija de tine.Nu face prostii..si sper sa fi fericita.Pace!

| mlydAk a răspuns:

Esti de religie penticostala?! ...intreb pentru ca spui "pace".…doar curioasa..si app, cati ani ai? daca nu te superi :*

| Paturik explică (pentru mlydAk):

Nu, sunt crestina.Am spus si mai sus, am 16 ani.Imi place sa spun pace pentru ca nu prea mai exista si suntem in criza de pace!

| SomebodyElse a răspuns:

Buna dimineata. Ti-am citit povestea si e destul de trista. Ti-am lasat adresa mea de messenger in cererea de prietenie daca vrei sa discutam despre ce ti se intampla.

| Rhnegativ a răspuns:

Hej! Nu esti o ciudata! Dar nu e nevoie ca eu sa iti confirm asta, nu-i asa? Ideea e ca tu simti ca lipseste ceva si ai dreptate. De multe ori nu lucrurile materiale ne fac sa ne simtim impliniti sufleteste, ba chiar as zice ca ne amagim daca avem impresia asta. Totul este in interiorul tau! De acolo pornesc toate! Te rog sa urmaresti emisiunile Loredanei Latis de pe youtube si vei intelege despre ce vorbesc aici. Eu sunt sigura ca vei rezona 100% cu ceea ce ne invata ea, de fapt ne invata sa ne redescoperim! Tu esti speciala, foarte speciala si urmarind-o iti vei REAMINTI! Depinde de tine! Give it a try! Nu ai nimic de pierdut!

| Paturik explică (pentru Rhnegativ):

Iti multumesc pentru ajutor.Pace si numai bine :*!