| anonim_4396 a întrebat:

Este urgenttt. e o intrebare camciudata, eu pe 5 iunie plec in spania. la mama mea. oare exista vreo scoala de romani? adica sa ma duc si sa invat romana adica in lb romana. sau ceva de genu? urgenttt!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, nu exista asa ceva. Daca ramai aici vei intra la școală și probabil acolo vei face niște ore de spaniola speciale pentru străini astfel vei învăța limba spaniola și după intri în clasa normala. Primul an e greu și cum zice @YukiMrM stai degeaba dar na cu timpu începi sa te integrezi poate ai noroc și pici cu romani de treaba în clasa. Si eu sunt în Spania, mi-a fost greu la început dar totul are o rezolvare. Daca vrei mai multe detalii de exemplu în ce clasa ai putea intra și cum e aici la școală da-mi un privat și mai vorbim.

Bafta.

| AnimeDemonul a răspuns (pentru anonim_4396):

Poți sa pornești tu o conversație priv ca mie nu îmi merge. Si eu trebuie sa plec si as vrea sa te întreb cate ceva

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Eh, da, cand romana o sa devina limba oficiala in Spania, cred ca da!

| Vizitiul a răspuns:

Nu exista o astfel de scoala in strainatate, iar aici nu ma refer doar la Spania.

| YukiMrM a răspuns:

Pai am inteles ca NU este.

Te duci la o scoala de spanioli normala ca doar nu au tratament preferential romanii happy. tocmai noiwinking.

cunosc pe cineva care s-a dus in spania la scoala si a desenat tot anul scolat ca nu stia spaniola, deci stai linistit/linistita pentru ca nu vei invata carte in acest timp deloc laughing doar vei desena probabil daca nu stii spaniola

| perla a răspuns:

Nu inveti romana ci spagniola copii mei -am adus in Italia deci invata italiana.

| Altu a răspuns:

"Urgenttt! plec in doua luni?"big grin
Pune mana si invata spaniola, iti va fi foarte greu sa te interezi si in societate, nu numai la scoala daca nu vorbesti limba. E relativ lejera pentru romani.

| Klara a răspuns:

Probabil exista un centru al comunitatii romanesti, si cred ca e si o scoala de romani...

| spot a răspuns:

In mod normal ar trebui sa fie scoli romane. in acest fel, copii romanilor care au venit in spania de la o varsta maricica sa poata sa-si continue studiile fara sa fie nevoiti sa invete spaniola. eu spre exemplu m-am transferat in clasa a 10-a (in romania, n-are treaba cu spania-nici n-am fost) la profil filologic. aici astia fac spaniola dintra 9a. eu sunt varza la spaniola. ce-ar trebui sa fac? sa desenez? raised eyebrows