| MsLady a întrebat:

Eu m-am saturat. Nu am nici un prieten. Toata lumea ma foloseste. Sunt buna doar cand nu e altcineva. Doar cand nu e cineva sa te asculte. M-am saturat. Simt de parca toata lumea se fereste de mine. Pana si mama spune cateodata ca sunt ciudata. Eu mereu sunt de vina pentru toate. crying
De ce? straight face
Ce pot sa fac sa nu mai sufar atat?
As vrea sa pot pleca departe crying.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scumpa mea...
Știu cum te simți. Crede-mă. Știu. Poate nu sunt identice situațiile noastre, dar sunt cu siguranță asemănătoare. Am trecut pe ulița prin care treci tu acum.

E greu. E foarte greu. Nimeni nu contestă asta. Insă in primul rând, ce trebuie tu să faci e să incetezi să crezi impresiile acestea pe care le ai vizavi de modul in care te privesc cei din jur, adică precum o,, roată de rezervă'' sau un resort la care se apeleaz in ultimă instanță. Să știi că este foarte posibil să te inșeli, poate ai interpretat greșit unele atitudini sau comportamente ale oamenilor cu care interacționezi. Măcar reconsideră-le, pune-le la indoială, nu le mai lua ca pe niște adevăruri absolute. Câteodată amplificăm in mintea noastră niște lucruri care sunt de fapt nesemnificative, ne inducem singuri realități inexistente. Nu mai permite gândurilor de acest fel să se repete la infinit, până ajungi să le consideri adevăruri imbatabile.

Dacă totuși acest sentiment că nu ai un prieten autentic in viața ta și că cei din jur te tratează cu indiferență persistă, incearcă să discuți cu persoanele care te-au rănit și care simți că te desconsideră. Indeosebi cu mama ta, draga mea. E neapărat necesar să ii faci cunoscut faptul că pe tine te-a durut atunci când te-a numit,, ciudată''. Poate ea nici nu a realizat cât de mult te-a afectat acest lucru.
Nu ești o ciudată. Toți avem,, ciudățeniile noastre'', draga mea.

Te rog, nu te descumpăni. In timp, o să-ți cultivi, o să-ți consolidezi siguranța de sine și o să inveți să iți triezi prietenii, persoanele cu care te asociezi. Incearcă deocamdată să nu te lași copleșită de aceste sentimente de deznădejde, draga mea. O să fie bine, tot mai bine. O să te maturizezi și o să-ți perfecționezi arta de a alege cu chibzuință prietenii.

Vorbește cu mama ta. Să nu ții aceste lucruri in tine, pentru că din aceste conflicte mărunte se naște adesea o tensiune de mare amploare intre voi, pe care o vei gestiona mult mai greu pe viitor dacă o lași acum să crească.

Unii oameni par a-și găsi cu mare ușurință Prieteni, insă doar pentru că tu poate nu te afli printre ei (deocamdată), asta nu inseamnă că e imposibil să găsești o persoană de incredere, cu care să te simți tu insăți și care să te aprecieze pentru ceea ce ești.

Fii bravă, temerară și optimistă, draga mea. Nu te da bătută. Niciodată. Vei vedea. Va fi mai bine cu timpul. happy

28 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Buna, linisteste-te!
Toate astea sunt doar in mintea ta, nu trebuie sa judeci asa. Incearca sa te schimbi putin, sa te deschizi spre altii, sa vorbesti mai mult, sa iesi...
Incearca sa nu m-ai pui la suflet toate rautatiile spuse de alti sau dezamagiriile! Stai linistita ca o sa ai si tu parte de prieten/prietene mai ales. Totul consta in increderea in sine, pe care tu nu o ai! Pune-ti ordine in ganduri si gandeste-te pozitiv! Numai bine, draga mea.

| Crucified a răspuns:

Pai si pe mine toata lumea ma refuza ma face fraier si prost.
eu nu am niciun prieten sau prietena sad dar ce sa fac? asta-i viata.
pe mine toata lumea ma uraste deoarece mama m-a nascut ca sa fiu urat crying ce? nu poti traii fara prieten? eu cred ca poti traii si fara ei,asa ca ia o carte in mana, joacate pe pc, iesi la strand(nu vezi ce cald e?) orice!
sa iti mai spun ceva, cand un prof sau diriga vrea sa mute un coleg sau o colega cu mine incepe ala sau aia sa ofteze ca de ce sa stea cu mine sad tu crezi ca esti singura in care toata lumea sa se fereasca de tine? uite sfatul meu: nu-i baga in seama daca cineva te jigneste, sunt niste copii tampiti fara 7 ani de acasa.
funda?

| Domnisoaraindragostita a răspuns (pentru Crucified):

Nu mai zi ca esti urit fiecare e frumos in felul lui.Nici eu nu am prieteni, am prietenit cu doua fete 1 an sau 2 dar nu sa-u dovedit a fi prietene adevarate. Una a fost din interes, iar cealalta ma uitat cind a plecat sa faca universitate in alt oras.Deci mi-e greu sa nu am nici-un prieten.In momentul de fata singuratatea imi este cea mai buna prietena, sis e pare ca nu o sa ma paraseasca niciodata.

| Domnisoaraindragostita a răspuns (pentru Domnisoaraindragostita):

Daca vrei citeste intrebarile mele si o sa vezi ca nici mie nu mi-a fost si nu imi este mai usor decit tie.Bafta.

| daassh a răspuns:

Stai linistita, toate vin la timpul lor, va veni soarele si pe strada ta nu te grabi, probabil acum a fost o perioada mai nasola din viata ta dar sigur vei trece peste si va fi totul bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai,ce vrei acum, sa te trateze ca pe un om mare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai spune ca te-ai saturat. Fereasca d-zeu de altele mai rele. Si nu mai plange atat de mult dupa prieteni. Prieteni adevarati nu prea exista, greu poti gasi un prieten adevarat. Azi oamenii sunt egoisti, multi invidiosi, in fata te perie si pe la spate... Gaseste-ti ocupatii care iti plac. Si nu cred ca lumea se fereste de tine, poate doar te ignora dar poti face si tu la fel in acest caz. Treci printr-o criza de personalitate dar se va sfarsi la un moment dat. Ai incredere in tine si priveste inainte cu optimism. Pesimismul ingroapa, nu aduce nimic bun. Uita-te in oglinda si apreciaza tot ce vezi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ascultă-le, draga mea. Chiar dacă e greu...know that God loves you. El știe, și ințelege, și suferă cu tine. TOTUL se intâmplă cu un scop.

http://www.youtube.com/watch?v=J4tusxJ_Nqk&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=9X6h6QiFqi4

http://www.youtube.com/watch?v=M-GPbYcTDbQ&feature=related

| Auslesse a răspuns:

Nu mai plange degeaba..cat despre faza cu prietenii, sa-ti zic ceva..eu am foarte putini prieteni, doar cativa...in rest am doar cunostinte! cat despre ce ziceai tu, ca esti buna doar cand ii ajuti, ce sa zic? nu-i mai ajuta, pentru ca stii ca e o vorba "cand esti bun, esti luat de prost"...lasa-i sa se descurce singuri, daca nu stiu sa aprecieze!
N-are rost sa suferi si sa te consumi degeaba!

| Zoey112 a răspuns:

Eu cred ca sa fi putin ciudata e bine pentru ca te diferentiaza de ceilalti oameni care nu au nimic special spre deosebire de tine care esti foarte speciala. Si cei care se feresc de tine...e pierderea lor!happy
Sper ca te va face sa te simti mai binehappy!

| Domnisoaraindragostita a răspuns:

Nu plinge si nu-i baga in seama.Nu esti numai tu asa, situatia mea e identica cu a ta.Intr-o zi o sa apara si soarele.nu-i baga in seama ca o sa-ti esi din minti ascultindui.Mai asteapta pina termini liceul, fa o facultate daca ai posibilitatea, aranjeazate la la lucru si vei putea inchiria un apartament unde sa stai singura.Desi stiu ca ti se pare o vesnicie pina atunci.Stiu ca multi considera o prostie ce ti-am spus, dar eu totusi cred ca e mai bine sa stai singura decit cu niste parintii care nu fac altceva decit sa-ti adreseze cuvinte jignitoare.Bafta, si nu uita Dumnezeu are grija de toti.

| agirll a răspuns:

Nu fii suparata este cineva care te iubeste in cerhappyDumnezeuhappy fundita?:*

| anadark84 a răspuns:

Esti mai sensibila decat ceilalti. Si mai buna la suflet. De aici toate diferentele si "necazurile". Dar asta nu e un lucru rau! Incepe prin a nu te mai considera tu pe tine ciudata, vinovata sau inutila ci pur si simplu altfel, buna, altruista. And always smile!happy

| Patrisia14 a răspuns:

Uite incearca sa fi cum sunt alti prieteni bagate in seama cu fete. Intra pe Stardolll :]] si iti faci prieteni :-8

| Millis a răspuns:

Ai putea consulta un psiholog, el te-ar putea ajuta, eu asta te-as sfatuii sa faci, sigur este un psiholog la tine in scoala. bafta!

| andreea171998 a răspuns:

Pai,poate ar trebui sa te comporti ca un om matur...sau sa le spui oamenilor verde-n fata ca te deranjeaza faptul ca te folosesc.fi si tu mai tare asa.

| Lacrymosa a răspuns:

Si eu am trecut prin asta si pur si simplu ceva s-a intamplat: m-am uitat inauntrul meu si am vazut exact cum sunt si de ce am nevoie si de ce fel de prieteni am nevoie... Daca tu crezi ca esti diferita atunci stai printre cei diferiti, ei nu te vor da la o parte. Eu asa am facut... Imi vezi nickname-ul, nu? Inca sunt o ciudata dar asa sunt si prietenii mei si ma simt bine. Find your way!
Mama... ce stie ea despre adolescenti? oh go on
Stai linistita, Cineva are griji de noi. Nu mai plange, sigur vei fi bine!

| alex945 a răspuns:

Daca si mata iti zice ca esti ciudata e nasol

| boring00 a răspuns (pentru alex945):

Tare asta laughing

| Domnisoaraindragostita a răspuns (pentru alex945):

E prostesc sa rizi de necazurile altora.

| alex945 a răspuns (pentru Domnisoaraindragostita):

Nu rad dar nu cred ca mama ei zice ca e ciudata asta e o mare minciuna ar trebui as nu o iubeasca sai zica asa

| Domnisoaraindragostita a răspuns (pentru alex945):

Crezi tu sau nu. Totul e posibil.O spun pentru ca cunosc un caz.

Răspuns utilizator avertizat
| alex945 a răspuns (pentru AllStillExistAllStillHaveAPurpose):

Prost e tactu si cu mata ai grija cum vb ...ca nu cred ca ai tu scoalacat am eu asa ca Pa-pa era o gluma da daca nu sti de gluma inseamna ca esti...

Răspuns utilizator avertizat
| Pietonu a răspuns:

Eu iti zic sa iti faci prieteni noi si sa nu te mai porti cum te purtai altadata