| Danutsuu a întrebat:

Eu si iubita mea avem deja un an de relatie, dar nu ne-am vorbit niciodata despre trecutul nostru, adica nu mi-a spus nimic despre fostii ei si nici eu despre fostele mele. Credeti ca ar fi ok sa abordez acum subiectul acesta?

Răspuns Câştigător
| MonicutZZa a răspuns:

Danutsule, fara suparare, dar nu ai un motiv de certuri sau frustrari? Ca fata iti zic, sincer, ca e mai bine asa.winking Nu stiu cum sunteti voi, dar noi, femeile, nu reactionam prea frumos la un subiect delicat precum fostele iubitului nostru. Stim ca au existat, dar traim mai bine daca stim doar atat happy. Nu te gandi ca iubita ta e altfel. TOATE, in adancul nostru reactionam la fel. Fosta este un fel de inamicul nr. 1 si orice ar fi vom demonstra ca suntem mai frumoase/inteligente/amuzante/iubitoare/bune la pat decat fosta. Nu conteaza ce facea femeia aia bine, noi vom face si mai bine. Nu conteaza ce nu facea bine femeia aia, moi vom excela in domeniul ala. Asta pentru a demonstra ca noi suntem o alegere mai bunawinking.
Daca totusi vrei sa-i vorbesti despre vreo fosta de-a ta:
-nu-i spune cum o cheama pe femeia aia (pentru ca va fi cel mai urat nume din lumehee hee )
-nu-i spune pe unde ai fost cu femeia aia, de exemplu, daca mergi cu iubita actuala la un restaurant unde ai fost si cu fosta, nu-i spune "stii, am fost si cu fosta mea aici", ci doar limiteaza-te la "mi se pare ca am mai fost aici, dar nu-mi amintesc cand si cu cine" pentru ca, oricat d cool ar fi locul ala, nu-i va placea; practic, cu fostele n-ai fost niciodata nicaieriwinking
-si pentru Dumnezeu, NU FACE COMPARATII! pentru ca, in cel mai bun caz, se va simti ranita si se va inchide in ea, iar in cel mai rau caz, te vei trezi singlewinking; nu uita, femeia aia nu avea parul/ochii/buzele in niciun fel, nu saruta in niciun fel, nu facea sex in niciun fel;
Eu una zic ca totusi ar fi mai binesa nu abordezi subiecul asta, dar, totusi, succes big grin
Sa ne spui si noua cum a mers, please.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca pe tine te mananca limba ori nu mai poti de curiozitate, atunci deschide discutia, intreab-o daca nu o deranjeaza si incepe tu sa-i spui despre relatiile tale, motivand cu faptul ca vrei sa fie totul clar si nu vrei sa auda deformat din alta parte.
Parerea mea sincera este ca nu are rost, dar hotararea iti apartine, de obicei se spune ca sfaturile sunt date ca sa nu fie urmate. Succes si numai bine!

| Flav a răspuns:

Nu, ce mai conteaza trecutul dupa un an de relatie stabila? Traiti prezentul si ganditi-va cu entuziasm la viitor. Tu esti cu femeia ce este acum, in prezent, nu cu cea din trecut, iar ea iubeste barbatul pe care-l vede acum in fata ochilor, n-are rost sa mai rastalmaciti nimic.

| Zenithf a răspuns:

Ce rost are? Te temi sa nu faci aceeasi greseala ca fostii ei si sa o pierzi? Poate asta a fost si greseala lor. laughing
Tine minte asta intotdeauna: voi doi va nasteti odata cu relatia voastra si muriti impreuna cu ea. Iar tot ce aflii din trecut este despre o alta persoana.
Pace!

| lays a răspuns:

Nu are rostthinking ce mai conteaza trecutul?

| KiddFaraSentimente a răspuns:

Servus. big hug
Paii. thinking
Cateodata nu e bine sa vorbesti despre relatiile anterioare, dar dat fiind ca sunteti deja de un an impreuna, mie mi se pare normal sa stii cate ceva. happy
Adica de ce s-a despartit. etc.
Asa poti vedea mai bine ce vrea ea de la o relatie, ce o deranjeaza.winking
Succes!:*

| Amrita a răspuns:

Pai faptul ca nu ti-a vorbit despre fostii nu-ti spune nimic? Poate a trecut printr-o relatie pe care doreste sa o dea uitarii.Nu ar fi atat de bine sa ii aduci aminte dar pe de alta parte daca aveti un an. poate ai putea incerca sa vorbesti cu ea despre asta.
Oricum, daca te hotarasti sa o intrebi. ia-o incet.

| alexa_4370 a răspuns:

Lalla cum vrei tu sa stii ceva despre fosta iubita a prietenului tau asa si Dan. Normal ca si pe mine m.ar interesa.
Eu zic sa o intrebi lucrurile esentiale. de ex : cat a durat relatia, de ce s. a despartit de X si cam atat. Nu insisti pe intrebari prostesti.
Iar dupa aceea daca ar vrea sa stie si ea ceva despre trecutul tau, povesteste. i deoarece cred ca o intereseaza. macar de curiozitate.
Bafta! big grin fundita?hee hee

| atianin a răspuns:

Daca simti ca, clarificarea acestui subiect este esentiala pentru linistea ta atunci discuta cu ea, dupa un an de cand sunteti impreuna ar trebui sa puteti discuta despre orice fara inhibitii si retineri.

| JustMe_8650 a răspuns:

Cred ca mai bine ar fi sa nu deschizi subiectul, din moment ce nu ai vorbit despre asta pana acum...
Totusi daca vrei neaparat sa aflii despre fostii ei, poti sa o abordezi dar nu direct, mai pe ocolitewinking

| ▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀ a răspuns:

Eu nu inteleg un lucru. De ce baietii vor neaparat sa stie despre fostii ei?
Iti spun din proprie experienta ca pe fata oderanjeaza daca o intrebi asta. Adica daca te are pe tine, de ce sa vorbeasca despre fostul/fostii?