| anonim_4396 a întrebat:

Fetita mea (11 luni) a inceput sa sufere de singuratate de cand am mutat-o in camera ei si plange noaptea nevoie mare...Sa o aduc inapoi la noi in camera pe timp de noapte? Nu vreau sa o-nvat prost...

13 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

Si eu cred ca este prea mica sa stea singura, are nevoie de afectiune chiar si noaptea, sa stie ca este cineva cu ea. Fa pasul asta aranjandu-i un patut in camera voastra, apoi dupa cateva luni, eventual pe la 1, 5-2 ani poate invata sa stea in camera ei.

| Dara a răspuns:

Pentru inceput, poti sta cu ea in camera pana adoarme iar cand iesi din camera ii lasi o lampa de veghe aprinsa. Si usa de la camera neaparat deschisa, pana mai creste si se obisnuieste sa doarma singurica. Nu se va obisnui in 2-3 nopti, dar trebuie sa ai rabdare.

| DenissaDeea a răspuns:

Pai sincer e cam micuta pentru varsta ei sa o muti direct separat singurica in camera ei, eu cred dupa parerea mea, cam dupa varsta de doi ani incepi a o invata in camera ei singura, binenteles sa nu ii lipseasca o veioza noaptea, cand se va trezi si se vede singura, sa nu se sperie, o mai verifici noaptea, asa o vei invata, incetul cu incetul, nu brusc! daca o inveti fortat si brusc, ii va afecta in educatia ei cand va creste mai mare, sau sa inteleaga ca mami nu o iubeste, sper sa iei deciziile cele mai bune si sa va bucurati de ea, succes.

| nicky a răspuns:

Te-ai grabit, ea acum se simte abandonata, cred ca cel mai bine ar fi sa o aduci inapoi macar pana pe la 1 an si 6 luni.

auran
| auran a răspuns:

Al meu are un anisor dar, de cand s-a nascut a dormit in camera lui
in primele luni am dormit cu el, apoi l-am lasat peste noapte cu veioza aprinsa si, acum doarme singurel
oricum in permanenta il ascult - am un aparat care, in caz ca plange sau, este treaz ma anunta

| Ben. a răspuns:

Fetita ta e un bebelus care se simte abandonat si fara protectie. o inveti ca esti mereu alaturi de ea. o sa prinda incredere in ea si o sa se sature de camera ta, dar e inca un bebelus.

| andreea_8479 a răspuns:

Nu o muta dintr o data singura in camera...pentru inceput o poti pune sa doarma intr un patut in camera ta... vrea sa t simta aproape micuta d ea:X. dupa cateva zile o poti duce sa doarma singura in camera ei...trebuie sa lasi o lumina calda care sa ii vegheze somnul

| alinaandrei a răspuns:

Ii muti patutul in camera ta si dormiti amandoua in aceeasi camera dar in paturi diferitewinking

| maya_4030 a răspuns:

Eu mi-am culcat fetita cu mine ca am zis ca e micuta si are nevoie de mine non stop, vai ce greseala n-am mai "scapat" de ea pana la patru ani si atunci cu circ si nopti nedormite, BB e bine sa aiba camera lui de la inceput, acum nu-ti ramane de facut decat sa stai cu ea pana adoarme, sunt niste mici tirani happy

| Raluca_7548 a răspuns:

Este cam mica sa stea singura..maxim o luna lasa-i patutul in camera ta..asa daca plange noaptea..poti fi aproape de ea mai repede..dupa incet,incet..se va obisnui si singura.

| Raluca_7548 a răspuns:

Este cam mica sa stea singura.maxim o luna lasa-i patutul in camera ta.asa daca plange noaptea. poti fi aproape de ea mai repede. dupa incet, incet.se va obisnui si singura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am inteles ca e bine pe la doi ani sa faci asta.si incetisor cu o jucarie alinatoare, adica una car-i place ei mult. e cam devreme la11 luni. mi-e mila de ea. spun fiindca eu am trei copii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie sa o aduci inapoi in camera voastra. o lasi la ea in camera si intri din cand in cand in camera ei doar ca sa te vada si sa stie ca nu este singura, nu este nevoie sa ii spui ceva.doar sa te vada ca esti acolo si ca o auzi.si este foarte important sa ii lasi in patut jucaria ei preferata si suzetele langa ea. ii vor tine companie si se va simti in siguranta ori de cate ori se va trezi.va trece o vreme pana se va obisnui pentru ca deja este maricica pentru aceasta schimbare, acest lucru trebuia facut mai devreme, dar se va obisnui.nu iti face griji si nu dispera.va fi bine