| Natasha_6158 a întrebat:

Fiica mea este infiata de la 3 luni. I-am spus tarziu adevarul, desi ea il stia...de la lume, de la colegi. A stiut ca ne doare sa vorbim despre acest subiect si nu l-am mai dezbatut, desi s-a rupt ceva in ea.Simteam curiozitate, simteam ca vrea sa afle mai multe detalii despre mama ei naturala si totusi nu i-am zis nimic.Acum,am aflat de la colegii ei ca vrea sa isi caute mama, cu ajutorul matusii sale in cateva luni, cand implineste 18 ani.Habar nu am cum sa reactionez, insa sunt foarte suparata pe cumnata mea. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca stii ca ai gresit, cand i-ai ascuns adevarul, dar te inteleg Toate cazurile de adoptie se confrunta cu aceasta problema, nu doar tu, asa ca nu-ti mai face nici un fel de probleme. E asa, trebuie ales momentul potrivit cand sa-i spui copilului adevarul, dar din teama, tot amani. E bine sa afle de la tine, nu din alta parte. Dar, asa a fost sa fie.Eu am posibilitatea sa vad zilnic astfel de cazuri, si -mi dau seama ca este absolut normal ca tinerii sa-si cunoasca radacinile, face parte din identificarea personalitatii.Stai fara grija, nu ai de ce teme, nu am vazut macar un singur caz in care tinerii sa doreasca sa traiasca cu parintii biologici, nici macar unul, daca intelegi ce vreau sa spun.In cazuri de mare exceptie(cand mama sa a fost violata de exemplu), copilul va tine legatura si cu mama biologica, dar in rest, nu, pentru ca un copil nu are aceasta intelegere.Ca sa mai recuperezi din mica greseala, incurajeaz-o in aceasta cautare, eventual caut-o tu inainte pe mama adevarata, sau cum a spus cineva, apeleaza la televiziune sau alte organizatii care ajuta copiii. Te sfatuiesti sa te linistesti, oricum in curand devine majora, va porni pe drumul ei in viata. O data tot va pleca din casa ta, dar pe tine nu te va uita niciodata(cine i-a spalat hainele, cine a hranit-o, cine a mers cu ea in prima zi de scoala) Ce amintiri are impreuna cu mama sa? Cand va deveni mamica, te va aprecia si iubi infinit mai mult.Curaj.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal sa vrea sa-si caute mama si, presupun ca voi stiati ca acest moment va veni intr-o zi. E obligatia voastra s-o ajutati, obligatie pe care v-ati asumat-o la infiere. Cred ca varsta aleasa de fiica voastra este foarte buna, dovada ca ea este o tanara inteleapta. Nu vad care e nelamurirea ta. Bineinteles ca trebuie s-o sustineti neconditionat in aceasta operatiune, financia, moral si cu informatii. Cred ca cumnata ta greseste ca v-a ascuns ajutorul pe care i-l da. Poate a avut impresia ca voua va e greu, a nu aveti puterea de a face acest lucru atat de necesar pentru fiica voastra si s-a gandit sa va ajute. Cert este ca oricine din familie ar ajuta-o, e minunat ca a gasit sustinere si nu e singura in acest moment atat de dificil dar imposibil de evitat.

| EUSIATIT a răspuns:

Darga me aintrebarea aceasta ai mai pus o acum ceva timp.[lunaalbastra ] o sa caut in arhiva si ti spun cind. si mi se pare ca ai gresit fff mult pentru ca nu ia i sp. TREbuia sa o pregatesti cu un pshiholog. si rev aceasta pb de cind era de 6 7 ani. NU tye ia gindit ca va afla? era mult mai bine sa stie de mica. si nu mai era o curiozitate acum. CHIAr daca i ati oferit totul voi parintii adoptiva pute ati sa i sp [am un caz in orasul meu la fel. si situatia s a complicat ff mult acea fetita este infiata de la 4 luni acum are 15 ani si nu doresc sa ti sp ce s a intimplat.] oricum nu ceva bine /ASA ca daca tot doreste sa si cunoasca mama naturala. ajut o tu si nu o lasa sa apeleze la al; te persoane CInd va implini 18 ani o va cauta sing sau ajutata si. nu se stie care i va fi reactia.mai gindeste te si hotaraste te cu sotu ca sa o ajutati sa u spunetii adevarul duce t o acolo la m-am ei naturala sa o vada. sa i sp ea ce de a dat o sau ce doreste fiica sa afle. ok mai vb

| Elena1234456 a răspuns:

Ar fi bine sa ai o discutie cu fiica ta, sa ii explici de ce nu i-ai spus adevarul. ca sa afli cum se simte:ranita, curioasa.Trebuie sa vezi ce reactie a avut asupra ei aceasta veste.

| psihox a răspuns:

Anunt la ziarul cel mai citit. Sa dati multe semnalmente din momentul infierii fiicei dvs., maternitatea unde s-a nascut, actul de nastere, orasul, tara, ziua cand s-a nascut, dr. care a asistat nasterea, locuinta fiicei dupa nasterea ei pana la momentul infierii.

| carmensytah a răspuns:

Draga mea, indiferent cat de greu e pentru voi ca parinti, tr sa intelegeti ca ea isi doreste sa-si cunoasca mama naturala, nu e nimic rau in asta, dar ar fi pacat ca voi ca si parinti sa nu o sustineti, acum numai conteaza ca ati spus adevarul mai tirziu, nu mai poti schimba nimic din trecut dar poti schimba viitorul vostru si al ei, intotdeauna faptele inseamna mai mult decat cuvintele, deci sfatul meu pentru tine e sa o sprijini, sa fii umarul pe care va plinge, mana care o va sprijini si mangaia atunci cand va avea nevoie, sa nu te sperii, nu va uita ca voi sunteti parintii ei, dar tr sa intelegeti ca pentru ea nu a fost usor sa afle ca a fost adoptata, are intrebari si are nevoie de raspunsuri, raspunsuri pe care voi nu puteti sa le dati si cred ca esti constienta si tu, deci tot ceea ce poti face acum e sa o sprijini si sa fii langa ea, arata-i ca o iubesti, sper ca am putut sa te ajut, te pup.

| zuzumic a răspuns:

Parerea mea simceră e că ar trebui sa dicuţi cu ea, să ii spui că o iubeşti enorm ca si cum i-ai fi dat chiar tu viaţă, să o intrebi ca şi cum nu ai şti nimic dacă doreste sa işi cunoască mama... şi in special daca e pregatită sa afle adevarul pentru care a abandonato. Eu sunt de parere ca mamă nu e cea care te naşte ci cea care te creşte. Nu-ţi fie teamă că apoi ai să o pierzi pe ea nu o leagă nimic de femeie aia. O să fie bine doar sprijin-o cum poti tu in ceea ce are nevoie (astfel ea va fi constientă de cât de mult o iubeşti şi că pentru a esti dispusă să faci lucruri care pe tine te rănesc... spune. i ce simţi fi sinceră)şi nu apela la emisiuni televizate cum spunea cineva aici. Rufele murdare ar trebui să se spele in familie

| hax0r a răspuns:

Spune-i infiatei ca cumnata ta e maica-sa dar nu vrea sa recunoasca nici in ruptul capului.Suna la o emisiune TV si inscrie-le. In rest, Sit back and enjoy.

| Lawrence a răspuns:

Păi ar trebui să o lasi sa o caute, eu zic ca n-ar strica daca ar gasi-o, poate ar sta mai linistită. Eu zic că sa o ajuti si tu să o caute.

| vlad93fcv a răspuns:

Nu ai de ce sa fii suparata! E normal ca ea sa vrea sa.si cunoasca parintii! Incearca sa ii explici ca nu i.ai vrut raul, ca tu ai crescut. o in locul parintilor naturali si arata-i ca o sprijini in cautarea parintilor ei! Poate asa va intelege ca ii vrei doar binele si totul va reveni la normal!

| pisycutza a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti cu ea sa ii spui mai mu+lte despre parinti ei naturali si daca ea vrea sa-i caute o poti ajuta si tu

| RougeEttiquete a răspuns:

Ajut-o sa isi gaseasca parintiitongueExplicai ca nu ai vrut sa ii faci rau, si ca ai ajutat-o cat se putea de mult. Poate o sa inteleaga:X

| ale_4786 a răspuns:

Ar trebui sa iti lasi fiica sa isi caute adevarata mama. Eu zic ca e cel mai bine este sa stie cine e mama ei cu adevarat happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca se respecta legea, NICIODATA nu va afla cine ii este mama biologica.
Trebuie sa inteleaga ca parinte e cel care te creste. Cel care iti este alaturi atunci cand esti suparat si iti acorda sfatul, ajutorul. Cel care iti mangaie fruntea cand esti bolnav, care vegheaza asupra ta. Te indruma pe drumul cel drept in viata si te ajuta sa-ti implinesti fiecare vis.
E bine sa nu mai deschizi subiectul sa-ti sfatuiesti cumnata sa iti vada doar de familia ei, iar fata ta nu va afla nimic. Si de ce ar interesa-o de o femeie care a lasat-o ca pe un produs? Dar asa sunt copii, nerecunoscatori.
Ea trebuie sa inteleaga ca nu are pe cine cauta, voi ii sunteti singurii parinti pe care ii are pe acest pamant.
La 18 ani e inca copila si se lasa usor influentata de sentimente si povesti ieftine pe care mama ei naturala le va inventa atunci cand se vor intalni si trist va fi deznodamantul. Incearca pe cat posibil sa eviti aceasta intalnire. Viata mai e plina si de mister... Te chinui atatia ani si pe urma vine alta sa tipe ca vrea drepturi? Nu stiu cat iti va conveni. Eu i-as interzice categoric sa-si caute mama naturala sau sa aleaga intre ea si voi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maryus37, daca vrea sa isi cunoasca parintii biologici nu cred ca inseamna ca este nerecunoscatoare fata de parintii adoptivi; deci masoara-ti cuvintele, mai ales pentru ca nu cred ca ai trecut prin asa ceva; dvs, doamna, faceti ce vreti, cum considerati ca e mai bine; nu este corect daca nu o lasati, pentru ca e viata ei si ganditi-va ca odata si odata tot o s-o faca, cu sau fara stirea dvs; numai bine