| Mario1994 a întrebat:

Nu imi vine sa cred ca is socata din cauza lui matusa mea ca are cancer la san, la 48 de ani! Are sanse sa scape de aceasta boala? Fata ei nu stie macar ce are mama sa, nu stiu cum va reactiona, are doar 22 ani, ma gandesc si la verisoara mea cum va fi distrusa, o sa sufere mult! Ce viata nedreapta. Mama ei nu vrea sa ii spuna la fiica sa de boala ei, nimeni sa nu stie, cei care fac parte din familia ei, mama e sora ei si mama si barbatul matusii mele stiu doar, dar eu am aflat azi ca am citit o conversatie pe messenger cum discutau matusa cu mama. Mama nu a vrut sa imi spuna. O vad suparata pe mama! Si imi dadeam seama de ce. Cand am citit conversatie, am ramas socata! Nu imi vine sa cred. Dar nu a avut nimeni asa o boala din familia asta! Din ce cauza e cancerul asta la san? A fost operata, va trebui sa urmeze chimioterapie. Mama nu stie ca eu stiu si pastrez secretul! E trist, socant!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nimeni nu cunoaste cauza cancerului. In cancerul de san cauza genetica este importanta, dar e greu sa stii ca nu a avut nimeni cancer de san, fiindca de exemplu nu stii la ce varsta si de ce au murut surorile strabunicii matusii tale (daca stii de strabunica ei este bine).
In alta ordine de idei, socul nu te ajuta la nimic. Nu trebuia sa citesti o conversatie care nu iti era adresata, este un gest foarte urat si ar trebui sa nu mai faci niciodata asa ceva. Matusa ta are dreptul la intimitate, spune despre boala ei persoanele pe care le alege ea. Ar fi, de altfel, bine, sa stergi aceasta postare, fiindca ai numele pe ea si, daca este adevarat, tocmai ai spus intregii tari, cu nume si prenume, despre boala matusii tale, calcandu-i in picioare coinfidentialitatea. Vor gasi postarea asta familia ei (careia ea a ales sa nu ii spuna), angajatorii ei (care o pot concedia din cauza asta), vecinii si alte persoane, care vor barfi pe la colturi. Sa discuti starea de sanatate a unei alte persoane, pe langa ca este ilegal, este un semn de mare batjocura la adresa bolnavei (iti pasa mult de socul tau si deloc de dorintele ei).
Intrebai ce determina cancerul de san: menarha precoce, traumatismele mici si repetate, sarcinile putine si tarzii, absenta alaptarii, dezechilibrele hormonale cu exces de estrogen, etc

| RB26DETT a răspuns:

Stiu pe cineva ce a scapat de cancer la san, sanse sunt!

| Mario1994 explică (pentru RB26DETT):

Cum a scăpat? Te rog frumos să îmi spui. happy

| RB26DETT a răspuns (pentru Mario1994):

Chimioterapie, nu stiu sa-ti dau prea multe detalii dar pot sa-ti zic doar ca a ajuns intr-o faza destul de nasoala si totusi a scapat. Gandeste pozitiv, incearca sa nu te stresezi prea tare, pana la urma si stresul iti afecteaza sanatatea.

| NLS a răspuns:

Daca mai e cazul, si isi permite, un tratament naturist care tine cancerul sub control ar fi injectiile pe baza de vasc (+ alte plante). Trebuie prescrise de un medic homeopat (unul bun, sunt putini in tara cu adevarat priceputi, cel mai bun ar fi la Masloc, in jud Timis) pe baza unui diagnostic de la un medic oncolog. Tratamentul costa cam 75 euro pentru 2 luni, si trebuie urmat cel putin 2 ani. Ideal ar fi 3-4. Daca boala e in stare avansata, o incetineste mult. Daca e in stadiu incipient, acest tratament combinat cu o alimentatie sanatoasa si un stil de viata la fel, posibil sa eminine toate celulele bolnave.
Cele mai cunoscute produse sunt Iscador si Helixor. Am vazut efectul lor pe membrii familiei. Mama a facut ambele, tatal ei (bunicul) doar Iscador. Chiar ajuta, sunt o alternativa la chimioterapie, fara efecte secundare. Din contra, cresc cheful de viata, la fel pofta de mancare. Insa repet, fiecare dintre aceste produse este de mai multe feluri, dupa felul de vasc pe care il contin> trebuie prescise de un medic homeopat.
M (mali = măr), P (pini = pin), Qu (quercus = stejar) şi U (ulmi = ulm); în Elveţia este disponibil şi A (abietis = molid)
Si vin in diverse concentratii>>>
"Sunt disponibile diverse preparate de Iscador, unde concentraţiile uniforme/pachet ajung de la 0. 0001 la 20 miligrame, cât şi serii (seriile 0, I şi II) cu concentraţii diferite într-un pachet. Aceste cifre nu se referă la conţinutul agentului activ în fiolă, ci la cantitatea materialului de plantă folosit pentru producerea extractului apos fermentat, măsurat în miligrame. Variantele de Iscador cele mai des folosite sunt viscum mali de la pomii de măr (folosită pentru tratarea cancerului la pacienţii de sex feminin), viscum quercus de la stejar (folosită pentru tratarea cancerului la pacienţii de sex masculin) şi viscum pini de la pin, care este folosit la ambele sexe, dar este renumită în cazul cancerului de sân"

| BuLaNNNeL a răspuns:

Stiu cum e. Mi-am pierdut un vecin, munte de om din cauza aceastei boli (la plamani) care s-a extins in tot corpul si de la vreo 100kg a ajuns la 35. Era o imagine oribila, arata mai batran cu minim 20 de ani (avea 56 la mimentul ala). Daca a fost operata probabil pericolul a fost eliminat, iar tratamentul va distruge restul celulelor din corp. Probabil va scapa.

| Mario1994 explică (pentru BuLaNNNeL):

Imi pare rau pentru vecinul tau. Nu mai inteleg viata asta. Azi esti bine, maine nu mai esti. Cine stie daca va scapa dar la 48 de ani, iti dai seama. Ar fi distrusa si verisoara mea, ma doare asta. Mulțumesc de sfatul tau.

| Eduard619 a răspuns:

Are sansa sa scape, acum depinde de stadiul de dezvoltare.
Daca este incipient o sa scape.
Dumnezeu sa ii dea sanatate ^^

| Mario1994 explică (pentru Eduard619):

Nu se știe dar mulțumesc.

| AdrianL a răspuns:

Daca a operat o, înseamnă că are șanse. Roagă-te pentru ea.

| Mario1994 explică (pentru AdrianL):

Rugăciunile nu ajută
la nimic.

| AdrianL a răspuns (pentru Mario1994):

Altceva nu ai ce să faci pentru ea. Dar se va face bine.