| Simina94 a întrebat:

Funcționează relațiile în care bărbații se mută la femei în casă sau asta îi face să se simtă inferiori și de aici se strică treaba?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta depinde de femeie, daca il ia ca trantor sau ca partener si suporta impreuna toate cheltuielile chiriei, intretinerii, curateniei samd.

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa conteze.Atata timp cât se iubesc, întrețin amândoi locuință și pe ei cred ca e ok.

| Hyperion7 a răspuns:

In societatea romanesca, nu.

| TheGentleman a răspuns:

Păi hai să vedem: Laura Ferarri i-a finanțat și administrat afacerile lui Enzo Ferarri. A funcționat relația? Da, a funcționat, cu toate că drama pierderii unicului fiu i-a răcit. Dar de comun acord au găsit și o portiță: Lui Enzo i s-a permis să aibă amantă, cu condiția să nu-l recunoască pe Piero drept fiu legitim în timpul vieții Laurei, lucru pe care Enzo l-a respectat.

Bertha Benz i-a finanțat proiectele lui Karl Benz și s-a ocupat și de partea de PR, fiind primul om (femeie) care a condus un automobil, pe celebra rută Mannheim - Pforzheim;

Gala Dali, a fost muză și terapeută pentru Salvador Dali, care toată viața s-a luptat cu anxietăți și paranoia, experimentând diverse domenii de la psihanaliză până la misticism religios, teme care se regăsesc constant în picturile și sculpturile sale; Aceasta l-a părăsit pe bine cunoscutul Paul Éluard pentru fragilul Dali.

Dar mă rog, asta se întâmplă în societăți evoluate, care au inventat apa caldă, cu o educație solidă, și care au înțeles că nu există, cu excepția dimorfismului sexual diferențe între bărbat și femeie

| ioana748 a răspuns:

Daca sunt oameni de bun simt functioneaza.Insa acest lucru se intampla destul de rar.

| Dragobeta a răspuns:

Nu se poate generaliza.
Depinde cum este el educat in privinta asta. Ca barbatul are casa si femeia aduce zestrea (bunurile din casa).
Depinde (cum spune si Violeta) daca munceste sau cauta doar un adapost. Depinde si daca femeia il ia doar pe post de umbrela. Sa fie si ea considerata "doamna" dar nimic in realitate.
Depinde de multe.
Daca partenerul tau nu vrea sa se mute la tine nu-l forta. Cine stie care sunt motivele. Poate va "iubeste" pe vreo trei si nu vrea sa fie descoperit.

| ALM2000RO a răspuns:

Pot funcționa dacă își împart în mod egal sarcinile și cheltuielile, de nu?

| MihaiMB a răspuns:

Funcționează dacă ei se cunosc de mult timp și au încredere unul în celălalt, altfel nu.

| WilliamQoilung2024 a răspuns:

Funcționează. Numai că el va simți instinctiv să facă investiții în acel imobil. Pentru a avea psihologic vorbind, idee că este și casa lui.

| GreenOrNot a răspuns:

Este logic ca functioneaza pentru ca asa exista casnicii! big grin