| Andrada0025 a întrebat:

FUNDITA! Sunt virgina. In timpul pettingu-lui, iubitul a incercat sa-mi introduca un deget, a fost totul ok, m-am simtit foarte bine, insa cand a incercat cu doua degete, m-au durut ingrozitor "peretii" vaginului si cu cat introducea mai adanc degetele, cu atat simteam ca ma doare partea de jos a burtii. Asa se intampla in general? Este normal? Asa o sa simt si in timpul actului? Daca si-a introdus degetul mare de tot, dar nu mi-a curs sange, mai am himenul intact?

6 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Pot fi multe cauze pentru durere. In primul rand poate nu erai suficient de umeda.
In al doilea rand este posibil ca himenul tau sa fie mai ingust si de aici provine durerea. Daca asta este cazul, atunci probabil ca si in timpul actului te va durea. Pentru a ameliora din durere in momentul in care va hotarati sa faceti pasul, folositi un lubrifiant (pe baza de apa si fara parfum, cele cu parfum poti risca sa te irite, mai ales ca va fi si prima data si dupa cate spui esti destul de sensibila in zona intima).
Iar in al treilea rand este posibil sa fie vorba de o vaginita, o infectie vaginala care sa cauzeze inflamarea vaginului, deci implicit il va face mai sensibil.
Vezi cum decurge situatia in datile urmatoare, daca durerea persista, chiar si dupa dezvirginare ori dupa primele contacte sexuale, atunci este posibil sa fie vorba de o infectie vaginala si ar cam fi nevoie de un control ginecologic.
Cat despre faptul ca nu ti-a curs sange, esti inca virgina. Nu intotdeauna curge sange, insa daca spui ca te-a durut destul de tare doar de la doua degete atunci probabil o sa iti curga ceva sange pentru ca este posibil sa ai himenul destul de stramt. Plus de asta, doua degete, de regula nu prea sunt suficiente pentru a dezvirgina o fata.

| Andrada0025 explică (pentru OoBunnyoO):

Infectie vaginala de ce anume este cauzata?

| Andrada0025 explică (pentru Andrada0025):

Infectia***

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Andrada0025):

Poate aparea de la orice. O dereglare hormonala, o dereglare la nivelul bacteriilor din interiorul vaginului ori a uterului, un tratament cu antibiotice, o scadere a sistemului imunitar, spalaturi intravaginale ori cu un sapun prea agresiv, folosirea tampoanelor, igiena precara ori igiena excesiva, lenjeria intima care nu lasa zona intima sa respire favorizand inmultirea bacteriilor, sexul neprotejat (la tine nu este cazul) etc. Tehnic vorbind este vorba de o bacterie care ajunge din intamplare in vagin si incepe sa atace celelalte bacterii care alcatuiesc flora din interior ori de o ciuperca care in mod normal exista in interiorul vaginului, dar care din cauza unui factor incepe sa se inmulteasca si sa ocupe locul celorlalte cauzand astfel o dereglare.
De multe ori aceasta nu are niciun simptom vizibil asa ca exista cazul sa o ai fara sa iti dai seama.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrada0025):

De mainile jegoase ale aluia.S-a spalat si dezinfectat inainte sa isi bage labele rapanoase acolo? Sau a venit din praf si cu mainile infectate de cine stie ce si ti-a bagat tie degetele. E interzis aici sa scriu dar ...scula nu avea sa bage?/ Un prezervativ va scapa de mii de lei cheltuiti pe medicamente spitalizari si alte din astea.

| ShadoWCrist a răspuns:

Nu cred ca este normal.