| LolaMona a întrebat:

Dacă o persoană se îndrăgostește de persoane mature de același sex, sunt ei normali?

Răspuns Câştigător
| August99 a răspuns:

Da sunt normali. Nu alegi de cine sa te indragostesti.

22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu inca nici n-am vazut, nici n-am auzit pe cineva care a vazut un om normal.

| Violleta2022 a răspuns:

Intrebarea ta nu prea face sens! Ce vrei sa spui prin "gen..."?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Violleta2022):

A spus " sex " ( acelasi ), nu gen. Noile generatii sunt spalate pe creier de globalisti, se duce omenirea de rapa si vor ajunge mai sclavi pe zi ce trece. Se vede din comentarii ca le este sters deja orice reper despre normalitate. Daca mor maine nu regret, nu este o societate in care sa doresc sa traiesc.

| LolaMona explică (pentru Violleta2022):

Are sens, am spus gen ..blabla...sunt ei normali?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Sa incepi o fraza cu cuvantul "gen..." care nu face nici un sens in asa zisa fraza, ma socheaza... nici macar ce indruga mai departe nu este coerent, de parca s-ar screme sa scoata ceva inteligent pe gurita, dar a iesit o adunatura de cuvinte, parca traduse stangaci, din alta limba.
Ma rog, am inteles ce voia sa intrebe, dar m-am gandit sa-i dau o problema de rezolvat, sa vad cum ne-ar explica aparitia acelui "gen" la inceput de fraza, cu ce sens l-a pus acolo.

| Violleta2022 a răspuns (pentru LolaMona):

Revin si te intreb, de ce ai folosit cuvantul "gen" la inceput de fraza? Cu ce sens si cu ce ocazie, pentru ca ala nu face nici un sens acolo!
Dar vreau sa inteleg, la ce spui tu "gen" si de ce-l folosesti al inceput de fraza, fara nimic de care sa se lege sau sa faca sens.

| LolaMona explică (pentru Violleta2022):

Aoleu, nu ai înțeles asta e, treci mai departe

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, n-am fost eu atent. Se refera probabil la " poveste de genul ". Nu esti moderna deloc draga mea. Nu avea pretentii, in Ro abandonul scolar e la 19% iar analfabetismul in scoli 42%. Deci fac scolala ca sa ajunga analfabeti. Invata romengleza daca vrei sa te intelegi cu ei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Frate, sunt pe aproape de varsta ta si mai traiesc si intr-o tara englezeasca de foarte multi ani, dar crede-ma, ma stradui sa separ romana de engleza si sa nu le vorbesc (ori scriu) amestecat, din respect pentru limba materna si pentru romanii mei.
Asta am vrut sa scot in evidenta la fatuca asta, vorbeste si scrie cu picioarele, fara sa stie macar ce scrie, dar suna bine probabil in creierasul ei si de aceea l-a pus acolo pe "genul" ala fara sens.
In sfarsit, analfabetismul este in crestere peste tot in lume, cred ca-i specific noii generatii din ultimii 20 de ani.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce sa facem, vremurile se schimba. Modul de viata al nostru li se pare invechit. Poate au alte calitati si atuuri dar cat m-as stradui nu le vad. De regula se duc asemeni fluturelui in becul aprins si daca le spui sunt tafnosi, te fac comunist etc. Pe baiat am fost suparat ca a plecat din tara apoi la o vreme l-am felicitat. Fata a fost mai vrednica si a invatat, vrea sa plece si i-am zis " In Australia du-te tata, numai sa-ti fie bine, " Zice " - M-am gandit si la Australia dar nu stiam cum sa-ti spun. " In Romania nu mai e de trait chiar si de faci bani.

| mihai69 a răspuns:

Definește te rog „normal".
În fond, de ce nu ar fi normal? Nu se spune mereu că „dragostea e oarbă"?!?

| mihai69 a răspuns:

@Mrs Gretta a scris: „Sa incepi o fraza cu cuvantul "gen..." care *nu face nici un sens*"
și pe urmă din nou: „Revin (_) ala *nu face nici un sens acolo*!" ca să termine cu: „traiesc si intr-o tara englezeasca de foarte multi ani, (_) *ma stradui* sa separ romana de engleza si sa nu le vorbesc (ori scriu) amestecat, din respect pentru limba materna si pentru romanii mei."
AFERIM!

To make sense = a avea rost (în niciun caz „a face sens"! sensul nu „se face" în niciun fel în limba română)

respectiv,

ma stradui -» (corect) mă STRĂDUIESC. http://goo.gl/OfdvjB

Posibil, dar nu reușești de loc. Râde ciob de oală spartă.
=)) dacă n-ar fi de plâns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca mai exista acum ceva ce se poate numi normal. Da-i inainte si fa ceea ce simti tu.

| GreenVoid a răspuns:

Depinde ce varsta au acele persoane.Fiecare are orientarile lui sexuale si normalitatea e relativa.Pentru ei e normal.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru GreenVoid):

Daca e atat de relativ inteleg ca pentru tine e la fel de normal cel care doarme in ploaie langa gard cu cel care prefera in casa intr-un pat.

| GreenVoid a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu,pentru ca ala e deja nebun si.si bate joc de sanatatea lui.Pentru mine e anormal, dar pentru el e perfect normalwinkingNu generaliza ca gusturile nu se discutawinking

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru GreenVoid):

Poate ca nu se discuta gusturile dar mie a inceput sa-mi fie tot mai greata de ale altora.

| GreenVoid a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Si mie si altor persoane.Dar e strict problema lor.Si altora poate le e greata de ale noastre.

| alexandru0sorin a răspuns:

Man eu zic ca da. normalitatea este un concept relativ oricum, dar iti carantez ca sunt multi oameni care o sa-i vezi pe site aici care zic ca asa ceva nu este normal. dar nau sa vina aici sa iti raspunda. sunt oameni care considera ca orice alt fel de sex in afara de cel vaginal este anormal, asa ca evident ca nu au sa poata concepe ca doi oameni de acelasi sex sa se indragosteasca unul de altul sa fie normal.

| LolaMona explică:

Iubirea nu are varsta

| MariaDN2002 a răspuns:

Asta poate fi judecata in mai multe moduri, fiecare gandeste ce crede.
Dar se poate ( pentru gay si homosexuali)

| xttrust a răspuns:

Nu știu dacă există un standard pentru normal. Dacă ar fi să ne luăm după biblie, nu ar fi normal. E viața ta, fă ce crezi tu că este normal pentru tine, atât timp cât nu îi afectează pe ceilalți în mod direct.