| UrsDePlus11 a întrebat:

Hei! Am luat o nota mica la teza la mate (5) si nu stiu cum o sa le-o spun parintilor.: Imi place matematica dar in acest an m-am cam lasat pe tanjeala si sincera sa fiu nici nu prea am inteles. parintii ma cearta si daca i-au 9. Fac meditatii iar intr.a 6a am luat si 10 la teza. Sincera sa fiu nu sunt genul de persoana care face ce zic altii. Fac ce vreau. in fine de ajuns despre mine ...Imi asum nota care am luat.o.dar problema e la parintii "crizeaza " cand iau note mici mă injura si ma bat si sincera sa fiu imi este cam frica sa le spun. Deci cum ar trebui sa vorbesc cu acest gen de parintiii? Dau funda! Pls am nevoie de un raspuns urgent!

7 răspunsuri:
| Eucumamajunsaici a răspuns:

Te inteleg eu de o luna ii tin secret tatalui ca am luat 4 la mate. Tatal meu odata mi-a dat un pumn in spate din cauza unui 4 dacai spun direct se supara daca tin secret se supara ce sa ma fac sad Eu odata am luat carnetul ne note cand a venit el de la munca si l-am aruncat in sertar impreuna cu niste caiete. Cel mai bine e sa-i spui lui aicata si lu tatal tau dar trebuie sa te asiguri daca nu a drojdit ininte drojdit=baut alcol

| aurora23 a răspuns:

Sigur o sa fie suparati din cauza ca faci meditati din clasa a 6-a si se asteapta sa iei note bune si considera ca degeaba arunca bani la meditatii, daca tu nu iei note mari.Du-te la parinti tai, explica-le de ce ai luat nota acea, spune ca nu ai inteles la meditati nimic si in clasa de abia ai inteles ceva.Si ca tu te-ai straduit sa faci acasa sa le intelegi si la meditati la fel te-ai straduit la meditati sa intelegi ce iti spune meditatoare, dar degeaba.Dar daca tu faci meditati in grup sau la privat? Ca daca faci in grup poti sa spui ca s-a ocupat numai de colegul X si de tine s-a ocupat putin.Sau poti sa mai spui ca ti-a fost rau cand ai dat testul,ca vedeai in ceata, erai palida, te lua traspiratile si frigurile etc si daca te intreaba de ce nu ai spus profesorului ca iti era rau, le spui ca ti-a fost rusina, daca era un profesor mai dur poti sa spui ca iti era frica ca nu te intelege.Astea sunt doar cateva sugestii de mici miciuni de a ocoli un conflict, care au venit pe moment in mintea mea sau poti sa spui adevarul si ce o sa se intample, o sa se intampla.BAFTA!

| Maya95 a răspuns:

Cam greu cu astfel de parinti. Nu ar trebui sa te certe cand iei o nota mica. Explica-le cum sta treaba si niste parinti normali care isi iubesc copilul inteleg si nu.l maltrateaza nici fizic si nici psihic. MULT SUCCES ITI DORESC!

| UrsDePlus11 explică:

Sunt cls a 8 a

| UrsDePlus11 explică:

Sunt cls a 8.a