| anonim_4396 a întrebat:

De la o vreme simt ca nu mai pot! Totul a inceput cand tata m`a trimis la meditatii la matematica in fiecare sambata. Azi mi-a venit rezultatul la teza la mate : 8. Am ajuns acasa si i-am spus mamei ca am luat 8. Dar ea a inceput sa tipe la mine si sa ma faca in toate felurile. Ca dc am luat 8? Mie mi se pare nota destul de mare. Mai ales ca note mai mici de 8 nu am. De ce nu poate fi si ea multumita macar odata? Simt ca nu mai am puterea sa traiesc asa. As prefera moartea decat viata asta. In fine. A spus ca o sa ma duca la meditatii toata vara de 3 ori pe saptamana cate 2 ore fiecare sedinta. Ce ar trebui sa fac? Cum sa ii conving ca nu mai vreau la meditatii cu femeia aia? Help!

Răspuns Câştigător
| madalicious a răspuns:

E clar ca mama ta crede ca banii aia pe care i-a dat femeii aleia care te-a meditat au fost dat aiurea, si de-asta te-a facut in toate felurile. straight face
Si mie mi se pare a fi o nota destul de mare tinand cont ca este la o TEZA! Tezele fiind de multe ori putin cam grele, fie si pentru persoanele cu note bune. Din nefericire parintii nostri nu sunt si nu vor fi niciodata multumiti pana cand nu ne vor vedea la facultate, implinite, managere la o banca, sau maritate si cu o cariera.
Explica-i mamei tale, fie si prin scris, ca femeia aceea pur si simplu nu-ti place, sau spune-i ca are nu stiu ce defect si ca nu preda corect, sustine ca este vina ei, nu a ta. Si ca ar fi o pierdere de vreme sa te trimita vara la meditatii cand tu stii deja formulele si toate cele ce trebuiesc.
Sau mai bine : propune-i o intelegere, daca faci exercitiile toate corect, fara meditatii. Inveti bine acum si cand vine profesoara aceea, o rogi sa iti dea niste exercitii [mai usoare dar nu in fata mamei tale], si sa le rezolvi, daca le faci pe toate corect, arata-i-le mamei tale si daca a acceptat propunerea si ai reusit, asa scapi. O intelegere, e o intelegere, nu o poate incalca.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Explica-i calm si cu argumente de ce nu intelegi de la acea profesoara si de ce ai luat nota asta. Sincer, mie 8 mi se pare putin, tinand cont ca e la matematica si faci si meditatii. Nu cred ca am luat vreodata 8 la mate in teza, cred ca as fi intrat in pamant sa am note atat de proaste, mai ales la o materie esentiala.
Daca tu faci tot ce tine de tine, daca lucrezi acasa macar 2-3 ore pe zi (pe langa teme, desigur), inseamna ca profesoara de la scoala si de la meditatie gresesc ceva. Si trebuie sa-ti gasesti alta profesoara. E clar ca nu poti continua asa, cu notele astea.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, cred ca 8 e nota mica la teza la matematica si imi sustin ideea. Nu cred ca cineva se raporteaza la cei care iau 2. Eu cred ca toata lumea trage sa ia 10, iar 8 e deja departe de 10. Suficient de departe sa fie ingrijorator.

| Elena1234456 a răspuns:

Vorbeste cu ei si spune-le ca te deranjeaza profesoara, poate o schimbati.Sunt sigura ca parintii tai nu stiu ce note au luat ceilalti, eu daca iau 8 sunt in culmea fericiriihee hee - la matematica chiar nu pot.

| DenisaMetal a răspuns:

Pai nota 8 e buna nu vad in privinta asta ca tipe la tine.Ar trebui sa vorbesti cu ai tai mai deschis toate problemele si totul se va schimba.Incearca sa discuti cu ei si va fi bine vei vedea :* nu are rost sa preferi moatea sau alte chesti pentru ca ai luat o nota bunahappy

| danielacs a răspuns:

De obicei parintii vor ca, copii lor sa faca ce nu au putut ei cand au fost adolescenti! Cred ca asta vor si parintii taiwinking Dar cel mai bine ar fi sa vorbesti cu ei si sa le spui ca ai si tu o limita si ca mai mult de atat chiar nu poti. Sau daca iti place matematica dar nu iti place profesoara trebuie sa le zici sa faci cu alt profesor ore! Inventeaza si tu ceva, spune-le ca nu intelgei nimic cand iti explica si gasesti tu mai multe ce sa le zici!big grin Cateodata si minciuna e o vorba tongue

| DannielZMF a răspuns:

Daca vorbesti de acel examen din clasa a 8a am dat si eu ieri acel examen a fost foarte greu!crying Daca iau 7 sunt foarte fericit!

| benunix a răspuns:

Ei zic astea pentru ca iti vor binele si vor sa invetzi bine ca sa ai un viitor lipsit de griji, sa le poti oferi la eventuali tai copii mai mult decat ai avut tu.nu are rost sa iti faci rau singura. Invata mult si munceste pentru ca parinti tai sa fie mandri de tine.Si eu sunt pe a8a si parinti mei niciodata nu miau trimis la meditati si nici nu miau mai verificat temele cred ca de pe clasa a2a pentru ca intotdeauna am invatat si am obtinut note bune, iar ei au incredere in mine si in legatura cu scoala imi lasa libertate deplina.Ai grija de tine:*

| loveaholic a răspuns:

Ai luat 8. Incearca sa le explici ca ai avut un moment de emotie. Munceste din greu saptamanile astea si incearca sa ii convingi ca de fapt esti mai buna de atat. Pune-i sa iti deau un model de examens a il lucrezi ca se le demonstrezi.

| Nimic special a răspuns:

Aoleu! Naspasad Esti prea...neinsemnata. in fata parintilor tai. Tu nu poti sa le impui lor o limita? cum iti impus si ei tiephbbbbt. Daca atat poti de ce naiba insita. Si nu ai de ce sa-ti doresti moarteawinking pentru ca,,,,, Cand o sa cresti mai mare o sa-ti dai seama ca e stupid. Ei fac toate astea pentru binele tau, sa ajungi si tu undeva sus si bine. Cand o sa ai mai multa libertate o sa faci de toate iti zic din propria experenta.winking Mult succes! Sa nu-ti faci niciun rau pentru ca nu are rost /sens.

| BabyPink a răspuns:

@Brigaela scuză-mă că te contrazic, dar tu crezi că nota 8 este mică? Atunci ce mai zici de elevii care au luat nota 2 în teză?
În legătură cu întrebarea, eu cred că ar trebui să îi spui mamei tale că ăsta e nivelul tău şi să nu mai facă presiuni asupra ta. Ştiu multe cazuri în care unii elevi s-au sinucis din cauza presiunii părinţilor în legătură cu şcoala.Nu poţi forţa pe cineva să înveţe cu forţa!
Oricum felicitări pentru notă, ai încredere în tine şi totul o să fie bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai fii suparata! Si eu am fost cam in aceeasi situatie azi, numai ca eu am luat 7, 40straight face. Am facut si eu meditatii si bineinteles ca m-a certat, dar o sa treaca, mai ales daca ai numai note mai bune decat 8. Asa ca nu mai fii suparata ca o sa fie bine:*:*. Succes in continuare!

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Atâta bătaie de cap pentru nota 8? Şi dacă luai 1 ce-ți făcea? Te omora?

| gabibt a răspuns:

Asta se intampla cand nu ai o relatie normala cu parintii tai...
Incearca sa vorbesti mai mult cu ei!

| mihail27 a răspuns:

Sa nu mai fi prost si sa fi atent la fiecare meditatie.

| Deny_9985 a răspuns:

Buna! sincer iti spun ca 8 e o nota foarte mare si nu trebuie sa scapi de viata daca ei o sa iti dea meditatii la mate.eu la testare am luat nota 7. poate ca nu e o materie cu care te descurci.arata-le ca esti ff buna si la altceva. vorbeste cu parintele care este cel mai ascultator si ca care te intelegi cel mai bine(de ex eu ii zic la tatal meu catecv. dar nu ToT.nici 1/2 din tot ce fac intr-o ziihappy )poate ca daca o sa plangi putin o sa te inteleaga mai bine. succes.sa imi spui si mie cum a decurs totul. mersihappy