| aannoonnimaa74 a întrebat:

Hei! Am nevoie de ceva sfaturi. Uitati, mie imi place de un baiat, dar nu numai ca imi place, sunt pur si simplu indragostita de el... as vrea tare tare mult sa fiu cu el, dar ideea e ca nu prea stie ca exist, adica am vorbit cu el de cateva ori si acum 2 ani intr-o tabara, dar no, nu prea stiu. Lui ii place de o alta fata(cred) si fetei aceleia ii place de el, sunt oarecum impreuna. pur si simplu nu suport ideea asta, nu suport sa ii vad impreuna sau sa aud de ei impreuna. relatia lor nu o sa dureze pentru ca fata e clasa a 12a si va pleca la studii in america, iar el e a 11a si va ramane in romaina. dati-mi ceva sfaturi legat de cum ma pot apropia mai mult de el, sa ajung sa il cunosc, si el pe mine. mersi anticipat.

11 răspunsuri:
| NoName0x0 a răspuns:

E cam ciudata povestea ta si nu cred ca ai avea ce sa faci fiindca e cam aiurea sa.l abordezi tu... Incearca sa gasesti pe cineva cu care sa ai acea "chimie" fiindca se pare ca nu o prea ai cu acesta... big grin

| Dracoola a răspuns:

Lasa-l deocamdata, ignora-l. El este cu ea acum. Nu ai un pic de demnitate pana cand respectivul isi va termina relatia? El este intr-o relatie. Faptul ca ea va pleca in SUA s-ar putea sa le intareasca legatura, cine stie? E un pic aiurea sa te bagi in fata cuiva care este intr-o relatie si care nu-ti acorda decat putina atentie. Singura cale este sa-l ignori cata vreme si el te ignora. Daca ai incercat sa vb cu el pe fb si el iti raspunde sec inseamna ca nu prea este interesat, nu zic ca nu te place, dar ca, momentan cel putin, nu-i prea interesat. Cand cineva este foarte interesat va pastra conversatia de pe facebook in viata. Nu zic ca-i total la fel de interesat dar nu-i la fel ca tine de interesat. Lucrurile se pot schimba sau pot sa ramana cam la fel.

| aannoonnimaa74 explică (pentru Dracoola):

Prin conversatie seaca m-am referit la altceva, adica eu puneam o intrebare si el imi raspundea la acea intrebare, de exempul ce firma e nu stiu ce chestie pe care el o avea sau ceva de genul. nu stiu daca e intr-o relatie sau nu sigur... dar mie imi place de el de cam vreo 2 ani, inainte ca el si fata sa se inteleaga macar, de aceea nu pot sa uit si sa trec peste...

| Dracoola a răspuns (pentru aannoonnimaa74):

Chiar daca este intr-o relatie sau nu si nu-ti raspunde la mesaje, e cam aiurea. Daca nu iti da nici like-uri pe facebook e clar ca nu este deloc interesat. Orice om poate fii uitat. Daca nu te baga in seama in nici un fel nu vad ce rost ar mai avea. In ceea ce priveste faza cu marturisirea sentimentelor, imi pare o tampenie, Oamenii nu-s chiar atat de prosti si pricep cand cineva este intersat de ei: daca cineva iti tot trimite mesaje pe facebook, initiaza conversatii inseamna ca este interesat, nu trebuie sa fii geniu ca sa nu pricepi ceea ce este evident. E drept ca unii oameni au un nivel scazut de intelegere dar sunt rari. Nu cred ca individul respectiv o fii retardat.

| aannoonnimaa74 explică (pentru Dracoola):

Imi raspunde la mesaje si sa stii ca sentimentele nu se dovedesc prin likeurile de pe facebook. Acum 2 ani intr-o tabara m-am inteles cu el foarte bine, am cantat impreuna, ne-am plimbat si am vorbit o gramada de chestii.

| Dracoola a răspuns (pentru aannoonnimaa74):

Pai daca tot poarta conversatii cu tine, atunci iesiti in oras, vedeti ce iese. Ce a fost acum 2 ani nu stiu cata relevanta mai are in prezent, oamenii se schimba. Daca esti impacata cu situatia ca el sa fie intr=o relatie si sa te mai aiba si pe tine in alta relatie cu el, atunci este treaba ta. Daca te simti bine asa, a tunci poti urma aceasta cale: sa fii si tu la fel ca tipa aia impreuna cue el, adica sa fiti doua cu el. Succes in ce-ti propui. Bafta!

| Dracoola a răspuns:

Io nu-ti dau sfaturi de genul "incearca sa-ti gasesti pe altcineva", sunt cam aiurea pentru un om caruia ii pasa. Macar mai da-i cate un like pe facebook, cu vremea poate iti va da si el si treptat, treptat, cine stie? Dar fii demna, nu te ploconi in fata lui, cred ca a vazut ca-l placi, acum mai lipseste sa-i spui ca-l adori, ceea ce, din punctul meu de vedere, este o greseala tactica. Nu-ti pune sufletul pe tava in fata lui, i-ai dat semnale ca-l placi, este de ajuns. Asteapta sa mai faca si el niste pasi in directia ta. In vremea asta gaseste-ti alte preocupari : un hobby etc.

| Raskolnikow a răspuns:

Fi sincera cu el spune-i de sentimentele tale pentru el si daca te accepta atunci bucurati-va unul de celalalt sau poti alege sa ai rabdare si incet cu incet dupa ce ea va pleca la studii in strainatate, incearca sa te apropii de el invitandu-l in diverse ocazii sa isi petreaca timpul cu tine cat mai des, si cine stie poate te va aprecia mai mult pe tine cu timpul happy

| Pangarus a răspuns:

Pai mai intai incearca sa vorbesti cu el pe o retea de socializare(facebook) sau poate skype sau ce mai folosesti sa vezi daca isi mai aduce aminte de tine.
Si nu trebuie sa te simti aiurea ca faci tu primul pas, e chiar ok. Eu m-am cunoscut cu prietena mea cand ne-a unit clasele intr-a 12-a si ea a facut primul pas chiar daca nu vorbisem mai deloc si singurul nostru dialog a fost ceva foarte stupid in care am reactionat ca un tampit si paream putin ofensat de parca ma injuraselaughing
Si crede-ma nu o sa se uite urat la tine daca o sa incerci si nu o sa mearga.
Intai incearca sa vorbesti cu el si intreaba-l daca are vreo ceva de facut si nu vrea cumva sa iesiti sa beti ceva.(la mine asa a fost)
Incearca sa-l scoti cu tine afara de mai multe ori...si daca merge si se ataseaza de tine o sa te cheme el la un moment dat big grin
Nu e chiar asa de greu...mie mi se pare mult mai greu ca baiat sa faci asta.
Sper sa reusesti sa fii cu el si sa vezi daca tii cu adevarat la el si dupa ce il cunosti mai bine. big grin

| aannoonnimaa74 explică (pentru Pangarus):

Mersi de sfat happy dar totusi ideea ii ca oarecum el e cu cineva, am incercat sa vorbesc cu el de cateva ori pe fb, dar era ceva scurt si sec.

| ymma a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa astepti sa faca el primul pas...baietilor nu prea le plac fetele care fac ele primul pas, le trateaza ca pe o prada usoara si relatiile cu astfel de fete de cele mai multe ori sunt de scurta durata..lasa-l pe el sa te observe...tu incearca sa fii cat mai aranjata si eleganta ca sa ii atragi atentia