| Aneliese12 a întrebat:

Hei!
Am și eu o problema ca sa zic asa.
Deși am 23 de ani, deci nu mai sunt la vârsta adolescentei, mama mea se baga prea mult in viața mea, și anume; daca îmi cumpar ceva sau dacă merg undeva (din banii mei), comentează; se ia de mine ca nu fac curat deși fac etc... Ultima faza a fost când am hotărât sa ma mut (in chirie) cu logodnicul meu din casa lor și s-a suparat foarte tare, nu mai vb cu mine și nu ma mai suna. Intr-adevăr stam in alta țara unde viața e mai scumpă, dar a fost alegerea noastră, iar ea continua sa se bage și încearcă sa îmi spună ce sa fac. Ideea e ca e frustrant și chiar sunt trista sa ma cert cu mama mereu iar ea sa nu vb cu mine zile întregi și sa se supere mereu din orice... Aveți ceva sfaturi sau experiențe similare.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Procedezi foarte bine, nu mai ești la vârsta când să-ți zică ce să faci, maxim să te sfătuiască. spune-i clar că nu mai ai 10 ani să-ți zică ce să faci, ești independentă pe banii tăi și nu are drept să-ți comenteze ce faci cu ei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai bun sfat pe care puteam sa ti l dau si anume mutate l ai facut deja.

| sierra1 a răspuns:

Las-o așa, se dă ea pe brazdă

| Jus7t a răspuns:

Pare o situație dificilă.
Nu ești sclava ei, nu trebuie să faci tot ce vrea ea.
Cândva poate o să înțeleagă asta.

| Mopmop a răspuns:

In primul rand, parintii tai te vor vedea intotdeauna ca pe un bebelus. (Din dragoste multa si nevoia de a te proteja!)
In al doilea rand ar trebui sa ai o discutie serioasa cu mama ta in care sa ii explici ca incerci sa iti faci o familie si sa mergi pe drumul tau. Te rog sa ai o discutie serioasa pe tema asta ai vezi ce spune. Mult succes!