| AndreeaPatricia0 a întrebat:

Hei. Credeti ca in familie exista vreo diferentiere,de pilda : barbatul sa-si iubeasca copii mai mult decat propria sotie? Voua vi se pare normal? Care este parerea voastra? Argumentati.
In opinia mea, dragostea fata de copii, de mama,de tata, de sot etc se manifesta diferit ...adica pe fiecare ii iubesti in felul lor, nu exista grade de comparatie gen "il iubesc mai mult pe tata decat pe sotul meu".Nu mi se pare normal sa existe asa ceva intr-o familie. Nu as accepta ca propriul meu sot sa zica ca isi iubeste copilul mai mult ca pe mine sau sa faca diferente intre copii si altcineva din familie.
Voi ce parere aveti? happy

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ar trebui sa te mandresti daca viitorul tau sot iti zice ca isi iubeste mai mult copilul decat pe tine deoarece tu ai dat viata copilului cu ajutorul lui si copilului trebuie sa-i acordati mult sprijin, afectiune si educatie. Important e sa fie intelegere intre toti pentru ca iubirea echilibreaza intre rude si familie, chiar daca familia conteaza cel mai mult si difera dragostea de la nevasta la copil... tata.

| danay72 a răspuns:

Binenteles ca exista mai multe feluri de a iubi.E clar ca iubirea dintre parteneri, e diferita de cea aratata copiilor si aceasta pentru ca fata de partener e iubire romantica, iar fata de copii e o iubire care presupune protectie, afectiune etc.

| Felys a răspuns:

Oricum ar fi prioritari sunt copii, sigur ca iubirea difera in functie de gradul de rudenie dar daca de sot/sotie te poti despartii, de copii niciodata

| MiruD a răspuns:

Eu sunt de aceeasi parere cu tine. Fiecare iubire isi are locul ei. Si toate difera. Asa cum ai zis si tu. Iubirea de mama, de copii, de sot...toate sunt diferite.
Dar poate nu toti gandesc ca noi. happy

| Alexandru0007 a răspuns:

Pai raspunsul ti l-ai dat singura. iubesti cat simti, in egala masura, nu exista termene de comparatie

| AdeVero12 a răspuns:

Nu poți accepta? Copilul e rodul uniunii voastre. Copilul e cel mai important. Presupunem așa, ești in fața unui infractor. Acesta îți spune să alegi doar o persoană pe care s-o aperi de glonțul lui: soțul tău sau copilul. Vei spune soțul? Nu prea cred. Cei mai mici au prioritate. Ei întotdeauna vor fi salvați de orice primejdie pentru că ei au o viață întreagă de trăit, pe când soțul sau cineva mai în vârstă și-a trăit aproximativ viața. Mi se pare atât de incorectă, de egoistă opinia ta. Nu vreau să te jignesc. Dar ce fel de persoană n-ar accepta să-și audă partenerul/a spunând: "Copilul nostru e cel mai important."? Nici nu-ți pot explica opinia mea ca să înțelegi, atât de mult m-a șocat opinia ta.

| dinhoo a răspuns:

E o iubire diferita. Si mama isi va iubi copilul / copiii mai mult decat sotul.