| Teffan a întrebat:

Credeti ca e normal sa existe diferente intre generatii? Argumentati.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca e normal. Nici nu cred ca trebuie argumentat. E evident

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Se schimbă valorile socitâții.

| Drimmero a răspuns:

Evident ca da. Toate generatiile au prins anumite mode, diferite trenduri, au crescut cu anumite valori, cu anumite mentalitati, deci e ok sa fie diferente intre ele.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai da, este normal sa fie asa. Tot ce exista se transpune in altceva, se gasesc noi relatii intre orice (structura, concepte, materie) si... evolueaza. Iar generatiile care vin trebuie sa tina pasul cu aceasta evolutie.

| T0T a răspuns:

Logic că e normal. Fiecare generație e influențată diferit de lucrurile din jur. Oamenii preiau ceea ce este în jur foarte mult la vârste fragede. Cu cât avansezi în vârstă, cu atât te adaptezi mai puțin.

| Frank51 a răspuns:

Asa este natura. E ca și cum îl întrebi pe inventatorul automobilului dacă e normal ca acum sa tranzitioneze la electrice, este chiar vitală evoluarea.

Sincer îmi este foarte bine acum, nu aș fi vrut să trăiesc în urma cu 300 de ani, e absurd.

| LPCTSTR a răspuns:

Intrebarea corecta este: "Credeti ca e normal sa nu existe diferente intre generatii?" Iar acum tu argumenteaza!

| Felys a răspuns:

Asta este evolutia, nu avea cum sa fie la fel, totul se modifica, totul se transforma

| Zuzu1991 a răspuns:

"normal" nu as spune, adica practic imi doresc sa fie diferente
insa practic, asta e realitatea, moment in care poti sa ii spui cum vrei

iar acum cu tehnologia si tembeliziunea, sunt diferente mari de la un deceniu la altul, nu numai intre generatii

| Apokales a răspuns:

Este un ciclu inevitabil, depinde de trasatura predominanta a parintilor (a unei alte generatii), de invetiile ce definesc generatiile (bunicii nostri au televizorul, parintii nu stiu ce au, iar noi avem computerul, iar Gen-Z au smart-phone-urile) si, ce sa mai, de intreg contextul.

| Theo94 a răspuns:

Da, este normal sa existe diferente intre genratii, generatiile mai vechi s-au nascut, crescut, format in alte timpuri, mentalitatea era alta. In multe cazuri, regimul era altul, azi sunt lucruri care inainte nu existau referitor la tehnologie, reguli, legi, etc., exista conflict intre generatii (in multe cazuri) si va mai exista dar nu cred ca de aceeasi intensitate, tinerii de azi cand vor fi mai inantati in varsta multi dintre ei vor accepta cu greu unele chestii ale momentului comparativ cu generatiile tinere din acel moment.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident si fara dubii. Altul e mediul in epoca de piatra, altul e cand te nasti in plin Razboi Mondial, altul e cand ai tableta de la 2 ani. Anormal mi s-ar parea sa nu existe diferente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Gândește singur de ce.

| Hahahaihui a răspuns:

De lungime a treburilor?