| BlackyCat a întrebat:

Hei. De ceva timp mă simt super singură. Mi-e frică să nu sufăr de dependență socială. Nu am iubit (nu c-aș fi avut vreodată) dar doare când văd cupluri fericite și împlinite, iar "prietenii" se distrează mai bine fără mine. Nu vreau să afle părinții mei. Plâng pe ascuns. Am văzut că depresivii ca mine se refugiază în a face lucruri gen pictura, scrierea de poezii, compunerea melodiilor. Eu nu sunt așa. Mai mult ascult muzică tristă (precum Slow Dancing in a Burning Room, Forever and Always ori Teenage dream varianta Boyce Avenue) și plâng. Cu toate astea, nu mă descarc deloc. Mă uit pe Tumblr la gif-uri cu self harm. Parcă sunt nebună. Îmi place când plouă, atunci mă uit lacer și mă gândesc la alți oameni care, probabil sunt mai rău ca mine și fac asta stând în ploaie, ceea ce e chiar plăcut. Ce aș putea face să mă simt mai bine?

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa achizitionezi o pisica sau sa faci un voluntariat la crucea rosie.

| William a răspuns:

Nu mai asculta muzica trista. Incearca melodii care te fac sa te simti mai bine. Nu o sa iti recomand niciuna pentru ca nu stiu ce iti place tie.

| RAY a răspuns:

1 manca sanatos fructe,leguma,carne de peste zaharul produce depresie,lipsa sportului produce depresie,lipsa conversatilor produce depresie,gandirea negativa,astea nu se rezolva pe net si prin sedinte cu un pshiolog din nou cu unu bun sau cu bun prieten, lipsa somnului iar declanseaza depresia, muzica trista, invata o noua limba straina gen engleza, fa sport, plimbate prin parc, ai nevoie de motivatie prin adolecenta e ceva normal cine nu a trecut prin asta minte e ceva normal

| milan9 a răspuns:

Este necesar să fim deschişi, prietenoşi, pentru a ni-i face pe TOŢI cei din jurul nostru prieteni, pentru a ne face viaţa mai uşoară (chiar dacă nu toţi vor trece de-a lungul timpului "probele" prieteniei).

Este necesar să-ţi faci prieteni buni. Este întotdeauna nevoie de ei (deşi se spune că în viaţă poţi avea doar unul sau doi prieteni cu adevărat buni, la bine şi la greu, mai mulţi de atât fiind un lucru foarte rar, depinzând de firea noastră).

În ciuda tuturor deamăgirilor vieţii avem nevoie de a acorda mereu şi mereu şanse şi încredere (în limitele demnităţii şi ale socializării umane) celorlalţi pentru a ne întreţine astfel armonia şi propriul echilibru. happy

| Mayar a răspuns:

Ai putea sa te rogi la Dumnezeu, te-ai gandit la asta? Mereu va plangeti ca aveti probleem, dar pe El il uitati! Ce chestie!
Roaga-te la Dumnezeu sa te ajute, doar el poate. Ai grija de tine!

| iurii75 a răspuns:

Poti vedea aici unele sugestii care au fost de folos pentru multi
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102008103

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Vezi aici cateva sfaturi care te pot ajuta: http://www.jw.org/......guratatea/

Cele bune!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Maduta,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odata cineva mi-a spus ca spera sa nu ajung la baudelaire.
asta ti-e firea. vezi cum faci sa nu ajungi un distrus.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Si mie imi place ploaia.Si nici viata mea nu e rozalie.E natural sa iti placa ploaia cand esti foarte trista.Am o cunostinta care e terminata psihologic, si ii place sa mearga in ploaie, sa se uite la ea.Nu-i vreun gotic cretin, pur si simplu are o viata complicata.Am trecut si eu prin destule situatii dificile, si de mult timp privesc ploaia altfel.Nu cred ca ma va mai deranja vreodata.Stiu ca nu prea are legatura cu intrebarea acest raspuns.Din cate am inteles suferi de depresie.O sa iti spuna toti sa iei medicamente daca le vei povesti.De asta sunt sigur.Afla ca medicamentele distrug calitatea neuronala, si poti reveni natural.Am avut o depresie,de aia serioasa, ca nu ma faceau sa ma simt bine nici lucrurile care ma faceau sa zambesc numai gandindu-ma la ele. Nu era, lugu, lugu, cateva minute si mi-a trecut.Si mi-am revenit natural. Oamenii care mai au un neuron viu, spre deosebire de ceilalti care ii au morti pe toti, ti-ar spune sa cauti in interiorul tau.Suna ciudat, dar asa-i.Trebuie sa iti faci ordine in ganduri, tristetea a avut factori externi, dar, dupa cum vezi, s-au mai indepartat.Gandurile tale sunt ca niste dinamite.Fitilul a fost aprins de factorii externi, si in loc sa il stingi, prin ganduri esti gata sa il aprinzi si mai tare sa provoci marea explozie, iar tu nici macar nu vrei asta.Inteleg cum e cand vezi la tv toti cocalarii cu vile, toti la piscina, si lucruri de genul, dar esti in viata reala. Distrusa din umbra. Daca vrei vorbim pe privat.

| BLeur a răspuns:

Deja te iubesc, scrii cu diacritice. love struck
Da' nu ai de unde să ştii că sunt cuplurile fericite şi împlinite. =]
Logic, au certurilor lor, fiecare cuplu, e normal să arăţi în public că vă înţelege-ţi şi că vă vreţi unul pe altul pentru o perioadă destul de lungă, nu?
Să te simţi mai bine? Păi dacă asculţi melodii de jale şi plângi, cum ai vrea să te simţi mai bine? Citeşte de pe net, uită-te la o ştire ceva, eu ştiu. Un desen animat [ Tom & Jerry, râzi sigur ], te mai uiţi pe Youtube, vezi grupul de umor Vacanţa Mare, dacă nici la ăia nu râzi nu ştiu. Fă ceva ce îţi place, pe lângă faptul că stai în ploaie, serios. Haidi ai grijă de tine. :*

groove.brian pe mess, ai ask-ul la mine pe profil, pentru orice alt sfat, întrebare etc.

| VivianneMnt a răspuns:

Ar trebui sa iti ocupi timpul cu ceva, sa iti gasesti o activitate. Asa nu o sa mai ai timp sa meditezi la cat de trista si pustie e viata ta. E o perioada a adolescentei, toti am trecut pe acolo, si odata ce te maturizezi, o sa vezi totul diferit.
Si eu aveam impresia ca nu am prieteni, ca sunt singura si neinteleasa, dar o sa vezi ca trece starea asta de la sine. Nu incerca chestiile pe care le vezi pe tumblr cu self-harm-uri, pentru ca o sa regreti mai tarziu. Poti sa iti faci noi prieteni, sa participi la voluntariate, sa faci parte din diverse cluburi, orice chestie diferita care sa te tina ocupata.
Si inca ceva: daca prietenii tai te invita undeva sau vor sa petreaca timpul cu tine, nu refuza pe motiv ca "le e mai bine fara tine'. Daca era asa, nu te-ar mai fi chemat/nu ti-ar mai fi vorbit.
daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva, poti sa imi lasi un mesaj

| ZuzuMissy a răspuns:

Inainte de toate.ce varsta ai? de ai spus ca nu ai avut vreodata iubit

| PavelVladescu a răspuns:

Decand esti asa(iartami indiscretia)dar daca esti asa de mult ar trebui sa te descarci verbal cu mama ta sau cu tata depinde care esti mai apropiat pentru ca ai nevoie de cineva care sa te inteleaga, sustina sau chiar sati ridice moralul....si in legatura cu iubirea poate nu ai avut iubit nu pentru ca esti tu urata sau enervanta..ETC si pentru ca casa poti sa legi o legatura amoroasa cu cineva trebuie mai intai cu tine sa o ai sunt multe de spus daca ai vrea sa le afli baga acest id:pavelvladescu la mess si vom vb acolo sper ca te-am ajutat si sprer sa nu crezi ca fac misto de tine deci terog sa ma bagi in lista de mess sa pot sa te ajut
indeajuns de mult

| VivianneMnt a răspuns (pentru PavelVladescu):

Lesin rolling on the floor) copilasi, invatati sa scrieti si sa vorbiti corect inainte sa pretindeti ca sunteti in masura sa dati sfaturi.

| pisicuta2001r a răspuns:

Daca ai verisoare sau surioara in care ai incredere sa vorbesti cu ea. :*

| Nick9331 a răspuns:

Ai nevoie de un amic bun, cu care sa iti permiti sa vorbesti despre tot ce te doare si problemele tale..crede-ma ca un baiat cu capu pa umeri te va intelege mult mai bine decat " cea mai buna prietena " sper ca nu ma intelegi gresit happy

| BlackyCat explică (pentru Nick9331):

Nu toți găsim acei băieți "cu capul pe umeri".

| ksuper31 a răspuns (pentru BlackyCat):

Dar cu totii gasim baieti.Fa-i tu sa fie cu capul pe umeri(doar daca nu sunt o cauza pierduta)!

| bogdan_5842 a răspuns:

Poti sa faci lucrurile care iti plac cel mai mult...

| Gilca_Madalina_1975 a răspuns:

Sunt sigură că îți place de cineva (din băieți), păi încearcă să comunici cu acea persoană, sau dacă nu ai găsit-o, să o cauți. Făți mai multe prietene cu care să ieși în oraș ca să uiți de griji. A, da! Mai multe ieșiri cu colegele tale de clasă, sau mai multe ieșiri în familie.

| Faraxsan a răspuns:

Intr-un fel ma regasesc in cele scrise de tine si probabil asta m-a determinat sa ma loghez si sa-mi spun parerea. Cam pe la varsta ta, din pacate pentru mine nu faceam nimic sa caut sa inteleg de ce am aceste stari, asteptam mereu si mereu zile mai bune. Mi-am dat seama ca totul porneste de la gandurile pe care le am, eram mai mereu negativ si foarte ciudat ca uneori ma complaceam, dar de cele mai multe ori sufeream de pe urma unei astfel de gandiri care atragea doar lucruri rele in viata mea.Ma simteam singur chiar si intre o gramada de prieteni. Speram sa intalnesc pe cineva care sa faca o minune in viata mea,sa ma impinga de la spate. Pana la urma mi-am dat seama ca fericirea vine din interior si e o alegere pe care o faci zi de zi! Invata sa gandesti pozitiv,ai grija la versurile din melodiile care le asculti zilnic,roaga-te,multumeste-i lui Dumnezeu pentru fiecare lucru bun din viata ta,bucura-te pentru lucrurile simple, chiar si pentru o simpla raza de soare, cauta mereu sa faci ceva nou, invata sa ajuti neconditionat, repeta cu voce tare in fiecare zi ca esti puternic/a si ai sa obti ce iti doresti, stabileste-ti obiective in viata care sa te ajute sa mergi mai departe.Gandind negativ aveam si prostul obicei sa renunt usor. Spre exemplu ieseam la alergat cu gandul ca o sa fac 10 de ture de teren si dupa 5 deja renuntam, imi spuneam ca le fac altadata. Acum cand simt ca nu mai pot imi repet mereu in gand : si daca mor si crapa inima in mine eu 20 de ture tot fac! Iti las 2 video-uri care pe mine m-au ajutat sa inteleg mai bine lucrurile... sper sa te ajute. https://www.youtube.com/watch?v=A1udUAVTTKs https://www.youtube.com/watch?v=7ioEsg24YaU

| kkkarinaaaaa a răspuns:

Pai, incearca sa te integrezi :3 Incearca de fiecare data cand ai ocazia sa vorbesti cu cineva saaduci vorba despre ceva subiecte, si tot asa. ii vei da seama ca vdefapt ai posibilitatea sa ai foarte multi prieteni.

| Kary_Karina_1995 a răspuns:

Stai cu gandurile tale in camera ta... asculta melodiile tale preferate de prefera nu triste. incearca rock de ex Black Veil Brides. Pierce The Veil. Sleeping With Sirens. eu ascult si Tokio Hotel dar versiunea veche. Nici eu nu am prieteni buni. Toti ma barfesc si se prefac. nu vreau sa le spun ca fac self harm ca ar spune la toata tara... btw ploaia e preferata mea :3