| DarknLight a întrebat:

Hei, dragilor TPUași!

E greșit să-mi iubesc prietenii și să simt endorfina aia prin prisma lor?
Ar fi greșit să-mi pun iar bazele și speranțele emoționale în aceștia, după ce aproape m-a costat viața după pierderea vechilor. Dar mai ales după cineva special? Nu o să-i scriu numele aici, pe noul cont, dar v-am zis că era un D, ce mi-a marcat viața forever.

Însă acum, nu știu ce să cred. Să mai cred în ceva? Sunt conștientă că în realitate, nu ar trebui să ne punem speranțele în nimeni și nimic, doar pe noi să ne bazăm. Dar aș vrea să îl consider un nou început și să cred din nou în prietenie și prieteni.
Și am învățat câte ceva din vechile relații, am aflat multe, ba chiar despre mine. Am aflat și ceva despre "cum ar trebui să ne purtăm acolo, în relații".

Dar e ok să credem iar și iar în oameni, prieteni și relațiile cu aceștia? Chiar dacă iar și iar am fi dezamăgiți?

P.S. la mulți ani dragi TPUași, care mi-ați devenit amici, pe aici. Și cei care nu.winking
De asemenea, la mulți ani TPU, pe mine, sincer, m-a ajutat în vremuri grele și singure, să întâlnesc oameni faini, să-mi fac prieteni și să văd viața și cu alți ochi. Așa că, hai, la mulți ani și sper să simțiți și voi primăvară prin suflet. happy

15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La multi ani tie si tuturor userilor si useritelor TPU care meritawinking

cat despre prieteni este dificil de dat un raspuns la modul general si nu unul in mod particular, de ce? pentru ca toti oamenii suntem diferiti!

am intalnit prieteni vechi, in care aveam toata baza in trecut in ei, care in prezent m-au dezamagit!
deci oamenii se schimba pe parcursul vietii, toti ne schimbam!

nu trebuie sa iti pui bazele in ceilalti cat trebuie sa iti pui baza in tine, de la tine sa ai asteptari si nu de la ceilalti, de la straini!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să mai cred în ceva? Eu zi că nu. Ne încrederea totală, în nimic și în nimeni este cel mai bun început. Ce face un copil nou ieșit din mă-sa. Urlă, că trebuie să respire și tot ce a trăit și a crezut el până atunci nu mai e valabil, dar tot. Etc.
Dar e ok să credem iar și iar în oameni, prieteni și relațiile cu aceștia? Chiar dacă iar și iar am fi dezamăgiți?
Da, foarte ok. Dez-amăgirea provine din amăgire, adică din aștepări exagerate de la oameni, iar de acestea ești de vină tu, nu ei.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu.winking Cica prea multe majuscule. Atit ajunge ca raspuns, nu e gresit sa faci nimic care te face sa te simti bine.winking

| ioana748 a răspuns:

Dacă mai ai disponibilitate emoțională, de ce nu?
Însă fără așteptări și atașamente.
Ma gândesc ca întâmplările trecute ți au adus maturitate și ai discernământ în ceea ce privește orice relație de acum încolo.
Sa luam oamenii asa cum sunt, nu cum ne imaginam noi ca ar fi.
Toate cele bune și primăvară frumoasa și ție.
happy

| blairelovesmusic a răspuns:

La multi ani si tie. In viata singurii oameni care te iubesc neconditionat, care nu te judeca, te iubesc asa cum esti sunt parintii. Iti sugerez sa fi prietena cu ei dar sa nu te atasezi de ei sau sa iti faci sperante ca nu te vor rani. Cat despre un iubit, nici in el nu poti avea 100% incredere.

| vasileparnaie a răspuns:

Fratili meu in viata ramai doar cu vreo 5 prieteni adevarati ca restul se apuca de baut *** si alte alea eu zic sa ii alegi cu grija

| DarknLight explică (pentru vasileparnaie):

Îs o girl, not a boy. laughing)
But, mare adevăr grăiești. happy
Am și nu am încredere în oameni, de obicei, sunt ceva cam paranoică, dar și ceva borderline și fug după oameni deci și nu cred, dar și vreau să cred enorm în oameni. happy

| vasileparnaie a răspuns (pentru DarknLight):

E mai rau daca esti fata ca majoritatea fetelor la varsta ta se ard cu puleti si fumeaza, nu prea ai cum sa te integrezi

| DarknLight explică (pentru vasileparnaie):

Păi da, tutunul e în floare. happy Însă eu nu judec după aparențe. Atâta timp cât nu fumează lângă mine amicii mei sau măcar nu lângă mine în încăperi fără aierisiri, totul e în regulă. happy Chiar am o amică ce fumează și tot îmi e drag să vorbesc cu ea cu orele, chiar dacă fumează. Și eu nu o fac, deoarece fumatul nu m-a Dar ei au viciul fumului, eu al mâncatului, deci fiecare cu ale noastre. Consider că nimeni nu e perfect în viața asta și toți merităm o șansă la incluziune, însă eu de obicei nu prea m-am integrat fix din cauza problemelor cu kilogramele, dar și din cauză că sunt eu mai introvertă, dar și ceva mai ciudățică. Am o gândire mai idealistă și visătoare, decât restul și asta m-a cam ținut la margine de societate. happy Însă în rest totul e ok. Trăim și mai visători și mai realiști cu toții. happy

| vasileparnaie a răspuns (pentru DarknLight):

Daca ai kg in plus in 2024 e overkill cum s-ar zice. Aveam o colega nimeni nu vb cu ea din cauza la asta. Cu introvertia nu e problema.

| DarknLight explică (pentru vasileparnaie):

Wow laughing) deci atunci se explică de ce nimeni nu mă bagă în seamă. laughing)
Ehhh, aia e. Măcar știu că cine-mi va vorbi și-mi va fi amic, va fi pe bune. Nu vor fi ipocriți și nu vor avea alte interese. happy

| vasileparnaie a răspuns (pentru DarknLight):

Asta e societatea ''moderna'', daca esti putin mai plinut nu te baga nimeni in seama, daca esti mai introvert esti antisocial, daca te bagi in seama prea mult esti enervant si tot asa. A si sa nu uit daca ai ochelari esti vazut ''Harry Potter''

| DarknLight explică (pentru vasileparnaie):

Ehhh, te-aș cam contrazice la faza cu ochelarii. Am ochelari și nu știu de ce, dar atunci când mi-i dau jos, nu mă simt deloc sexy. laughing) Dar când îi pun, parcă fizionomia mea, se schimbă complet. happy Și parcă mă simt ceva mai sexy. happy
Deci depinde cum vrei să te vezi sub acel aspect. happy

| DarknLight explică (pentru vasileparnaie):

Dar aprob la faza cu ori introvert ori extrovert.
Am simțit și eu asta, ca și introvert fiind, m-am simțit ceva mai nelalocul meu pe nicăieri laughing) dar și când am dat să "speak" with them, am simțit că de fapt oamenii nu prea mă plac și că de fapt deși tot cu extroverții "speak" mai bine laughing) nu le prea plac nici oamenii vorbăreți. laughing) Evident și mai ciudată este ambiversia în care oscilezi între perioade de vorbă și socializat și perioade de stat singur cuc. laughing) Lumea te vede ca pe o ciudățenie a naturii, chiar ca pe un farseor. Că gen te comporți în funcție de om și stare.
Deci, concluzie happy Fii tu!
Lumea oricum va găsi mereu ceva de comentat sau de neplăcut. Cât de ideea că lumea te-ar plăcea happy mai bine, găsește-ți orice alt scop, dar nu trăi cuscopul ca lumea să te placă sau să te integrezi. happy În realitate integrarea undeva este despre a "face parte" din acel grup, de a "conviețui" cu tribul și evident oricât ați vrea toți să fiți Alfa în trib, unul se va afirma mereu mai mult, ai să râzi, dar dacă ai să te uiți mai atent la cercurile din care faci tu parte de amici ori alre cercuri ale amicilor tăi, ori chiar grupuri de pe stradă happy ai să observi pe cont propriu ceva ce-ți spun eu aici happy Că oricâtă prietenie ar fi acolo, mereu vor exista dispute și dorințe de afirmare și mereu va fi un Alfa care va conduce grupul/tribul vostru, dar și mereu va mai fi câte unul care se va împotrivi, așa că ideea aia idealistică din filme cu "gașca" de prieteni mi se pare prea idealistă pentru realitate. happy
Evident dacă sunteți niște amici 1-1/unu la unu. Altfel stau lucrurile. Evident fiecare va aduce aportul la o comunicare chiar 50-50, dar în grupuri, "grupurile" de prieteni, viața cam așa e. Cum ți-am prezentat-o aici happy Adică unii se vor supune și alții vor conduce. Evident că fiind intre prieteni nu o să ți se pară nimic ciudat și nici acel "condus" nu va fi pe față, direct. Dar dacă sapi mai atent în "găștile" de prieteni, o să vezi că așa se vede. Alfa și acoliții mai mici în trib/gașca de prieteni. happy

| vasileparnaie a răspuns (pentru DarknLight):

Treaba e ca majoritatea la inceput te barfesc ca esti nu stiu ce antisocial sau alte alea, si dupa aia inceg incet ajung sa fie cei mai buni prieteni