| iamprettybored a întrebat:

Salut, am o întrebare cam ciudată. Cum fac să pot fi prietenă cu băieți fără ca ei să se îndrăgostească de mine?

Nu sunt cine știe ce cuceritoare, nu mă înțelegeți greșit. Sunt chiar o persoană timidă și nu am mulți prieteni apropiați. Dar am distrus câteva relații de prietenie cu niște băieți super faini, fiindcă ei s-au cam îndrăgostit de mine, iar eu n-am știut cum să gestionez situația și le-am dat cu jet. Fiind primul an la facultate, am cunoscut ceva oameni faini. Și mi-e teamă să mă împrietenesc prea tare cu ei deși aș vrea, tocmai fiindcă nu vreau ca ei să se îndrăgostească de mine, să distrug prietenia și să ajungem să fim străini. Ce sfaturi aveți? Oare ce aș putea să fac să nu las impresii greșite?

25 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum fac să pot fi prietenă cu băieți fără ca ei să se îndrăgostească de mine?
Nu poți să faci asta, fiindcă nu există așa ceva. Într-o relație dintre un băiat și o fată intervine automat și natural sexul.

| Mosotti a răspuns:

Pai tu continua sa ai relatie cu oamenii, daca se indragosteste ii zici clar ca nu vrei o relatie cu el si cu asta basta, daca intelege bine, daca nu intelege, aia e, fiecare pe drumul lui.
Inseamna ca nu e acel om potrivit pentru tine, si sa dai de cineva care nu are treaba cu latura asta si ramane doar prieten si atat.

Nu trebuie sa faci nimic, tu sa fi natural cum esti in comportament, ideea e sa dai de oameni potriviti ca asa cum esti si nu se indragosteasca, nu sa faci tu eforturi sa faci cumva ca ei sa nu se indragosteasca, e treaba lor daca o fac, nu a ta.
Si daca atata mine are sa nu priceapa ca nu vrei relatie cu el, si nu vrea sa ramana amic, inseamna ca nu mai ai ce cauta cu el ca amica
Raspunsul trebuie sa fie asa din partea lor "okey, nu vrei rel cu mine, atunci ramanem doar amici si aia e". Si abia ala e prietenul tau potrivit.

| Frank51 a răspuns:

Nici-un baiat nu se indragosteste de tine, este doar perceptia ta. Primul lucru pe care il faci cand nu esti atrasa de un baiat sau ai deja prieten, ii spui ca il placi ca amic(practic il bagi in friendzone), si el nici macar nu isi va mai face sperante, te va baga si el in friendzone. Daca ii place situatia o va accepta si va continua sa iasa cu tine fara asteptari prea mari, daca nu o sa dispara si nu il vei mai vedea.

Asta cu prietenii baieti functioneaza doar la prieteniile foarte vechi din generala si liceu, in stadii mai avansate nu mai merge.

| gabicoo a răspuns:

Începi să te comporți ca unul din ei: înjuri, te bați, bei bere și râgâi!
+
Porți discuții filozofice!winking
https://m.youtube.com/watch?v=ZEmFvgCcqa8

| iamprettybored explică (pentru gabicoo):

Fără mișto, ăsta este cel mai bun sfat de până acum, mulțumesc. Și chiar are foarte mult sens. Dar în cazul meu va fi cam greu de aplicat...

| siriusblack98 a răspuns:

Este absolut inevitabil. Prieteniile simple dintre un băiat și o fată rămân simple foarte rar. Este în firea noastră (ca oameni) să dezvoltăm sentimente prin atașament emoțional față de alte persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti naturala si lasi baieti sa te cunoasca fara perdea adica le spui ce gandesti cum te simti etc ei se va indragosti puternic
Genu asta de baiat care se indragosteste de o amica e atras de fete simple esti magnet pentru ei
Nu ai ce face decat sa le arati clar ca nu vrei relatii sau aventuri cu ei
Si poate sa umbli cu tipi mai duri sau cu standarde mai ridicate decat tine care se uita dupa altfel de tipe

| Jus7t a răspuns:

Nu consider întrebarea ta ciudată.

Nu aleg oamenii de cine să se îndrăgostească și de cine nu, pe cine să iubească și pe cine nu.
Dacă tu ai o relație apropiată cu cineva o vreme nu poți face nimic ca să nu se îndrăgostească de tine, poți doar să te comporți ca o amică și să îi dai de înțeles că te interesează doar amiciția, că îl vezi ca pe un amic și atât.
Dacă o să fie atrași sexual de tine nu o să ai ce face.

Ce ai putea face să nu lași impresii greșite?
Să te porți ca o amică, dacă înțelege ceva greșit să îi explici.
Dacă îi zici că îți e drag să completezi "ca un frate/amic", înțelegi tu.

Le-ai dat cu jet zici, urâtă expresie, mai ales când vorbești de niște foști prieteni, da ce știu eu? happy
Înafară că trebuia să te simți nașpa doar când te gândești să vorbești așa de ei chiar de nu mai sunteți prieteni.
"Și i-am respins" parcă sună mai bine, când e vorba de persoane dragi din trecut.
Ia-o ca pe o critică constructivă, no hate.

Sărbători fericite big grin

| iamprettybored explică (pentru Jus7t):

Sunt persoane faine, cu care aș fi putut fi prietenă (amică) dacă nu o dădeau așa de rău în bară. Da, am cel puțin 2 pe listă de genul, pe care acum nici să-i văd nu-i mai suport fiindcă și-au permis să facă cu mine niște chestii foarte nasoale (cumva aproape de amenințare). Acești oameni m-au făcut pe mine să mă simt foarte rău și am încă resentimente față de ei. Tot ce am făcut a fost să îi ignor total. Am crezut că putem fi prieteni dar situația a degenerat. Acum ei reprezintă doar niște amintiri neplăcute.

| Mopmop a răspuns:

In primul rand pleaca de la ideea ca o femeie nu poate fi niciodata prietena cu un barbat si nici varianta inversa nu sta in picioare. Asta din considerente materiale sexuale etc. lista e lunga. Daca prin absurd chiar vrei sa iti gasesti un prieten barbat...cauta intai pe cineva cu care sa ai macar nivelul de inteligenta aproximativ egal sau chiar mai mare. De la inceput discuti clar ca nu poate exista nimic sexual intre voi. Daca e sa fie... te alegi cu un prieten.

| Mosotti a răspuns (pentru Mopmop):

De ce nu poate fi niciodata prietena cu un barbat?! Ce treaba are treaba materiala? Asa cum nici intre acelasi sex nu se pune problema materiala, asa nici intre sexe opuse ca si amicitie, s-o pune cand e vb de parteneriat.
Si sexual la fel, nu e neaparat nevoie ca daca-s prietena ta sa fiu si partenera ta, sunt doua chestii diferite?!

Poti avea o prietenie cu un om, iar om e si femeia si barbatul.

| Green66 a răspuns:

E mai complicat cu ce spui tu că vrei, poate merge o perioadă de timp dar asta în condițiile în care nu aveți pe cineva. Dacă tu ești într-o relație gândește-te că prietenul tău o să fie foarte gelos, la fel e și invers. Probabil singura prietenie care ar putea să dureze ar fi cu un gay, eu nu aș avea nicio problemă dacă prietena mea ar avea un prieten bun gay.

| badpanda a răspuns:

Le spui ca nu esti atrasa de barbati, doar de fete.O sa inteleaga.

| PsyhoChild a răspuns:

Spune din prima ca ai iubit daca nu esti in stare sa le spui ca nu vrei sa te afli intr-o relatie

| iamprettybored explică (pentru PsyhoChild):

Nu vreau să mint, în plus ne vedem des, evident ar ști dacă e adevărat sau nu.

| Mosotti a răspuns (pentru PsyhoChild):

Nu trebuie sa minta, trebuie sa zica pur si simplu ca nu doreste o relatie si atat. Ca vrea sa ramana doar amici, daca ala pricepe bine, daca nu pricepe fiecare la treaba lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru iamprettybored):

Nu vrei sa minti, insa nu vrei nici ei sa se simta prost cand le dai jet. In ansamblu, daca este atat de important acest aspect pentru tine, poti sa te gandesti ca o faci pentru binele lor (ca sa nu le spui in fata NU sau cum ai spus, sa ajungeti la cutite pentru ca din nou, multi baieti nu stiu sa fis refuzati).

Cel mai simplu si elegant este sa le spui "baieti, de azi am inceput sa ma vad cu cineva. Nu e nimic serios deocamdata insa sunt optimista"

Un astfel de scenariu poate avea multiple outcome-uri. Printre ele se numara si situatia in care unii nu vor da 2 bani pe parerea ta si vor presa problema sa fiti impreuna. Aia sunt genul de baieti care s-ar baga pe tine indiferent daca ai relatie sau nu (le e indiferent).

Pe de alta parte, exista baieti care din respect pentru tine o sa incerce sa si-o tina in pantaloni dupa ce le spui ca "ai pe cineva" si se vor multumi sa treaca singuri in friendzone / step down.

Asta te ajuta sa iti faci si un pic de "curatenie" printre ei, fiindca sa fim seriosi, anumite situatii reflecta anumite trasaturi.

Tu nu trebuie sa te schimbi de dragul altora. A spune "NU" este o arta in adevaratul sens al cuvantului, insa este si foarte greu de dobandit happy

| PsyhoChild a răspuns (pentru Mosotti):

Pai nu vezi ca nu e în stare. Doar ea a spus că le da cu "jet", e chiar nesimtita dacă face asemenea lucruri

| Mosotti a răspuns (pentru PsyhoChild):

Ma gandesc ca le-a dat cu jet politicos, probabil s-a referit ca le-a zis ca nu vrea o relatie cu ei.

| iamprettybored explică (pentru PsyhoChild):

Da, "cu jet" la mine înseamnă maxim să încerc să le dau de înțeles că nu îi plac în mod romantic (în cel mai drăguț mod). Dacă nu vor să înțeleagă le dau ignor și se prind ei, că ajung de nici nu se mai poate vorbi cu ei. Nu e cea mai bună metodă, dar nici ei nu sunt suficient de direcți cât să le pot spune "știi, nu vreau o relație cu tine".

| Roberrt21 a răspuns:

Nu ai ce face, incearca doar sa vorbesti cu ei despre asta si fai sa inteleaga ca nu vrei nimic de la ei. O seara faina!

| AlexAL275 a răspuns:

Eu văd situația ta ca pe ceva inevitabil. Și eu m-am îndrăgostit de colega de bancă, chiar dacă a fost o dragoste neîmpărtășită, felul în care îmi oferea atenție, personalitatea ei și modul în care vorbea m-a făcut să-mi placă de ea. Situația este asemănătoare, felul tău de a fi, atenția pe care o oferi și modul în care te exprimi, poate acestea sunt cauzele problemei tale. Poate așa percepi tu acțiunile băieților, poate e doar în mintea ta că ei te plac sau poate chiar ai dreptate. Sunt puține cazurile în care să ai un prieten băiat și să nu te placă măcar un pic. Ai grijă la unii băieți deoarece te pot vedea doar ca pe un trup și riști să pici în tot felul de probleme, poate fi violent sau de pe urma actului sexual poți rămâne însărcinată distrugându-ți mai apoi viitorul. Cred că singura situație și cu o rată de succes mai mare ar fi ca prietenul tău băiat să fie pe invers, atunci ai știi că nu are treabă cu tine. Băieți se îndrăgostesc de tine datorită comportamentului, implicării emoționale, al frumuseții, poate te consideră o fată interesantă și deșteaptă, sunt n motive. Cred că singurul lucru pe care l-ai putea face ar fi să le spui de la bun început că nu cauți un iubit, ci doar un prieten. Mult succes!

| iamprettybored explică (pentru AlexAL275):

Wow, mulțumesc mult, nu m-am gândit până acum așa la problemă.

| Balanica12 a răspuns:

Îți place să te joci, ești genul de fată cuminte dar cu intenți rele. Hai să fim serioși nu le mai da de înțeles unele lucruri și după să-i întorci din drum. Știi ce să faci și nu cred că nu ai prieteni, ești la facultate fii serioasă. Bagă-te în seamă cu ei și vezi care-i mai bun?

| deeajk109 a răspuns:

Deci,oameni au sentimente, nu au cum sa le schimbe.Acele sentimente vin de la sine. Daca nu vrei sa se mai îndragosteasca acele persoane de tine, schimbați caracteru, fi mai rea sau le spui din prima ca nu vrei relație si atât.Nu contează dacă le dai reject si ii pierzi poti direct sa iti faci alti prieteni baieți.Succes