| alexandra2000155 a întrebat:

Hei, lume! Vreau să vă cer părerea. Greșesc sau nu în situația asta?
Fratele meu și mai toată lumea îmi spune să fac școala de șoferi, că o să-mi fie de folos (și știu și eu asta) doar că eu nu mă simt pregătită, simt că nu mă atrage deloc ideea, poate că îmi este prea frică, habar n-am. Și mă gândesc dacă să o fac doar de dragul lor? Sau să găsesc motive pentru care merită să iau permisul? Aștept păreri. O seară faină!

Răspuns Câştigător
| CleanHeart a răspuns:

Invinge frica si totul o sa fie ok, ca sa faci asta trebuie sa te inscrii si sa conduci cu instructorul, esti in siguranta cu el.
Daca nu ai pasiune deloc pentru condus, nu incerca sau poate dupa ce incerci o sa-ti placa.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In primul rand o sa ai servici cu un venit minim de 1000€ pe luna? Fara salariu ala poti sa le zici ca masina e o paguba la casa omului, intretinerea benzina si taxele costa, apoi traiul vietii. Cand face 4000 lei net in mana minimul pe economie poti zice ca merita scoala de soferi

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dacă ai 18 ani gândește-te că mai încolo poate o să vrei și nu o să mai ai timp, o să muncești, o să ai altele pe cap și numai de asta n-o să-ți ardă.

| alexandra2000155 explică (pentru supadeceapa):

Îți înțeleg punctul de vedere. La asta m-am gândit și eu dar tot simt că acum nu e momentul.

| Endoryus a răspuns:

Mereu merita sa ai carnet. Nu stii niciodata cand trebuie sa faci naveta pentru scoala / munca si o sa zici mersi ca ai dat deja de permis.

| Digikey a răspuns:

Momentul nu o sa fie niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scoala de soferi presupune destul de multe costuri. As zice ca se apropie de 3000 de lei cu toate sedintele, testele etc. Apoi mai trebuie sa iei si masina si pentru asta alte acte si alti bani. Plus ca, depinzand de unde stai, e posibil sa nici nu ai nevoie. Daca ajungi oriunde vrei pe jos sau cu transportul in comun nu prea isi au rost efortul si investitia. Condusul e util, il poti folosi, si mai mult ca sigur o data si o data o sa iti foloseasca, dar tu trebuie sa pui in balanta daca merita sau nu toate astea. Daca ajungi mult mai repede la scoala sau munca si daca cumva deja ai o masina pe care o poti conduce si iti permiti tot ce presupune asta, ar merita. Dar daca vrei sa iei permis si n-ai sa-l folosesti nu isi are rost timpul pierdut.

| AdorDresurile a răspuns:

Aici nici nu se pune problema, daca nu te atrage ideea, nici nu ar mai trebui sa asculti de parerile lor. Scoala de soferi nu este tocmai usoara, iar daca familia ta bate la cap sa dai de permis doar de dragul sa il ai, nu cred ca ar iesi tocmai bine.

| alexandra2000155 explică (pentru AdorDresurile):

Mulțumesc pentru părere. O să țin cont de ea.