| marilux a întrebat:

Hei. (sunt fată).
Am și eu nevoie de un sfat sau măcar de o părere. Mama bea alcool de vreo câțiva ani (de când aveam 13 ani, acum am 17). Într-adevăr, acum nu mai bea mult, însă tot se cunoaște când bea. Iar eu de fiecare dată când ajung acasă de la școală și observ că ea a băut(prin faptul că se bâlbâie puțin) eu înnebunesc. Eu sunt o fire directă și pot spune foarte vulcanică... însă oarecum mă simt vinovată pentru cuvintele pe care i le spun atunci când o văd în situația aia. De exemplu azi am văzut că se bâlbâia și i-am zis gen („ți-am zis de n ori să nu mai bei", „de acum dacă mai bei, nu te mai consider mama mea", „dacă o mai ții așa, la bătrânețe nu o să mai fie nimeni lângă tine"). Nu știu ce să fac să nu mai bea, i-am zis și cu frumosul și cu urâtul, dar nu înțelege. Când văd că nu a băut deloc, sunt așa de fericită și ne înțelegem așa de bine.
Dar efectiv nu mai suport, sunt traumatizată din copilărie în legătură cu asta

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| shu7e a răspuns:

"Nu știu ce să fac să nu mai bea, i-am zis și cu frumosul și cu urâtul, dar nu înțelege. " daca eu ti-as zice cu frumosu sau cu uratu sa nu mai tipi la mama ta ai intelege? Ceva imi spune ca as auzi "asa sunt eu directa si vulcanica" cum adica eu sa ma schimb cand ea bea?
Sunt multe motive pentru care un om ajunge la alcool. De multe ori pleaca de la anturaj sau necazuri (sa uite). Te-ai gandit vreodata ca fiicasa care sta la ea in casa si tipa la ea ar putea si inca o cauza pentru inca un pahar sa fie mai amortita cand ajunge acasa? De ce nu incerci sa fii prietena ei? Poate mergeti impreuna sa cautati ajutor specializat caci se pare ca ar avea mai multa nevoie decat de tipete si directive de la fiica-sa

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asta e traditia romaneasca bautura cat il tine. Un hobby de prost gust. Macar nu te bate multumeste-te cu aia

| Wr3nch a răspuns:

Nu prea ai ce. Probleme de gen se pot trata cu terapie psihologica (care poaste sa fie relativ costisitoare daca nu aveti venituri mari), si vointa din partea ei.

| NLS a răspuns:

Tu spui ca esti traumatizata cand o vezi asa, dar la randul ei, si ea a fost traumatizata de ceva - caci altfel nu gasesc un motiv plauzibil pentru care sa incepi sa bei.

Incearca sa petreci mai mult timp cu ea, si nu o mai certa, nu mai vorbi urat cu ea, nu vei rezolva nimic.

E un subiect delicat, (despre care sunt aproape sigur ca nu vrei sa discuti in public) dar sunt sigur ca tu cunosti motivul pentru care a inceput sa bea. Trebuie sa o ajuti sa uite si sa depaseasca acel moment, si sunt mari sanse sa vada lumea in alta lumina.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Raducons a răspuns:

Cu rau nu poti face nimic, E greu sa renunte cineva asa dintr-o data dupa ce ani de zile a avut un obicei, Trebuie sa renunte ca vrea asta si nu pentru ca ii impui.La femei e mult mai grav cu viciile ca la barbati, Nu o mai ameninta si cel mai important nu ii impune repet.

| Ana7807820 a răspuns:

Pentru unii pare o gluma, dar recomandat ar fi sa o duci pe mama ta la alcolicii anonimi, sa fie convinsa de oameni de teapa ei sa se lase de baut.

| LuluOneMillion a răspuns:

Daca unui om ii place ceva, de ce vrei sa-l iei de la el?! Orice lucru iti place si tie, fie ca iti face bine sau rau, nu cred ca ai vrea sa-ti decida sa-l mai faci sau nu.

| Eteda a răspuns:

Off saracuta de tine, a incercat sa se duca la centre speciale pentru asta? Sunt oameni dispusi sa o ajute sa scape de viciul asta. Dar este vreun motiv anume pentru care bea?(gen unii oameni isi varsa amaraciunea in bautura) sau o face de placere? Tu nu ai cum sa o ajuti, trebuie ajutata de un centru, vb cu ea si incarca sa o convingi ca are nevoie de ajutor. Mult noroc!