| 12Rebeca21 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi. Ma tot cert cu parintii mei, chiar m-am gandit sa plec de acasa. Fratii mei au realizat multe in viata, iar eu sunt cea mai mica din familie si parintii au asteptari mari de la mine. Nu prea le pasa de limba romana la scoala.Ei insista pe matematica. In primul semestru din anul acesta scolar in teza la rom am luat 10 dar la mate 8.Am fost pedepsita si sunt mereu stresata. M-am gandit ca daca as face un efort nu m ar mai certa asa si s ar comporta mai ok cu mine. Sem 2 am muncit f f mult... in teza la rom am luat 9, 40 si la mate -10. Am fost foarte fericita. Si ei au fost bucurosi.S-au comportat mai frumos cu mine, dar dupa 2 saptamani le-a trecut. Tot ma cearta. Nu fac cine stie ce pagube. Poate sunt putin dezordonata sau ceva dar ma enerveaza parintii mei la maxim. Nu stiu ce sa mai fac.Cu sora mea se comporta foarte furmos si nu ia mereu note asa bune la scoala. Cand ia un 7 nu o cearta. Nu o pedepseste. Zic ca nu le pasa ce note ia in liceu.Sunt la cel mai bun colegiu din oras si niciodata nu mi au zis "bravo" pentru ca am intrat sau pentru ca am luat 10 la o scoala unde totul e mai greu, nu stiu ce sa mai fac.De curand m-am certat cu bff-urile mele si intentionat s-au departat de mn.Deja sunt Forever alone.Ce sa fac? Sunt stresata mereu si nici macar nu sunt la liceu. Ajutor!

Răspuns Câştigător
| Notmyaccount a răspuns:

Eu as purta o discutie serioasa cu ei in care s le clatific tot ce e de clarificat. Ca in clasa ta (banuiesc eu ca) esti printre primii, si nu esti apreciata, ca desi te vei stradui ca la examen sa iei note marile la ambele materii, romana va fi mereu cea mai potrivita pentru tine. Incearca sa le explici ca nu doar serviciul poate stresa pe cineva. Scoala e de multe ori mai stresanta. ( Si m-ar interesa foarte tare, daca tu faci meditatii.) In cazul in care nu faci, ai cel mai piternic argument, toate reusitele tale ti se datoreaza in totalitate tie.( si profesorilor, bineinteles.)
Confruntandu ma cu o situatie de genul asta, nu stiu, daca discutia va avea pe moment un impact atat de mare asupra lor( cel putin nu te vor lasa pe tinesa vezi asta)dar atitudinea lor se va schimba. Trebuie doar sa ai un moment de explozie, de care sa se sperie toti.
P.S: recitind ultima fraza, imi dau seama cat de prost ai putea sa o intelegi. Daca prin explozie intelegi, ceva care sa ti puna viata in pericol, atunci ignora ultima fraza.

| 12Rebeca21 explică (pentru Notmyaccount):

Nu fac meditații și nu am făcut niciodată. Părinții nu o sa mă creadă când le voi spune că mă simt foarte stresata... Oricum Mersii de sfaturi!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce probleme au unii... daca m-as gandi de cate ori am fost eu certat ca nu invat suficient.

| Mada1920 a răspuns:

Incearca sa le spui parintilor ce ne-ai scris noua aici.

| JackTD a răspuns:

Incearca sa le lamuresti la parinti ca e greu... Ei doresc rezultate frumoase am si eu asa problema insa o depasesc cu greu...
Scrie in privat pentru mai multe informatii.