| Skylerx a întrebat:

Am o mare, mare, mare problema de familie, rog seriozitate. Deci, cum as putea sa zic. Nu am depresie sau ceva de genul, dar simt ca parintii mei nu ma mai iubesc asa mult (precizez ca am un frate de 19 ani). Ma tot paraste si enerveaza si nu-i fac nimic, ii fac toate poftele dar eu cand cer ceva: lasa ca ai destule. Oricum, el are iPhone si eu un telefon varza (zici ca e luat din anii '90). Acum 2 ani mi-a luat si mie o tableta grafica, care, saraca, inca mai functioneaza. Daca se strica, nu mi-o vor repara. Asa, deci, parintii ma cearta mai mereu, iar fratele meu parca este inger, ca eu sunt cea mai rea. Eu sunt dezordonata (nici camera nu am si trebuie sa imi impart biroul cu parintii si isi imprastie lucrurile lor pe birou si ma cearta ca sunt dezordonata straight face), apoi pe el il lasa sa faca ce vrea, eu nu pot (chiar daca am 13 ani, mie nu-mi convine pentru ca uneori simt ca vreau sa merg sa ma plimb cu prietenii dar nu pot, pentru ca este prea periculos). Inteleg asta dar nu am iesit niciodata cu prietenii. Nu am note proaste (cea mai mica nota a mea e 9 si nu mi se pare ca sunt chiar atat de dezordonata, rea si 'neglijenta' la scoala). Funda. Va rog, cum am mai zis, rog seriozitate. Adica vreau sa stiu cum as putea sa-mi fac parintii sa nu mai fie asa?

Răspuns Câştigător
| Mwha a răspuns:

Trebuie sa stii ceva : tu simti ca parintii nu te iubesc... si poate ideea asta ti s-a urcat la cap, vreau sa stii ca nu e adevarat! Si eu am o sora mai mare, care e mai desteapta ca mine... ( nu foarte, doar putin ) si stiu prin ce treci, dar tu trebuie sa gandesti pozitiv. Parinti va iubesc egal pe tine si fratele tau! Incearca sa-ti zici propozitia anterioara in minte, ori de cate ori crezi ca ei il iubesc mai mult pe fratele tau.
P.S. Daca chiar crezi ca exagereaza respingandu-te, trebuie sa purtati o discutie, spune-le ce ai pe inima! Te vor asculta, si sunt sigura ca vor remedia situatia!

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii te iubeste la fel de mult si pe tine.dar pentru ca esti mai maica nu observi..asa sunt fratii mai mari ..parasc..dar parintii iubesc copii egal..si fii sigura de asta..multumeste-te cu ceea ce ai. unii copii isi doresc sa aiba si nu au

| xcristix a răspuns:

Abia cand pierzi pe cineva iti dai seama ce simti pentru el, asa ca sinucide-te, ce mai astepti? ...nea glumeam, nu stiu ce sa zic, fa-le o farsa cum ca tu ai patit ceva si vezi cum reactioeaza, asta daca sunt tari de inger, dar totusi cred ca au parintii tai un motiv, esti mai rea decat fractu'?

| Skylerx explică (pentru xcristix):

Cu siguranta nu cred... adica nu stiu ce sa zic, nu cred ca sunt o persoana rea. Si nu as vrea sa le fac asa ceva parintilor mei, cu siguranta se vor speria... :[

| xcristix a răspuns (pentru Skylerx):

Pai daca se vor speria inseamna ca tin la tine

| Skylerx explică (pentru xcristix):

Orice parinte se sperie din cauza asta, plus ca poate se vor supara.

| BMW200 a răspuns:

Ai fost prea alintata de mica fratele tau are 19 ani totusi are capul pe umeri iar faza ca el are mai multa libertate te supara

| Bafta321 a răspuns:

Nimic mai ușor
In primul rand trebuie să il prinzi pe fratele tau ca face o prostie adica ceva de genul sparge o vaza thinking sau fumeaza apoi trebuie sa îl pîrasti parinților daca nu te cred poti sa le dovedesti filmandul.winking
Trebuie doar sa fi prudenta si ai grija sa nu fi prinsa cînd il filmezi.
Apropo incearca sa afli ce filme mancare si chesti de genul asta le plac parintilor tai si fale o surpriza placuta.
Funda? big grin

| happiness94 a răspuns:

Tu crezi ca meriti atata libertate cat are si fratele tau nu? Consideri ca trebuie sa primesti un telefon la fel de performant ca si al lui si ca tot ce primeste el ar trebui sa primesti si tu. Am dreptate? Ei bine, lucrurile sunt putin diferite. Incearca sa discuti cu fratele tau si intreaba-l ce telefon avea el la 13 ani si daca avea calculator sau internet. Intreaba-l daca iesea cu prietenii in oras de unul singur. Vei ramane surprinsa de raspuns. Ideea e ca si eu am un frate mai mic care gandeste exact ca tine. Eu am vorbit cu el si i-am explicat ca el in momentul de fata are mult mai multe beneficii decat aveam eu la varsta lui. Ai rabdare. Incearca sa castigi increderea parintilor si bucurate de libertatea pe care o primesti acum. Eu am 18 ani si la 13 ani nu aveam mobil. Bucura-te de copilarie pentru ca vei vedea mai tarziu ca ti-ai dori sa se intoarca si nu mai reusesti sa o aduci inapoi. Cat despre ce simt parintii pentru voi, ce spui tu e o aberatie. Parintii isi iubesc copii in egala masura aproape intotdeauna. Daca nu te lasa sa faci anumite lucruri pe care fratele tau mai mare cu 6 ani decat tine le face nu inseamna ca nu te iubesc, ci din contra, inseamna ca vor sa aiba grija de tine, vor doar sa te protejeze de multe lucruri. Cand vei fii putin mai mare vei intelege cu siguranta si imi vei da dreptate. Cat despre curatenie...aceasta este obsesia multor parinti. Si eu am fost certata de n ori pentru ca nu imi pastram ordine printre lucruri. Incearca sa faci ordine si sa o pastrezi si astfel nu vei mai starni nici un motiv de cearta. Incearca totusi sa faci o "sedinta de familie" si spune-le parintilor si fratelui nemultumirea ta, discutati si spune-le sa incerce sa iti arate mai mult ca te iubesc cu totii. Sper sa iti fie de folos. Take care! happy

| xcristix a răspuns (pentru happiness94):

Pai tu nu aveai la 13 ani mobil sau net ca erau alte vremuri, acum daca nu ai facebook nu existi, bine e nu cred in asta dar toti au facebook acum, insa ai dreptate in mare

| happiness94 a răspuns (pentru xcristix):

Toata nebunia asta cu nu ai facebook nu existi se afla numai in subconstient. Este adevarat ca este o metoda buna de comunicare, un mod bun de a-ti revedea prietenii sau membrii familiei care se afla departe, dar nu trebuie sa devenim dependenti. Lumea nu se rezuma numai al contact virtual, asadar, daca vrei cu adevarat poti controla acest lucru. Cat despre cum eram la 13 ani sincer nu era mare diferenta. Existau si atunci mobilul si internetul doar ca mentalitatea copiilor era diferita. Noi preferam 5 ore de jucat cu prietenii decat 5 ore de stat in fata unui computer. Ideea e ca trebuie sa invatam sa folosim corect resursele pe care le primim si nu sa facem din asta o obsesie. Acum sa fim seriosi, eu una ma descurc foarte bine fara un i-phone sau o tableta. Daca esti inteligent iti folosesti resursele cat sa ai exact ceea ce iti trebuie si sa iti acoperi o gama mai larga de nevoi si nu pentru a fi in pas cu moda, sau doar pentru a-ti cumpara popularitatea. Veti vedea mai tarziu ca nu ramaneti cu absolut nimic din aceasta popularitate. Poate doar cu niste amintiri, prieteni falsi si cativa ani de glorie.