| Dianax124 a întrebat:

Am nevoie de un sfat. E vorba despre familia mea. Mama s-a recăsătorit când aveam numai 6 ani, tatăl meu plecând de când aveam 1 an. Tipul a fost okay până anul trecut. Anul trecut a început cu violente și urlete care m-au marcat în mai puțin de 4 luni. As fi vrut ca să plec la tatăl meu biologic in Palermo dar opțiunea nu putea fi luată în considerare având în vedere că soția lui e strepperita și nu am ce învață de la rămâi multe de a fi o femeie ușoară sau a dansa la bara. Mă sperie gândul că nu o să pot ajunge unde mi-am propus trecând în clasa a 8-a. Mi-e frica de omul asta. Am nevoie de un sfat. Va rog. Ajutati-ma. Am incerct să mă sinucid. Nu mă mai simt eu.

10 răspunsuri:
| Conii25 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta, spune-i ca nu mai suporti, ca iti este frica si cred ca te va intelege. Totusi te poti duce la bunicii tai, sau poate cu cei din partea tatalui biologic te vei intelege.

| Dianax124 explică (pentru Conii25):

Am incercat să vb cu ea despre asta și ea a înțeles că trebuie să aleagă dintre mine și el. A ieșit cu mult mai rău.

| mihai69 a răspuns (pentru Dianax124):

Maică-ta NU trebuie să aleagă între tine (copilul ei) și altcineva - tu ar trebui să fii pe primul loc mereu, cel puțin până ce vei avea familia ta.
Dacă nu pricepe asta, poate ar fi mai bine să apelezi la autorități - suicidul nu rezolvă problemele - doar te elimină fizic pe tine din lumea asta. Dar aici, totul va rămâne la fel. Spui că mama ta are doi copii - ce se va alege de fratele sau sora ta dacă ai face asta?

| LexusBianca a răspuns:

Nu mai ai si alte rude care te-ar putea ajuta? Matusi, verisoare, ceva?
Dar vreau sa stii, sinucidera nu este niciodata raspunsul. Trebuie sa tii minte ca sinuciderea este raspunsul permanent, la ceva ce se poate intotdeauna remedia.
Daca nu ai la cine apela, poti suna la protectia copilului, fara frica. Ei vor stii sa te ajute.
Daca mai ai ganduri intunecate, te rog sa imi dai mesaj privat. Am sa incerc sa te ajut.

| Dianax124 explică (pentru LexusBianca):

Mulțumesc. Dar, majoritatea rudelor mele il cred un erou pentru că a luat o mama singura cu 2 copii in ciuda criticilor.Nu cred că mă v-a ajuta și dacă sun la protecția copilului mi-ar fi frica sa nu expluateze direct la tatăl meu biologic. Poate ar fi o soluție să îmi contactez bunicii biologici dar mi-e frica. Nu i-am cunoscut niciodată dar după spusele celorlalte rude sunt niște oameni acri.Nu am de unde stii adevărul dar totuși. Tatălui meu nu i-am păsat că a lăsat 2 copii singuri acum 13 ani, ar-minte să îi pese că sunt lovită psihilla fiecare zbierat pe care il provoacă tatăl meu vitreg din lucruri minore.

| LexusBianca a răspuns (pentru Dianax124):

Poti incerca sa iti cunosti bunicii. Poate vei avea parte de o surpriza placuta. Dar cu mama ta ai vorbit? Ea nu realizeaza ce se intampla cu tine?

| Dianax124 explică (pentru LexusBianca):

Mama e oarbă. Nu vede cât rău îmi face și cât de instabilă emoțional sunt.Nu a observat cat m-am schimbat. Ea a spus că va fi mai bine și vom fi mai avuți dar în cazul meu banii aduc nefericire asigurată

| AlessandraAle5 a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Biancabuterez05 a răspuns:

Ar trebui sa i contactezi pe bunicii tai. Poate ca nu sunt cum se spune
Incearca sa i spui mamei tale tot ce simti
Oricum sunt sigura ca se poate remedia totul

| CatWhite a răspuns:

Imi pare rau de tine. Daca ai insta, poate putem vb acolo.Pe mine ma cheama xia_alexia