| MissIoana2002 a întrebat:

Am sa intru in clasa a-5-a si inca nu am nicio prietena adevarata adica....Toate ma mint si ma barfesc si nu pot sa am incredere in ele.Singuri mei prieteni sunt baietii. Vreau si niste prietene fete.Cum sa aflu care sunt prietenele mele adevarate?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu cum e. Pai nu te prea poti in increde in nimeni in ultima vreme. Am fost foarte buna prietena cu o fata timp de 7 ani, si vara trecuta tocmai ea, la care ma asteptam mai putin m-a tradat. Acum m-am cam indepartat de toata lumea si nu mai am prieteni buni, doar amici. Stai pe langa familie, ei n-or sa te lase niciodata de izbeliste. Sunt acolo pentru tine la bine si la greu. Dar daca tot vrei sa ai niste prietene fete, cheama si tu cateva fete la tine sa vedeti un film, urmatoarea zii cheama-le afara, si tot asa, pana deveniti prietene mai apropiate.

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Nu te speria, mai ai foarte foarte mult timp sa intalnesti prieteni adevarati.
Dupa username cred ca esti fata.
Nu e nimic rau sa ai prieteni baieti, e chiar bine. Poate dupa un timp unul din ei te vor considera mai mult decat o prietena.
Prietenii nu ii intalnesti oriunde, trebuie sa vorbesti cu diferite fete si iti poti da seama daca ele te plac si vor sa iti fie prietene.
Si nu doar prietene, ci prietene adevarate, cu care sa poti vorbi orice si pe care te poti baza la bine si la greu.

| ℓσνє a răspuns:

Pai si eu eram la fel.
Singura solutie este sa petreci timp cu fiecare.
In timp iti vei da seama daca e de incredere sau nuwinking.
Si daca te fraiereste odata, treci peste intamplare cu capul sus, si iti dai seama ca ea nu poate avea titlul de " prietena adevarata ".
Sa ai succese;*

| megamix112 a răspuns:

Pai poti sa stii care sunt prietenele tale adevarate dupa felul in care vorbesc cu tine si daca te ajuta neconditionat.Si nu iti fa griji.In clasa a 5-a nu o sa gasesti nicio relatie serioasa. Abia printr-a noua o sa ai relatii din astea sau poate nici atuncea.Esti inca prea mic, dar la varsta asta poti determina care iti sunt adevaratii/-le prieteni/-e cu usurinta.

Răspuns utilizator avertizat
| мızυκı a răspuns:

Exact acelasi sentiment am avut si eu.
Numai ca eu am avut un mare noroc sa existe o fata cu care ma intelegeam extraordinar de bine.
Eu ti-as sugera sa ramai buna prietena cu baietii, dar depinde si daca se poarta ok cu tine, sunt sociabili si te baga in grupul lor.
Daca tii neaparat sa ai o prietena fata, studiaza-le comportamentul, incearca toate variantele, toate fetele, vezi cat de bine te intelegi cu ele...dar niciodata sa nu spui secretele tale si sentimentele tale inainte sa iti dai seama ca respectiva fata este de calitate

| MissIoana2002 explică:

Am obsevat ca toate fetele trec prin acest moment.Multumesc pentru sfaturi.Nu pot sa aleg un raspuns castigator.Toate sunt excelente.

| Deya1 a răspuns:

O să-ţi răspund prin exemplu propriu. Am o prietenă de 10 ani de zile (din clasa a VIII-a). Acum am terminat amândouă facultatea, relaţiile s-au mai răcit, însă suntem în continuare prietene. Prietenia nu se găseşte pe toate drumurile, şi nici nu se câştigă după vreo reţetă anume. Ca să ai într-adevăr ceva real dintr-o prietenie, trebuie să treci prin anumite situaţii, să prinzi încredere, să ştii concret că te poţi baza la orice oră pe acea persoană. Ai răbdare, încă eşti micuţă, la vârsta asta nici măcar tu nu ştii ce înseamnă cu adevărat o prietenie, ci doar amiciţii. Bucură-te de ele, că-s specifice vârstei. Cât despre prietenii reale, vor veni, odată cu maturizarea. Important e să cerni amicii de prieteni. Succes în viaţă, Ioana!

| CrazyGirl01 a răspuns:

Si mie mi sa intamplat.Am ramas doar cu 1 prietena dar eu zic ca cea mai buna prietena este mama:X

| ToxicBrunete a răspuns:

Buna! asta mi s-a intamplat acum 3 ani eram numai in cerrturi 3 fete pana cand le.am luat deoparte si am vb cu iar acum eu din cele 3 am o foarte buna prt si ma inteleg de minune cu ea incearca sa vb cu ele sau sa scoti o prietena dintre ele facand lucruri distractive sa o chemi la tine sa stati de vb sa va cunoasteti mai binehappysper ca ti.am fost de ajutor.succes:*