| Marin_Silvia_1974 a întrebat:

Buna,TPU,am o intrebare:cum pot sa imi fac adevaratii prieteni? Am niste colege care uneori se pretind prietenele mele,dupa aceea ma trateaza cu spatele! Mi-am dat seama de ce:la ananghie,s-ar tari in genunchi in fata mea,doar pentru a le ajuta la tema la mate,la teste si teze.Avand in vedere ca sunt cea mai silitoare din clasa. Dupa asta ma trateaza, cum v-am spus cu fundul! Fac observatii cum ca sunt un schelet ambulant(ce-i drept am 37 de kg la 12 ani, dar nu cred ca asta e anormal!)iar baietii le tin isonul.Nu imi place sa fiu mintita,adica toate fetele de la celelalte clase imi spun ca sunt super draguta, dar eu nu cred.Adica,apropo de colegele mele de clasa.eu stiu cand ma mint si cauta interese.si ma enerveaza la culme asta! Dar imi e frica sa le spun in fata.Chiar nu am chef sa ma iau la harta cu ele.Iar ce ma ingrijoreaza pe mine este faptul ca nu mai am prieteni in clasa si nu stiu cum sa ma socializez.Ma barfesc de fata cu mine,isi inceteaza discutia cand intru in clasa, sau la ore se stramba la mine cand raspund la biologie si altele.Sau cand reamintesc profesorilor sa ne dea teme.Dar va roooooog! Nu incepeti cu chestii de genul nu ii baga in seama, vor iesi la iveala adevaratii prieteni sau sa ii raportez dirigintei! Am incercat asta si m-am infundat mai rau in mocirla asta de injuraturi si critici! Dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Crisu a răspuns:

1.Nu se numeste "barfa" atata timp cat esti si tu de fata.
2.Nu mai face prostia sa le amintesti profesorilor sa va dea teme. Ok, te inteleg, esti silitoare si-ti place sa faci teme, dar probabil ca 3 sferturi din clasa prefera sa nu le faca, asa ca nu mai face asta. Normal ca ei or sa te priveasca ciudat...
Acum, ideea e ca tu le dai prea multa importanta. E normal sa te deranjeze ce fac si ce spun, dar n-ar trebui. Nu te mai gandi la asta. Normal ca se stramba la tine daca dai raspunsuri corecte, de ciuda. Stii care e treaba? Un om care n-are nimic de impartit cu tine, n-are de ce sa vorbeasca de tine. Si din ce-am inteles eu, principalul motiv e invidia. Normal ca sunt invidioase daca nu inveti. Crede-ma, le esti superioara. Nu trebuie sa le bagi in seama pentru ca le-ai da satisfactie, mai ales daca le-ai spune ceva. Probabil ca daca le-ai reprosa, ar face mai rau.
Cred ca singura chestie pe care o poti face este sa iti vezi de treaba ta si sa le ignori. Nu te pune la mintea lor. Si nu-ti cauta prietenii... niciodata nu ii vei gasi atunci cand ii cauti. Prietenii apar ei. Fa cum ti-am spus, ignora-le pe alea si arata-le ca tu esti superioara si ca ai de ce sa fii mandra de tine si n-ai sa regreti. Si cu colegii tai fa la fel. Nu te comporta urat cu ei, dar arata-le ca pe tine chiar nu te intereseaza ce spun ei.

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sper sa iti fie util urmatorul articol.http://www.jw.org/......-adevarat/

| SabinaQueen a răspuns:

Fato,acest caz este foarte asemanator cu al meu! Cam asa este si clasa mea. Nici eu nu prea ma intelegeam cu fetele de la mine din clasa. Dar am inceput sa stau cu ele, sa vorbesc cu ele si acum e mult mai bine. Poate ca pe tine asta nu te ajuta! Dar chiar nu este nici o fata cu care sa te intelegi putin mai bine? Adica care sa nu se foloseasca de tine? Daca nu atunci incearca sa te imprietenesti cu fete din afara scolii. Sau incearca sa te imprietenesti cu fetele de la celalalte clase, adica poate vor sa fie dragute cu tine. Cum se spune: ''Nu judeca o carte dupa coperta''. Sper ca te-am putut ajuta!

| ZaraZaraPerlin a răspuns:

Nu exista prieteni adevarati. Prietena ta adevarata este mama ta. Toti sunt falsi prefacuti.