| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce se intampla cu mine, adica am 14 ani iar acum am terminat clasa a VIII-a si nu am prieteni, ma simt singura si nu inteleg de ce nu am avut nici un iubit pana acum pentru ca toate colegele mele au avut si sincer sunt mult mai draguta ca ele.Sa va spun mai multe despre mine sunt dintr-un orasel mai mic de langa Baia Mare, iar in acest oras pur si simplu nu pot sa imi fac o prietena sa spun asa, adica am amici dar nu prea pot avea incredere in ei si decat sa stau in preajma unor oameni falsi, sa ii aud mereu cum se lauda (chiar daca nu au cu ce), cum mint si barfesc prefer sa stau singura in casa.As vrea sa am pe cineva cu care sa pot vorbi deschis si in care sa pot avea incredere! Problema e ca am impresia ca eu ii indepartez pe oameni de langa mine,nu sunt multumita de mine, uneori chiar ma urasc si as vrea sa fiu alta persoana.Nu inteleg de ce unele fete care nu sunt frumoase se cred dive si cele mai tari iar eu care sunt mai draguta ca ele ma simt urata si inferioara lor.In toamna incep liceul si sper sa intru unde vreau eu pentru ca am invatat mult (acum nu va imaginati ca sunt o tocilara cu ochelari, grasa si cu aparat dentarstraight face ), sper ca la liceu imi voi face prieteni caci altfel nu stiu cum voi rezista. Ce sa fac sa trec peste perioada asta?

Răspuns Câştigător
| iStarry a răspuns:

Nu esti prima, nici ultima fata care se simte asa :-s Si eu sunt cam in acceasi situatie, asa ca prefer sa stau cu 2-3 prieteni adevarati decat cu o gasca de falsi.Cat despre partea cu ''urata'', sa stii ca nici atunci cand aud ca li se spune ca sunt frumoase, fetele nu se considera chiar asa...trebuie sa incerci macar sa te accepti si sa te iubesti happy, iar fetele ''urate'' se cred dive fiindca sunt complexate oh go on succes la examen...o sa avem amandoua nevoie :-s

5 răspunsuri:
| nuamnuvreau a răspuns:

In primul rand,bafta la examene! In al doilea rand,iti zic eu de ce nu ai avut iubit pana acum: pentru ca nu esti pitipoanca si pentru ca stai intr-un oras micut,in care ai posibilitati mai restranse(acum nu zic ca numai pitipoancele au prieten,ci ca trebuie sa ai ochii larg deschici,pentru ca la varsta aia se stie dupa ce se uita baietii).De obicei la liceu ti se deschid ochii,te "transformi",adica infloresti. Daca inveti,esti apreciata de toti,iti faci un iubit, te imprietenesti cu colegele. Fii deschisa la noi oportunitati,fii sociabila cu lumea,nu se stie niciodata unde iti intalnesti cea mai buna prietena sau sufletul pereche. Daca nici asa nu merge, fii tu insati, si o sa existe macar o persoana care sa imparta aceleasi opinii cu tine. Nu dispera, pana la urma, ai si varianta internetului, unde poti cunoaste lume, dar nu te baga la asta decat daca stii ca poti detine controlul. Bafta!

| Mircik a răspuns:

Ai ma fata, te contrazici singura (ai sps ca fetele mai urite se cred dive, da tu mai draguta te crez urita) nu vad ca te consideri urita, singura ai sps ca esti mai frumoas decit toate... Acuma cu prietenii, nu te grabi, cum ai sps si tu vei merge la liceu acolo iti vei gasi si iubit si prieteni. Acuma esti inca mica trebuie sa inveti. La virsta ta nu e bine sa iti cauti iubiti (nu mai mari) fiindca toti profita de fete mici, apoi de la 14 ani dizvirginata e nasol... Succes la liceu si in viata, nu crede ca in viata e nevoie mai mult de prieteni decit de (inteligenta, cultura si nu in ultimu rind o profesie buna)

| MicutsaRu a răspuns:

Fa-ti un hobi, cumparati un animal si pierdeti timpul cu el si asa tot un animal este un prieten adevarat el nu poate sa spuna nimanui nimic sau fa-ti un jurnal si chestia cu prietenii...poi...mai bagate si tu in seama incearca sa aveti un lucru in comun si sa faceti lucruri impreuna si nu iti spune niciodata secretele nimanui, cu asta te ajuta partea de sus.(cu animalutu sau jurnalul)

| 5a a răspuns:

Eu am 20 de ani si pot sa spun ca prietenii mei adevarati sau cam dus prin strainatete, nu prea am cu cine, da ma rog, sti cum e vorba prieten adevarat se gaseste foarte greu sau deloc. Mai asteapta intrii la liceu, dai de noi colegi, fete/baieti, viata ta o sa se schimbe cat de cat radical.
Cineva mai sus spunea sa-ti gasesti un hobbi, iti place muzica? Ce muzica asculti? Eu ascult rock si prin simplu fapt mi-am facut prieteni si ne intelegem dar ce folos ca sunt plecati pe la facultati!

| Maria321 a răspuns:

Parca as fi eu, acum 2 ani! Am trecut prin aceiasi problema ca si tine.dar am incercat sa-mi fac de lucru singura, cu familia. Nici eu nu am avut iubit pana in clasa a 9-a si, consider ca asa a fost cel mai bine.

Inainte de liceu pot sa zic ca aveam cateva CUNOSTINTE, nu prieteni, insa la liceu dupa cum ti-am spus mai sus, am avut primul iubit, mi-am facut o groaza de prieteni cu care ma inteleg super! Nu exista weekend sa nu iesim, vorbim, ne spunem problemele, ne ajutam, ne sfatuim etc.

Mai rezista putin! Viata ti se va schimba radical la liceu happy! Pupici :*.