| deniidenisa187 a întrebat:

As vrea niste sfaturi.....Cum sa imi recastig prietena? Cand am inceput scoala (in clasa intai) ne-am inteles foarte bine, iar pe parcurs am devenit cele mai bune prietene.Ai spuneam toate secretele si aveam incredere una in cealalta.Acum sunt in clasa a patra si nu ne mai intelegem.S-a schimbat foarte mult.Nu vorbeste cu mine decat foarte rar doar daca o intreb ceva.Si nu se tine de promisiune.In pauze stau cu alte colege, dar nu e la fel.Cu ea puteam vorbi orice, dar cu altcineva nu. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Myname950205 a răspuns:

Incearca sa fi indiferenta si sa iti vexi de treaba ta..Incearca sa vorbesti mai mult cu mama ta despre orice, nu spune secretele prietenelor tale pentru ca momentan sunteti mici. Vorbeste cu o persoana din familia ta cu care te intelegi bine si sigur iti va da un sfat bun:* Bafta!

2 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Sunt fel de fel de greşeli şi mici tensiuni care pun la încercare o relaţie de prietenie în timp. E nevoie să ţii mult la acea relaţie de prietenie pentru a avea răbdare, pentru a sacrifica orgoliul, pentru a acorda bunavointa…

Trebuie să te asiguri că partenerul de viaţă poate fi capabil să îţi fie şi prieten, şi un bun sfătuitor. Viaţa ne va pune în faţă atât de multe provocări încât e nevoie putem colabora permanent cu cei de lângă noi, sau, cei de lângă noi să fie capabili să colaboreze cu noi în momente critice în care vom fi nevoiţi să ne situăm.

Se spune că poţi consuma un sac de sare lângă o persoană, îi poţi sta alături mult timp fără să ajungi să o cunoşti în mod concret. Şi asta pentru că nu am văzut-o (sau nu am vrut să o vedem cum se manifestă în situaţii critice…

De abia atunci vom afla cine sunt cu adevărat cei din preajma noastră, sau ce reprezentăm noi pentru ei…
De cele mai multe ori asta se întâmplă cam târziu...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Vezi aici ceva interesant despre ce înseamnă a fi prieten adevărat: http://www.jw.org/......-adevarat/

Cele bune!