| ReallyConfused a întrebat:

am o problema.De cind m-am mutat in alta tara prietena mea cea mai buna s-a indepartat de mine. Vreau raspunsuri seriose si va rog sa cititi cu ATENTIE si RABDARE!

Nu stiu ce sa mai fac. Prietena mea cea mai buna s-a schimbat, s-a indepartat complet de mine. Plang des din cauza asta, mai ales cand ascult melodii de prietenie sau ma mai intreaba mama ce mai face sa pling. De fiecare data cind ii scriu imi raspunde a doua zi sau peste citeva ore. De fiecare data cind o rog sa vorbim in skype imi spune ca nu are timp. Chiar nu stiu ce sa facsad Ea si-a gasit o noua prietena). Nu o invinuesc, oricum nu putea sa ramina fara prieteni. Noi ne aveam una pe alta si eram prietene din clasa 1-tii. Numai ei ii spuneam toate secretele mele. Si acum ea o considera pe prietena cea noua multa mai buna ca mine. Cert este faptul ca vorbeste mai mult cu ea. A incetat sa imi spuna lucrurile care ni le spuneam inainte. O pune pe noua prietena mai presus ca pe minesad Daca nu o sun eu, ei nici nu ii trebuie sa ma sune, daca nu ii scriu, nici ea nu imi scrie. Am plecat anul trecut in iunie. Vara vorbeam foarte des si acum am ajuns sa vorbim odata la 20 de zile si atunci tot eu prima scriu. Plus la toate astea conversatia este foarte scurta.Doar salut ce faci si atit.sad imi este foarte greu si vreau niste sfaturi. Va rog daca stiti ceva care ma va putea ajuta scrieti-mi!

Răspuns Câştigător
| Machetuțaa a răspuns:

Hei, nu stiu cat te va ajuta asta.dar incearca sa vorbesti deschis cu ea, intreab-o ce anume va separat in halul asta? Distanta? Anturajul? oricum cred ca mai dai prin tara, in vacante si ar trebui sa discutati.Nu te descuraja la faptul ca si-a facut alta prietena si pe tine te-a lasat balta. daca intr-adevar ati fost prietene foarte buna din clasa intai, ea ar trebui sa realizeze faptul ca desi tu esti plecata, ar trebui sa fiti ca la inceput foarte unite, sa va spuneti totul.Nu conteaza ca si-a facut alta prietena.Zi de zi cunosti lume noua si pana la un anumit punct le crezi "prietenele perfecte", dar o prietenie adevarata rezista in timp, dar daca ea s-a racit complet si nu mai vrea sa stie de tine poate ca nu la tine e problema, ci la ea.Nu o lua ca pe un sfat rau, dar daca nu mai vrei sa plangi..incearca sa lasi totul in urma. oameni o sa gasesti la tot pasul, si cu timpul o sa ajungi sa ii indragesti la fel de mult ca c.m.b.p.-ul tau actual, care nu cred ca mai este asa. Ca o prietenie sa reziste e nevoie de : respect, incredere, sinceritate, comunicatibilitate! Daca ea nu mai vrea sa vorbeasca cu tine.Incearca sa iti revii.ori ce inceput are si un sfarsit ori ce sfarsit are si un inceput:* sper sa iti revii:*:*

5 răspunsuri:
| aryana1991 a răspuns:

E greu sa pastrezi relatiile de prietenie, mai ales la distanta.si eu sunt in strainate de 2 ani si am patit la fel.de cate ori merg acasa doar buna si atat.nu poti face nimic cu distanta.acum mi-m facut vreo doua prietene aici si ma simt mult mai bine

| RoseAndBiia a răspuns:

Daca pierdeti relatia din cauza distantei inseamna ca nu ti-a fost prietena adevarata. Cu o prietena adevarata treci prin orice, nu un mic incident sa va desparta oh go on

| Stf012 a răspuns:

Se pare ca si in cazul tau proverbul 'Ochii care nu se vad se uita', sa adeverit.
Si eu am patit acelasi lucru...dar incetul cu incetul am trecut peste.Am incetat sa ma mai preocup de ''prietenii'' mei. Incearca sa vorbesti cu ea despre ce simti...
Sper ca te-am ajutat!

| ReallyConfused explică (pentru Stf012):

Mersi mult pentru sfat, dar am incercat sa vorbesc cu ea si am ajuns numai la ceartasad pare ca vorbesc cu un strain dar nu cu prietena de 7 ani...intradevar ''ochii care nu se vad se uita'' o sa incerc sa incetez sa ma mai gindesc la asta si sa ma preocup de viata mea...inca odata multumeschappy

| Diia94 a răspuns (pentru ReallyConfused):

Pai eu aveam o cea mai buna prietena de 9 ani si prietenia asta s-a dus asa in 5 minute. Numi venea sa cred ce aud dar asta e treci peste. Stiu ca e greu dar nai cf. Nu prea stiu ce sa-ti zic, daca as stii mi-ar fi de folos si mie intr-o oarecare masura.