| Sierra_7017 a întrebat:

As avea si eu o problema si am nevoie de niste sfaturi. Eu sunt în clasa a -VII-a, iar de acum vreo 2 zile s-a intamplat ceva ce m-a intristat de tot. Timp de 2 ani din clasa a -5-a pana in a -7-a eu i-am ajutat pe toti colegii mei de clasa cu tot ce au avut nevoie, iar ei marea majoritate ma jigneau, faceau misto de mine. Eu sunt o fire mai sensibila, care pune totul la suflet, si cam incep sa plang. Doar vreo 3-4 erau prieteni cu mine in adevaratul sens al cuvantului. In clasa a sasea m-am imprietenit cu o fata care era cam timida si cu care am stat in banca pana in clasa 7 si mai stau si acum inca. Cu timpul s-a mai schimbat, a devenit mai sociabila, o ajutam la tot ce puteam, eram foarte apropiate, vorbeam mereu la telefon, ne spuneam toate absolut toate secretele si aveam incredere una in alta, pana cand ruptura s-a produs acum doua zile, adica luni cand eu eram de serviciu pe scoala, iar eu joi si vinerea trecuta nu fusesem la scoala, fusesem foarte bolnava, iar prietena mea imi daduse sa-i fac niste cd-uri, dar fiind foarte bolnava nu am putut, stateam numai in pat, iar luni, dupa ora de sport, a inceput sa tipe la mine ca de ce nu i-am facut cd-urile, am incercat sa ii explic ca am fost bolnava, dar nu a vrut sa ma asculte si a zis sa ii dau inapoi cd-urile. Ieri i le-am dus inapoi si a rugat-o pe alta fata sa i le faca asa am inteles si nici nu mai vorbeste cu mine, ma ignora complet dupa tot ce am facut pentru ea si tot cu aceea fata pe care a rugat-o sa i le faca care nu ma suporta pe mine si nici eu pe ea m-au barfit luni in ora de sport cu alte fete, asa am inteles de la o prietena. Iar acum imi e teama sa nu spuna toate secretele mele, fiindca s-a schimbat mult din clasa a-5-a, o cred in stare sa faca asa ceva, dar cel mai tare imi e teama sa nu spuna ca imi place de un baiat de la clasa paralela, fiindca sunt sigura ca ar afla si respectivul si nu vreau sa se afle. Acasa imi e extrem de greu sa tot zambesc cand de fapt mai am putin si incep sa plang. M-am afundat in muzica, ascult numai melodii triste, iar aseara de exemplu am plans vreo 3 ore cred si abia am dormit 3 ore, am inceput sa nu mai mananc, si nu stiu cat voi mai rezista atat. Nu stiu ce sa fac, nici cu mama nu pot comunica prea bine, fiindca e mult prea preocupata ca sa ma asculte pe mine, cu tata pot vorbii cele mai multe, dar el fiind plecat la serviciu nu vine decat sambata si pleaca inapoi lunea si decat atunci pot vorbii cu el. Am uitat sa specific ca majoritatea din clasa ma iau la misto din cauza ca invat iar profesorii ma vad bine. Chiar nu stiu ce sa mai fac ca sa ma impac cu prietena mea, iar ceilalti sa nu mai faca misto de mine. Va rog, chiar as avea mare nevoie de niste sfaturi.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Piiink a răspuns:

Decii nu-i baga in seamawinking eu st populara la mine in sc si se mai trezeste cate un handikapat saa urle la mine straight face dar i zambesc si merg mai departee big grin cand sunt jignita nu numai ca jignesk da si loveskhee hee adica daca cine va sa luat de mine nu cont ca e mai mare sau nu laughing am luat atitudine nu trebuie sa stai la mila nimanuiwinking trebuie sa fi respektata big grin si cu prietena ta explicaii asa : eu nu stau dupa tinewinking stii ff bine ca si eu stiu sekretele tale tu le sti pe ale mele daca aleme st spuse si ale tale la fel big grin shii apoii ceretii scuze de 100 de orii si totul va fi cawinking app inkearca c fata aia care nu te respekat etc da-mi mie id ei si se rezolva big grin o sati trimit un mesaj privat big grin cu id meu big grin sa-mi dai id aleiawinking mersyi big grin funda puppy dog eyes?

6 răspunsuri:
| Andreeiutzav a răspuns:

Buna! normal prietena ta nu ar fi trebuie sa se supere pentru tine, ai avut si uh o porb...erau chiar asa de importante acele cd-uri? mai importante decat prietenia voasta? nu cred! cred ca ea este suparata pe tine din alt motiv! cel mai bine ar fi sa te duci la ea si sa clarificatii lucrurile sa ii ceri si uh scuze pentru cd-uri si sa ii aduci aminte ca ai fost bolnava si sa ii spui ca dk era era in locul tau cf?
si ca nu are rost sa fie suparata pe tine dintr-un lucru asa banal,iar dk nu va impacatii (problema cu secretele) dk ea tea fost asa buna prietena cum ai spus uh,nu te-ar spune secretele! iar dk o face incerca si uh sa negi tot ce zice, poate pana la urma o sa va impacatii, succes!

| Phutui a răspuns:

Eu o sa fiu succint. ai grija! cand esti buna esti luata de proasta happy

| Sentinel a răspuns:

Sfatul nr 1 : nu iti spune intimitatile in fata nimanui
-II- nr 2 : nu insista sa vorbesti cu cineva daca nu vrea
-II- nr 3 : ajuta fara sa ai asteptari
-II- nr 4 : tine-te departe de anturajul care iti displace, nu incerca sa iti abandonezi idealurile doar pentru a intra in anturaj si a nu fi singura
-II- nr 5 : Calitate nu Cantitate : decat 100 de prosti pe post de "prieteni" mai bine 5 si prieteni adevarati.
-II- nr 6 : Prietenia se cladeste pe fapte mari si nu pe lucruri marunte gen "imprumutat de cd-uri" sau "ajutat la lectii".
-II- nr 7 : daca tii cont de astea mai departe vei sti instinctual ce ai de facut

| alina_3921 a răspuns:

Nu ii baga in seama draga meahappy ignorai. sa stii ca sunt invidiosi pe tine asta pentru ca profesorii te vad un model si te iubesc. lasa-i. vei vedea ca daca acum nu iti este bine mai tarziu cu siguranta.succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trateaz-o cu indiferenta...Va realiza ca a pierdut un bun prieten si va incerca sa te recupereze! Atunci sa-i explici ca a fost greseala ei ca nu a inteles ca a fost bolnava si a facut atata cearta pentru niste CD-uri si tot greseala ei a fost si ca te-a barfit cu celelalte. Spune-i ca tu ai avut incredere in ea cand i-ai spus secretele tale si ai crezut ca le va pastra... Oricum, trateaz-o cu indiferenta, DOARE!winking
Succes!kiss si incearca sa nu mai pui atata la suflet pentru oamenii care nu meritawinking

| Sierra_7017 explică:

Am uitat sa specific ca am incercat sa ma impac cu prietena mea, dar nici nu vrea sa vorbeasca cu mine... Mai nou diriga ne-a propus sa facem si marti si joi dirigentie, marti in locul orei de muzica, pentru ca ea e profa de muzica si fiindca s-au intamplat foarte multe la mine in clasa, ne-a zis ca o sa mergem cate doi la psihologul scolii si ma gandeam ca poate as putea discuta despre aceste probleme, dar nu sunt sigura...