| anonim_4396 a întrebat:

Ieri l-am vazut pe tatal meu adevarat. I-am dat "buna ziua" si nu mi-a raspuns, in schimb, eram la un magazin, mai precis magazinul matusi lui, el statea pe o banca afara iar eu vreiam sa intru in magazin. In acel moment cand am trecut pe langa el, am inceput sa merg mai incet si sa ma uit in ochii lui di el in ochii mei, nu stiu daca senzatia era asta sau daca mergeam eu incet. Nu stiam prima data ca el e tatal meu. Am aflat cand am ajuns acasa.
Parca se produse o conexiune. Asa mi s-a intamplat cu toti membrii familiei lui.
Faza e ca as vrea sa il fac sa ma caute. Gen, nu vreau sa se afle ca eu vreau sa l vad. Adica as vrea sa l cunosc.
Voi ce faceati in locul meu? Cum e mai bine sa fac? I am dat cerere pe Facebook sper sa accepte.

Răspuns Câştigător
| leapșa a răspuns:

Daca lui nu-i pasa de tine, nici tie n-ar trebui sa-ti pese de el.
Lasa-ma sa-ti spun ca asa sunt parintii in floarea varstei. Se cred mari si tari, independenti, nu se gandesc la ce li s-ar putea intampla peste 20-30 de ani, cand or imbatrani si nu vor mai putea fi spartani.
Ce sa faci? Sa-l dai in ma-sa!
Va veni el la tine, insa atunci va fi prea tarziu. Va ajunge batran si va vedea ca n-are cine sa-l ajute si va uita comportamentul lui de acum.
Nu este drept ca un copil sa sufere dupa nebagarea in seama a unui parinte. Nu se poate asa ceva!
Poate gandeste ca "Sta cu ma-sa, sigur va ajunge rau in viata" sau "ce sa vorbesc eu cu ea" -sper ca esti fata. El are responsabilitatea de a avea grija de tine, de a te invata, de a te educa etc etc.
Daca el nu te baga in seama acum cat esti la inceputul vietii, asta arata ca este un egoist, e numai pentru el.
Auzi, cica sa-i dai tu cerere de prietenie si SA SPERI sa ti-o accepte... Vai de mine...
Fa-te ambitioasa si arata-i ca n-ai nevoie de el. Ca o sa reusesti in viata asta alaturi de mama ta si ca n-ai nevoie de un nepasator.
Cand treci pe langa el nici sa nu-l bagi in seama. Da la toata lumea Buna ziua, numai lui nu. Poate asa se simte.

15 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Offf ce suflet sa ai sa stii ca ai un copil care isi doreste sa te cunoasca si tu sa il ignori... esti sigura ca el stia ca tu esti fata lui in momentul in care v-ati intalnit la magazin? Daca nu te-a vazut niciodata asa se explica faptul ca nu te-a bagat in seama.
Ai putea sa faci tu primul pas pentru ca e posibil ca el sa nu te caute din rusine, nu stie cum o sa reactionezi si e convins ca ii porti ura. Daca ai vorbi cu el si ar vedea ca l-ai iertat cred ca ar vrea sa pastrati legatura.

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Stiu din surse sigure ca nu vrea sa ma cunoasca

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și nu ai fost curioasa de ce?

| Lioana a răspuns:

Ar fi bine sa-l cunosti. Sa stii daca e un ticalos sau un om bun, sa-i afli motivele pentru care v-a parasit, sa stii daca ii pare rau sau nu, sa stii daca vrea sa te cunoasca sau nu-i pasa nici acum. Viata e trecatoare si nu stii niciodata cand e prea tarziu sa te apropii de cineva.
Cunoaste-l si abia dupa aceea decide daca vrei o apropiere de el sau sa pastrezi distanta!

| Ruptura a răspuns:

Spune-i direct. ocolesti atat degeaba

| anonim_4396 explică (pentru Ruptura):

Nu vreau sa sufar mai tare. Daca nu o sa vrea?

| Ruptura a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa suferi mai tare incercand sa-l ocolesti, spune-i ce ai tu pe suflet, tine legatura cu el. o sa vrea pentru ca si el a contribuit crearea ta.

| anonim_4396 explică (pentru Ruptura):

Da. Doar ca el... el ne a parasit pe mine si pe mama. Daca vroia, ma contacta de 14 ani. Acum imi e cam frica sa vorbesc cu el...

| Ruptura a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil i-a fost teama sa te mai contacteze, ar fi bine sa vorbesti cu mama ta despre asta, nu cu niste persoane necunoscute pe TPU
Daca ea ti-a spus totul, ai putea sa vorbesti cu tatal tau, sigur o sa vorbeasca cu tine, cel mai probabil ii e teama

| venividivici2017 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-l naibii, scuze ca spun asa. Odata ce el v-a parasit, fara motiv, pentru mine este un om de nimic

| anonim_4396 explică (pentru venividivici2017):

Si tatal vitreg la fel mi-a spus. Doar caa roade curiozitatea.

| anonim_4396 explică (pentru Ruptura):

Mai bine spus, nu a vrut. L am contactat eu cand aveam 6 ani. Fix in acea zi implinisem ani, si am sunat o plangand pe mama sa o intreb dc tata nu mi-a spus "la multi ani" niciodata. Si mama l a contactat si el nu a vrut.

| Ruptura a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci baga-ti p**** in el, banuiesc ca va descurcati, ai crescut atat fara el, te iubeste maica'ta si pentru el.
Ar putea sa vorbeasca maica'ta cu el, dar sunt sigur ca nu vrea, contacteaza-l tu. si daca nu vrea, nu plange. sunt chestii si mai rele pe lumea asta, bucura-te ca ai o mama care te iubeste.

| venomoustyle24 a răspuns:

Fa-ti un blog.

| anonim_4396 explică (pentru venomoustyle24):

Ce sa scriu in el? Toate peripetiile mele deprimante si depresive?