| anonim_4396 a întrebat:

nu mai suport chiar acum sciu asta cu lacrimi in ochi pentru ca nu mai pot asa ca sa ma scuzati daca mai am unele greseli.Ok sa incepem:
Astazi a fost ziua fratelui meu mai mic a implinit 7 ani, mama a chemat rudele si au chefuit cam de la 12 pana la 8:30 mama era manga de beata! dupa a vazut ca nu mai are cu cine bea si a inceput sa cheme in casa tot felul de oameni boschetari necunoscuti nu mai suport cand o iau la rost zice ca seman cu tata ca nu o las sa se bucure de viata eu inteleg ca te bucuri cu boutura dar nici chiar asa! nu mai pot! Muzica e la Maxim nu mai pot dormi! oameni vin si pun mana pe lucruri din casa cine stie ce fura! Fratele meu plange ca nu poate dormi deci am nevoie de ajutor! ce sa fac? Mie rusina cand ma duc la magazin de 5 ori pe zi sa iau de fiecare data cate o sticla de bere si de vin! cand tatal meu muceste din greu in Anglia iar ea ce face? isi bate joc! nu o credeam asa si-a pierdut respectul fata de mine vreau doar ca fratele meu sa aiba o copilarie frumoasa sad

Răspuns Câştigător
| DeepInDarkness a răspuns:

Cand este treaza ia-o tare si spune-i tot ce ai pe suflet, spune-i cum fratiorul tau sufera si spune-i cum ii distruge copilaria. Poate o va inmuia putin, dar fii dura si rece, impune-te dar nu sa intreci masura, vorbeste-i cu respect. Conteaza si ce varsta ai, ca daca esti prea mic/a poate nu te ia in serios. Stiu ca e greu sa treci prin momente de genul dar nu te descuraja. Fii tare!

| s3ker a răspuns (pentru DeepInDarkness):

Ms! Am cautat un raspuns care sa nu ma puna in postura sa o jignesc, pentru ca totusi e mama mea care mi-a dat viata buna rea cum o fi.

11 răspunsuri:
| Anonima3127 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa ii povestesti tatalui tau ce se intampla acasa, daca el nu este inca constient de acest aspect. Nu este corect, ca voi, copii sa va "cresteti" mama, si sa va faceti voi griji ca oare ce va mai face maine?

Cred ca nu ar fi primul eveniment de aceest gen ...si cred ca ai si discutat cu ea deja despre acest aspect.

Mama ta are o problema cu alcoolul, si are nevoie de ajutor pentru a putea scapa de ea. Cel mai bine ar fi sa ii povestesti tatalui tau, si impreuna sa gasiti o solutie care sa duca la solutionarea problemei, adica sa o determinati pe mama ta sa nu mai consume alcool!

Mult succes, si daca crezi ca ti-as putea fi cumva de folos, poti sa ma contactezi pe privat!

| express11 a răspuns:

Spune-i tatalui tau!

| Me01 a răspuns:

Tatăl tau știe de toate lucrurile pe care le face mama ta?

| lTudyl a răspuns:

Daca este baiat, da-i o bataie sora cu moartea sa se invete minte.Nu conteaza ca e mama ta, doar asa o poti invata minte si poti face ceva pentru fratele tau.Cand o vezi ca pune mana pe bautura dai 2 palmi, daca nu se invata minte da-i cu pumni in ea, cu ce poti pana o bagi in pat si nu ii mai trebuie bautura. Uita ca e mama ta, gandeste-te la fratele tau care e nevinovat!
Daca esti fata, spune-i tatalui tau sa faca asta!

| cristeasofia a răspuns:

Cand o prinzi treaza, ia-ti inima in dinti si spune-i cat de mult te doare sa o vezi in starea asta, cand te trimite la magazin dupa alcool spune-i ca nu te duci, ca nu vrei sa fii partasa la distrugerea ei. Alcoolismul este o problema serioasa, are asta in sange. Vorbeste cu tatal tau si du-o la un centru de dezalcoolizare. Cauta raspunsul in Dumnezeu. daca dependentii de heroina si alte droguri ajung sa se lepede de asta, zic ca si o alcoolica poate sa o faca. Poate suna cliseic tot ce am zis, dar si eu o scriu cu lacrimi in ochi. Stiu ca e greu sa vorbesti aceste lucruri cu parintii tai, dar nu sta degeaba! Si ai grija de fratiorul tau. sprijiniti-va unul pe altul. Toate cele bune!

| ElenaUby a răspuns:

Offff saracutii de voi pacat de voi ca nu aveti parte de o mama asa cum trebuie imi pare rau de tine si fratiorul tau pai nu stiu ce ai putea fc doar sa vb cu bunik, bunici sau cineva sa o ajute pe mama ta sa se lase de bautura ca e greu de voi

| Cosmiin_Cosmy_1999 a răspuns:

Off, parintiii....imi pare tare tare raucrying((

| Slopovici656 a răspuns:

Mor de ras happy

| Moni00 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu tatal tau si sa ii spui ce se intampla. Poate gaseste o rezolvare.Fa cum crezi ca e mai bine dar inainte incearca sa mai vorbesti odata cu mama ta

| cristianoronaldo777 a răspuns:

E o situatie dificila imi pare rau pentru tine ..chiar nu stiu ce sa te invat