| Cristinaa9933933 a întrebat:

Hei,TPU! Recent parintii mei au divortat. tatal meu si-a gasit o alta femeie pe care mama nu o vrea in preajma noastra..Acum ceva timp tatal meu mi-a propus sa iesim in oras, dar vrea s-o cunoastem si pe viitoarea lui sotie. Am si o sora mai mica care nu-si doreste s-o cunoasca ..Sa o cunoastem sau nu avand in vedere ca mama nu vrea?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu porni cu prejudecati. Daca parintii tai au simtit ca nu mai sunt fericiti impreuna, au divortat (din pacate asta se mai intampla). Si fiecare dintre ei trebuie sa isi gaseasca fericirea. In mod normal, amandoi vor avea, la un moment dat o relatie, care nu ii va face mai putin parintii vostri. Daca tatal vostru va roaga sa o cunoasteti, discuta cu mama ta si explica-i ca nu poti refuza o rugaminte a parintelui tau, mai ales ca e una legitima. Probabil mama sufera acum mult, dar si ea isi doreste fericirea tatalui tau, deci va intelege

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este sa nu te grabesti cu cunoasterea viitoarei sotii a tatalui. Deoarece stai cu mama ta este bine s-o asculti, ai timp pentru a te cunoaste cu respectiva, atunci cand o sa ai ziua/orele de vizita a tatalui.

| Zenithf a răspuns:

Cu iubita tatalui tau nu ai nicio treaba, dar cu, potential, mama viitorilor vostri frati, si tu si sora ta vei avea de impartit sau va veti dori sa aveti de impartit. Nu-i de vina nici ea si nici fratii vostri (daca vor fi) ca relatia dintre mama ta si tatal tau nu a mai mers. Avand aceste lucruri in vedere, iti recomand sa ai o oarecare deschidere si sa nu o tratezi urat.
Nu cred ca-i cum zice caramela, a inlocuit-o pe mama ta, sau tatal tau si cu mama ta au fost despartiti dinainte de neintelegerile lor?

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Tu crezi ca ar fi bine sa o cuvosti? ai putea sa o privesti in ochi stiind ca a luat locul mamei voastre?
Cati ani ai tu/sora?
Asculta de mami si o sa fie bine.
O zi buna sa aihappy

| Mayar a răspuns:

Cati oameni nu sunt rai pe lumea asta? Normal ca femeia aceea nu o sa va adore, si daca ar fi una cat de cat ok.
Eu chiar n ucred ca pierzi ceva daca eviti sa stai prea mult in preajma acelei femei. Nu de alta, dar chiar n uar avea niciun motiv sa ii fie drag de voi, si sunt miliarde de oameni care simt la fel. Mai bine dormi sau stai cu persoanele care chiar tin la tine.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Cristina,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Țoglă a răspuns:

Depinde. Dacă ești genul care se gândește ca nu cumva să îi ia locul mamei tale, Nu.
Dar dacă ești la mijloc și mna, tu nu ai nimic cu divorțul lor.Una îi mama, altul îi tata...nu înseamnă neapărat că femeia aia va lua locul cuiva.(nici nu prea cred că are cum, doar că unii rămân în cap cu asta).

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! O parere din interiorul tau trebuie sa existe. Tie ce.ti spune creierul, inima, etc... N.ai avut niciun impuls daca ar fi bine sau nu? Catre ce raspuns se inclina propria ta balanta? happy