| caradanvers00 a întrebat:

Hei!

Deci, am o problemă si nu pot să o rezolv singura!
Parintii mei sunt divortati iar eu stau cu mama. Mama e casatorita cu un barbat cu care a mai fost casatorita inaintea tatalui meu.
Mai am un frate si o sora vitrega.
Ideea e ca de ceva timp sunt certuri si e tensiune in casa.
Eu stau la sat apropo.
Sunt in clasa aVII-a ( am terminat clasa a VII-a ) si la liceu vreau sa ma mut cu tatal meu in oras. E mai aproape de liceul la care vreau sa merg si as scapa si de tensiunea din casa. Dar îmi e frica sa vorbesc cu mama deoarece ea nu îl place pe tata din anumite motive. Si nu ma prea vrea in preajma lui. Dar eu nu mai suport aceste tensiuni. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| zăGhost a răspuns:

Fa-ti curaj si vorbeste cu ea. Spune-i de planurile tale pentru liceu si ca tatal tau sta aproape de acel liceu, deci ti-ar fi mai usor daca ai sta la el. Din cate stiu, la varsta ta ai dreptul sa alegi cu care parinte sa stai.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi bine sa te intelegi cu mama ta si sa o rogi ca, pe timpul liceului, sa te lase sa stai la tatal tau, pentru a nu sta la internat sau sa faci naveta.
De asemenea, daca nu se rezolva amiabil, tatal tau ar putea solicita instantei de tutela sa stabileasca domiciliul tau la el si mama ta sa fie obligata la pensia de intretinere iar tu sa soliciti acelasi lucru cand vei fi ascultat de catre judecator.

| caradanvers00 explică (pentru Ioandelasal):

Nu vreau sa implic judecatori sau alte lucruri...

| Ioandelasal a răspuns (pentru caradanvers00):

Atunci incearca, impreuna cu tatal tau, s-o lamuresti pe mama ta.

| anamariarot a răspuns:

Ține cont de sfatul domnului Ioandelasal.

| christall a răspuns:

O convingi ca e bine pentru educatia ta.

| KillaNoFilla a răspuns:

Vorbeste cu tatal tau si vedeti ce puteti face.
Daca te intreaba mama, de ce, spune-i ca nu mai suporti tensiunea si e mai aproape. Fara rusine sau frica.
Asta functioneaza daca tatal tau e serios si tine la tine.