| Xten3girl a întrebat:

Sunt pusa in fata unei decizii si am nevoie de ajutorsadDeci, totul a inceput cand m-am combinat cu acest baiat..nu prea simteam mare lucru pentru el dar spre final m-am indragostit nebuneste.El ma iubeste foarte mult si eu la fel si trebuie sa decidem impreuna ce se intampla mai departe.In ultima seara, adica ieri, o prietena m-a chemat afara si ea era afara cu iubitul meu iar eu eram cu cea mai buna prietena si i-am zis ca ies mai tarziu si ea a zis "mda stai acasa si vorbeste cu X"un baiat de la tara cu care am o legatura stransa si vorbim in fiecare zi.Mai apoi m-a sunat iubitul meu si a zis sa ies afara si i-am zis ca mai tarziu si a repetat acelasi lucru ca si "prietena" mea si era suparat..Am iesit afara si sigur ca nu era in regula dar dupa un timp ne-am revenit putin si il tot intrebam ce are si daca e din vina baiatului de la tara si a zis ca da.Totul era normal, ne sarutam, ne distram si la un moment dat a zis ca el crede ca nu mai are rost..Am ramas singuri si am inceput sa plang in bratele lui si imi zicea sa nu mai plang ca i se rupe sufletul si ca ma iubeste dar nu poate sa accepte ca eu vorbesc cu tipul ala si cate 3 ore si cu el vb doar afara.Ne.am deschis si am spus amandoi tot ce aveam pe suflet si mi-a zis ca singura persoana care ar putea sa mi.l ia este fosta lui iubita la care nu vrea sa se intoarca.Ii era frica ca o sa il insel si mai ales ca va trebui sa plec la tara si lui nu ii convine asta.Mi.a spus ca fosta a incercat sa se omoare pentru el si multe alte chestii.Tot ce imi doream era sa nu imi interzica sa mai vorbesc cu biatul de la tara pentru care am simtit ceva si pentru acel baiat si i-am garantat ca nu il insel pentru ca doar pe el il iubesc, acel baiat nu mai inseamna nimic.Am regretat pentru ca stiam ca el ma iubeste si ca eu il iubesc si nu am de ce sa ma agat ca sa il pot uita.Prietena mea cea mai buna s-a suparat pentru ca nu o mai bag in seama de cand sunt cu el si i-am zis ca ma voi despartii de el pentru ea si ea mi-a zis ca nu vrea sa ne despartim din cauza ei si ca ar trebui sa imi fac prieteni de varsta mea si ca m-am schimbat de cand sunt la liceu ceea ce nu e adevarat si ca ma vrea inapoi si am rugat-o sa ma ierte si imi zicea sa o las balta.Cel mai mult m-ar deranja ca parintii ei sa isi schimbe parerea despre mine, plus ca aveam planuri cu ea si o data ce nu mai suntem prietene toate acelea sunt anulate. Orice as alege o sa pierd pe cineva..Il iubesc prea mult ca sa renunt la el si pe prietena mea nu o pot lasa pentru el si daca il aleg pe el il voi pierde pe prietenul de la tara.Deja aproape tot orasul stie de relatia noastra si chiar si parintii lui si chiar nu stiu ce sa fac pentru ca toti sunt incapatanati si ma vor doar pentru ei,nu m-ar lasa sa ma impart, simt nevoia de diversitate dar fara sa pierd oameni, vreau o schimbare.Chiar nu stiu ce sa fac si sunt presata de timp.Ce ar trebui sa fac?

6 răspunsuri:
| Bybanu a răspuns:

Parerea mea.

-ar trebui o lasi mai moale cu prietenul de la tara
-prietena ta, daca iti este prietena buna ar trebui sa te inteleaga si ca tu nu ai face asa ceva ei
-si ar trebui sa-ti asculti prietenul in privinta ca vorbesti cu cel de la tara mai mult decat vorbesti cu el.

Tie ti-ar placea ca prietenul tau sa vorbeasca cu alte fete mai mult decat ar vorbi cu tine?

Oricum e vina ta pentru tot. Ar trebui sa iti faci timp pentru toti si sa nu ii eziti pe unul pentrul altul.

Cand iesi afara ar trebui sa iti chemi si prietena si asa nu ar mai fi suparata ca nu o bagi in seama.
Cand nu doresti sa iesi afara cu prietenul din cauza ca trebuie sa vorbesti cu cel de la tara, inseamna ca tu tii mai mult la ala decat la astalalt.

Mai e o varianta care ii inlatura pe toti.
Numai vorbesti cu cel de la tara, nici cu prietena, nici cu prietenul.
Cine te va baga in seama ala inseamna ca tine la tine.

| neutrino a răspuns:

Nu-ti schimba naravul pentru ca asa vor unii: daca te iubesc, sa te iubeasca toti asa cum esti tu, nu cum vor ei sa fii!

| SkyPilot a răspuns:

Trebuie sa alegi intre baiatul de la tara si prieten. Cei mai multi baieti considera inacceptabil sa ai un amic cu care sa vorbesti zilnic. Mai mult, el crede ca nu iesi cu el pentru baiatul de la tara. Eu (baiat) I-as acorda prietenei mele tot timpul iar daca as avea alte amice as vorbi cu ele din cand in cand si prietena mea ar sti totul de fiecare data. Daca renunti la baiatul de la tara, acum ai cate 3 ore libere pe zi pe care le poti imparti intre amica si prieten. Face sens?
Sigur, e viata ta si tu trebuie sa hotarasti cine e mai important pentru tine.

| Dariusuu a răspuns:

Ştii de ce nu merge relaţia voastră?

Hai, chiar nu ştii?

Cum se face că prietenul tău te iubeşte mult dar n-are deloc încredere în tine?

E aşa de penibil.

| frostxtq a răspuns:

Buna,
Sfatul meu e simplu: renunta macar partial daca nu poti de tot la cel de la tara, impune-i prietenei tale niste limite, pana la urma daca ai un iubit si tii la el el ocupa cel mai important loc in viata ta. Parerea mea este ca ar trebui sa ii acorzi mai multa atentie iubitului, sa o impaci pe prietena ta cu ideea ca ai o relatie dar ca prietenia voastra nu se incheie din acest motiv, iar daca asa alege ea, inseamna ca nu este o prietenie adevarata si nu a fost niciodata si pe baiatul de la tara sa-l lasi in pace. Mai ales daca ai simtit ceva pentru el candva, chiar daca tu spui ca nu mai inseamna nimic, gandeste-te ce e in sufletul prietenului tau cand stie ca vorbesti cu baiatul ala cu orele.
Imagineaza-ti ca iubitul tau mai simte ceva pentru fosta si ca prefera sa stea la povesti cu ea decat sa te vada pe tine. Te-ai simtii penibil, nu-i asa?

| anonimcuA a răspuns:

Ar fi cazul sa gandesti matur si sa intelegi ca copilaria o traiesti cu cei de varsta ta.Stiu ca pare ciudat dar odata ce ai ajuns sa gandesti matur intelegi cat de important este sa iti traiesti copolaria(nu ma astept sa intelegi acum) in plus daca iubitul tau te iubeste de ce a vrut sa va despartiti, (iubirea la o varsta frageda nu e decat o iluzie, toti o cunoastem si-o regretam mai tarziu)