| anonim_4396 a întrebat:

Heii ..Am si eu o problema. Deci. Parintii mei fac diferente intre mine si fratele meu mai mic. De ex : odata primisem o ciocolata si am lasat-o in bucatarie. Iar peste vreo ora il vad pe fratimiu cu ea in mana si ii zic mamei ca e a mea si face ca : Pai daca n-ai mancat`o, uite el nu vreo sa-ti dea!
Si mai tot timpul face din astea. Si mama nu e cea mai mare problema. Tata e. Pana sa se fi nascut fratele meu avem o rel. mai apropiata cu tata. Ultima oara cand m-a luat in brate a fost de ziua mea [in august.]. In rest toata ziua sta cu el, il alinta etc... de mine cred ca a uitat si ca exist! Cand fratimiu vrea sa intre pe pc. imediat il lasa [ca se uita la desene ], iar cand vreau eu incepe sa tipe. Si ca tot a fost Craciunul, pana in ziua de 25, fratimiu a primit vreo 5-6 cadouri... Ca nah, trebuie sa il invete cu Mosu` [asa zic ei ].Si sincer m-am saturat. Mereu fac diferente. Si cand le spun zic ca asa mi se pare, ca el e mai mic, ca si eu am fost in centru atentiei cand eram mic.
Deci ce as putea face? Am incercat sa vorbesc cu ei. dar degeaba x_X. HELP! straight face

22 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Pe undeva au dreptate parintii tai cand ti-au zis ca ti se pare si ca el e mai mic dar parerea mea e ca nu trebuia sa te neglijeze nici pe tine pentru ca si tu esti copilul lor

| anss23 a răspuns:

Alte familii au probleme mult mai grave, doar aici, pe TPU, am citit niste intrebari care chiar m-au impresionat:copii cu parinti betivi, care au ajuns sa-si bata copii etc.Problema ta este mult mai usor de rezolvat.Cred ca in fiecare familie cu doi copii exista o concurenta intre cei doi, dar cu timpul copilul mai mic creste si nu mai este atat de mult in centrul atentiei.Cred ca ceea ce te deranjeaza pe tine cel mai mult este faptul ca te-ai departat de tatal tau, poate simti ca nu te mai iubeste dar nu este asa! Fiecare parinte isi iubeste toti copii in mod egal.Doar ca tatal tau te considera o persoana mai matura acum si are impresia ca nu mai ai nevoie de el ca atunci cand erai si tu mica. Uite ce ti-as recomanda sa faci:Intr-o zi, cand fratele tau doarme sau nu este prin preajma, du-te la tatal tau, imbratiseaza-l si pur si simplu spune-i cat de mult il iubesti si ca ii multumesti ca a fost alaturi de tine tot timpul.Aminteste-i ca desi ai crescut inca mai ai nevoie de el.Eu sper sa mearga.happy

| WR104 a răspuns:

Cati ani ai?
Cati ani are fratele tau mai mic?

| Seby90 a răspuns:

Zi-le scurt si la obiect, ca te-ai saturat sa fie diferentele astea.

Le poti tine un discurs dar nu va merge prea bine, pentru ca stii tu. parintii au mereu dreptate.

Cand se mai intampla ceva de genul spune-le ca nu ti se pare corect sa faca diferente si sa se maturizeze! Cel putin sa nu le faca in preajma ta.

O zi buna

| Predator30 a răspuns:

Incearca sa nu te mai preocupe problema asta si sa iti vezi de treaba ..Ca parinti va iubesc oricum pe amandoi iti spun eu o sa iti dai seama mai tarziu

| Antoniacopiluța a răspuns:

Pai asa se intampla cand ai frati/surori mai mici.Stai linistita ca nu face diferenta dar, el e mai mic si na, pe amandoi va iubeste la fel! Iar treaba cu ciocolata sau ce dulciuri mai ai tu, poti sa ti le pui in camera sau unde sa nu le vada.Asa ca stai linistita.

| Ryuuzuka a răspuns:

Bun venit in lumea mea ...Eu am un fratior de 3 ani si tot asa. Adica, inteleg e mai mic, dar uneori ma deranjeaza : mai ales in momentele cand vreau sa ma uit la un film, iar el se uita la desene si a invat sa se uite la desene si pe PC.Si fratimiu incepe sa tipe cand ii fac ceva ce nu-i convine si mama intervine, dar am fost si eu asa si m-au suportat.Cel mai mult ma enerveaza cand au venit rudele de Craciun ...era asa de timid si toti vai ce dragut ii, iar ei cand pleaca mai mare panarama! Oricum el seamana cel mai bine cu mine smug cand eram mai mica tot asa eram si eu (m-am uitat putin prin poze big grin eram cam rasfatatabatting eyelashes ) Lasa ca o sa reasca el la un moment dat.Asa e cu astia mici, trebuie sa ai rabdare.

| Gamerita a răspuns:

E copil mic. stiu cum e laughing. asa sunt parintii obisnuieste`te oh go on

| danyshatAT a răspuns:

Asa se intampla cand ai frati mai mici dar parinti tai va iubesc pe mana2 la felhappy

| tsunami11 a răspuns:

Ar trebui sa le explici lor ca si tu ai nevoie de atentie si poti la sa le spui sa fie totul in egalitate sunt sigur ca parintii tai te iubiesc si vor intelege.Eu is norocos ca n-am un frate mai mic ci unul mai mare.O zi buna.

| Yumeno a răspuns:

Nu ii mai baga in seama o perioada si vb cu ei doaar cand te intreaba ca sa vada cum e sa nu mai vb cineva cu tine

| LaLooxD a răspuns:

Ok,am si eu un frate si mi se intampla la fel.Eu ma saturasem la maxim si il santazam cu orice ocazie, daca primea ceva si scapa din priviri luam si eu, cand vroia sa ii instalez un joc sau sa ii arat nu stiu ce nu ii aratam, eram foarte rau cu el pentru ca el se credea buricul pamantului...Cand ma certau parintii ca nu il ajutam le ziceam ca si asa mie nu imi acorda timp, sa se descurce singuri.Stiu,e imatur, la inceput iti strici relatia cu parintii. La mine sau potolit dupa cateva luni si ne-au tratat la fel.Cu fiecare ocazie pe care o aveam eu le ziceam ca lui i-au luat nu stiu cate cadouri si eu nu am primit nimic, ca mereu il alintatau si pe mine parca ma foloseau sa ii fac lui pe plac si tot asa.Nu iti propun neaparat sa faci asta, iti spun ce am facut eu happy

| VlaDtz99 a răspuns:

Daca au bani in conturi, si sunt multi, pune'le otrava in mancare/bautura. La toti 3. Si tu ramai cu banii si casa si faci ce vrei cu ei laughing

| frumusica26 a răspuns:

La mine e tocmai invers. Sunt singura la parinti iar ai mei ma tot cocolosesc si deja nu mai suport. Neaparat trebuie sa le tii un discurs seara cand fratiorul tau mai mic doarme si sa le spui ca te-ai saturat sa-i vezi dandu-i atentie numai lui si ca si tu esti copilul lor si vrei atentie. Nu prea stiu sa-ti explic mai multe, deoarece nu m-am aflat in aceasta situatie. Sper ca ti-am fost de folos.

| Andreea2013 a răspuns:

Buna! Si eu am un frate mai mic si parintii se comporta la fel. El poate sta oricat pe PC dar cand vreau si eu sa stau 5 minute incepe sa tine si parintii imi spun mie sa-l las in pace ca e mai mic. Daca vreau eu sa ma uit la un film, atunci pleaca de la PC si vine ca vrea sa se uite la desene...si tot eu trebuie sa-l las pe el ca daca nu merge la mama si la tata si incepe sa se prefaca si plange. Mereu cand primesc pani sau dulciuri le ia si pe ale mele... urasc asta! El are dreptate mereu si eu nu! Uite cateva solutii care te-ar putea ajuta:
Planul A: Incearca sa-ti petreci mai mult timp cu parintii, sa te dai pe langa ei
Planul B: Daca nu merge planul A, nu mai vorbii cu ei decat daca este strict necesar, daca nu-nu ii mai baga in seama...nici pe ei, nici pe fratele tau.
Planul C: Incearca sa vorbesti cu mama ta despre asta si spune-i cat de mult ii iubesti tu si ca te simti data la o parte. Spune-i ca te-ai simti mult mai bine daca ti-ar da si tie dreptate uneori sau si-ar petrece timpul cu tine.
Planul D: Daca nici unul din planurile de mai sus nu merg, incearca sa vorbesti cu o bunica de-a ta si ea te v-a intelege sigur. Roago sa vorbeasca cu parintii tai si sa le spuna ca ar trebui sa te bage si pe tine in seama...nu doar pe fratele tau mai mic. [Si tu esti copil si trebuie sa primesti toata atentia necesara]
Sper ca te-am ajutat! :*

| NOantidoteX a răspuns:

E copil. Așa se întâmpla mereu când avem frați/surori mai mici. Nu trebuie să te superi de la asemenea lucruri. El e mai mic și necesită mai multă atenție. Tu ești mai mare și ar trebui să înțelegi. Fratele tău e încă în perioada răsfățului, prin care am trecut cu toții. El nu știe, pe când tu ar trebui să dai dovadă de responsabilitate. Nu-ți face probleme. Părinții vă iubesc pe amândoi în aceeași măsură.

| Daniel_Petrus_1993 a răspuns:

Iti dau un sfat.pleaca cateva zile cu prietenii undeva si cand te vei intoarce vei vedea ca ti s-a simtit lipsa.

| miky008 a răspuns:

Deci asta inseamna sa ai fratii mai micii laughing Eu sincer nu stiu cum e sa fii tu ala mai mare pentru ca eu st cea mai mica din familie si tot asa li se intamplau fratiilor mei mai marii..acum o sa se poarte asa o perioada pana va imi crestee dupa va reveni tot na normal nu te ingrijora parintii tai te iubesc chiar daca ii da mai multa atentie celui mic, nu te ingrijora poti sa ii aduci aminte tatalui tau de can erai si tu mica, gen sa ii arati niste poze si sa ii spui ca iti lisesc acele vremuri si ca vrei si tu sa fii asa "rasfatata" adule aminte ca si tu esti inca un copil si ai nevoie de dragostea lor chiar daca esti mai marehee hee Te pup si ai grija de tine si nu mai fii suparata ca se rezolva toate happy:*

| SkyscraperAM a răspuns:

Hei! happy
Eu cred ca e normal, fiind mai mic, sa-l bage mai mult in seama pe el. Tu deja stii cum e sa treci prin perioada copilariei, ei au fost alaturi de tine atunci, mereu. Acum, si el are nevoie de un sprijin, de atentie. Trebuie sa fii mai intelegatoare in privinta asta si sa intelegi ca el are nevoie mai multa de parintii tai acum, pana va fi si el mai mare. Prin asta nu vreau sa zic ca tu nu ai avea! Nici gand. Insa, ar trebui tu sa te bagi in seama cu ei, fiindca ei, ca si parinti, sunt ocupati. Intelege-i si pe ei. Au de facut atatea: mancare, servici, curatenie + copii.
De exemplu, cand ai zis ca aveai ciocolata aceea, nu te mai supara :3. E doar un copil, pana la urma. E normal sa aiba anumite avantaje. Si tu le-ai avut cand ai fost mica, el de ce sa nu le aiba?
Bafta >big grin

| BellaTheodora a răspuns:

Asculta,stiu cu e, pentru ca e mai mic, primeste totul.Dar asta nu inseamna ca trebuie sa te superi.De ex:Fratee meu mai mare are 15 ani si mereu imi bea plicurile de cioccolata calda.Si eu ma enervez, dar trec cu vederea.Incearca sa nu ii mai spui fratelui tau nimic, ba din contra: (Numele), de alta data sa nu mai iei fara sa ceri voie, da? Sa vii la mine sa ma intrebi si o sa-ti dauhappy ''! Sper ca te-a ajutat mesajul meu...si daca fratele tau chiar e mic de tot..ai rabdare cu el kiss

| ckarina a răspuns:

Eu zic sa te pui bine cu bunicii. ei te-ar putea ajuta mult vorbind cu ai tai

| SoricDavid a răspuns:

Încearcă sa nu-i mai bagi in seama și sa fi boss umflat