| 7octombrie a întrebat:

Heii, salutare!
Nici nu stiu cum sa incep..am o relație cam de vreo 9 luni de zile, toate bune și frumoaselaughing faza e ca au apărut gânduri și stări de neliniște din relația anterioară și nu stiu cum sa scap de ele..ma bântuie tot mai tare și câteodată ma gândesc ca poate nu/mi iubesc deloc partenera și ca totul e doar o minciuna care nu stiu cum, când și cum se va sfârși.e aiurea oricum!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca nu esti sigura de sentimentele tale, eu zic ca cea mai buna varianta ar fi sa te indepartezi de el o perioada, cand nu-l vei mai avea langa tine, in functie de sentimentul pe care il simti (dor, usurare etc.) iti vei da seama mult mai usor de natura sentimentelor tale.

| Violleta2022 a răspuns:

Inseamna ca de fapt chiar nu o iubesti, daca ai inceput sa ai asemenea ganduri.

| madalina736 a răspuns:

Hei! Cred ca ar trebui sa iti raspunzi tu singur la urmatoarele intrebari:
De ce te gandesti la relatia anterioara? De ce au aparut acele ganduri care iti dau o stare de neliniste? Daca ai ceea ce iti trebuie, ceea ce intr-adevar iubesti, de ce te gandesti la trecut si nu iti traiesti prezentul impreuna cu iubita ta?
Poate ca ai avut unele situatii in releatia anterioara la care inca te mai gandesti, va de exemplu cum ar fi fost daca ai fi facut altceva, ai fi spus altceva. Dar trecutul nu ar trebui sa te afecteze, chiar daca a fost greu, cu situatii dificile. Oricat te ai gandi, nu schimbi prezentul. Traieste prezentul! Fiecare clipa e importanta. Parerea mea e ca daca ti-ai gasit persoana potrivita tie, tine-o cat de aproape poti si iubeste-o! Vei primi si tu acelasi lucru, si anume afectiune, iubire, incredere.

| 7octombrie explică (pentru madalina736):

Pai trăiesc și cu trecutul din mintea mea dar și cu prezentul..suna ciudat stiu. câteodată nu ma simt așa de împlinit pe cum am fost cândva și îmi lipsesc multe..in schimb, nu m/as vedea fără actuala partenera..chiar dacă nu sunt eu așa Ok dar probabil o sa zici ca nu stiu ce vreau. vreau sa se întâmple ceva care sa ma trezească cum am fost cândva. ceva intens, profund, nici nu stiu cum.

| madalina736 a răspuns (pentru 7octombrie):

Incearca sa-ti umpli lipsurile alea de care vorbesti. Si doar tu poti sa te trezesti la realitate. Gandurile sunt ale tale, nu ale altcuiva. Treci peste, chiar daca e mai greu! O sa iti fie alaturi prietena ta. Comunica cu ea si spune-i ce gandesti si sunt sigura ca o sa iti rezolvi problema asta! Take care! happy