| Diaa77 a întrebat:

Heii TPU. Am 17 ani si nu ma inteleg deloc bine cu mama dar deloc. poate o Sa ziceti ca e varsta asta si toti au patit-o.dar la mine e altceva..Am crescut cu sora mea de 16 ani si bunica de cand aveam cam 1 anisor..pt ca mama era plecata in Belgia sa lucreze..cu tata (nu e tata natural dar asa il consider pentru ca ne creste de cand eram bebelusi) Veneau in fiecare vara acasa si unoeri si iarna. Era totul perfect ne intelegeam perfect si cu el si cu mama. Cand am implinit 12 ani ne-a luat pe amandoua acolo cu ea..deci practic de 5 ani locuiesc in Belgia..De ceva timp nu mai reusesc deloc Sa ma inteleg cu mama(nici eu nici sora mea)..niciodata nu am putut sa vorbesc cu ea despre ceva important cum ar fi prieten sau chestii de genul asta si asta pentru ca de fiecare data parca credea ca glumesc nu stiu dar niciodata nu ma lua in serios cand voiam Sa ii spun ceva si nici nu prea ma simteam in largul meu pentru ca nu am crescut cu ea si faptul ca nu ma lua in serios agrava si mai rau situatia..Deci ori ce fac parca nu ii convine mereu are ceva de spus. Mereu am invatat bine la scoala chiar daca am unele probleme cu matematica invat ok. Deci nu am ramas repetenta cand am un test o teza ceva mereu invat dar parca nimic nu ii convine imi zice Sa invat daca stau si eu Putin pe telefon intra in camera si tipa ca de ce nu invat chiar daca poate cu cateva ore inainte ma vedea cu ochii ei ca invat si in plus mereu am note bune deci nu o inteleg. O ajut si la curatenie, uneori cand e la treaba vine acasa si gaseste curat dar nu tot timpul pentru ca mai am si de invatat si mai ies si cu prietenul meu de 19 ani..cu asta a fost de acord. Oricum stie ca incerc Sa o ajut cat pot dar cand se enerveaza incepe Sa zica ca nu o ajut la nimic niciodata ca foarte rar mai fac si eu ceva ca nu invat si pe mine ma socheaza cand aud asa ceva. La noi nu e zi sa nu tipe mama din orice(de exemplu uita cineva in casa sau eu lumina aprinsa) incepe sa tipe ca ea plateste ca nu stiu ce (desi de multe ori i s-a intamplat si ei) si de la un simplu bec incepe iar cu invatatul ca nu fac nimic ca nimeni nu face nimic si eu chiar nu mai rezist! Chiar nu e zi sa nu se trezeasca tipand rar e o zi linistita la noi. Ma simt bine doar atunci cand ies cu prietenul meu sau la scoala(nu ma gandeam ca o Sa vina ziua in care o sa zic asta laughing ) si asta pentru ca stau cu prietenele si nu o mai aud pe ea urland din orice. Uneori si chiar destul de des ne zice niste cuvinte care pe mine cel putin ma dor foarte tare. (Ca suntem proaste ca traim degeaba pe pamantul asta ca ea are cei mai prosti copii) si nu inteleg ce am facut atat de grav si ce motive i-am dat sa spuna asa ceva. Uneori parca de abia astept sa treaca 10 luni, Sa fac 18 ani si Sa plec de aici sa nu mai aud de nimic sad
Dar chiar nu exista nimic sa fie mai bine si la noi in casa? sad

Răspuns Câştigător
| RobertC a răspuns:

Nu ai pus o întrebare concreta, dar cred că vrei un sfat despre ce ar trebui sa faci. La mine acasă de întâmplă chestii de genul destul de des. Mama de supără din cauza că mă cert cu frații mei și începe să plângă, sa tipe, sau după ce am făcut ceva treabă și e multumita, mai târziu de supără că nu știu ce și începe să spună că nu fac nimic, că la alte case copiii ajuta, că invata (și eu învăț, chiar foarte bine) și unele chestii chiar mă deranjează cum spui și tu. Ideea e că mi-am dat seama că e un fel de reflex, care nu poți să zici că e normal, dar nu e din suflet, cum zice americanul "She doesn't mean it". E ceva aruncat în vânt ca un sistem de apărare. Și eu fac lucruri de astea. Poate mama ta e stresata de la munca. Ar trebui să vorbești cu ea și să îi spui că vrei sa ai o conversație serioasă în care mai mult sa o întrebi care ii sunt probleme ei, nu care sunt ale tale. Ar trebui să îi spui că te doare cand îți spune unele lucruri și să iti ceri scuze pentru lucrurile rele pe care le faci. Eu sper că ajută. Nu îți dori să pleci, o sa.ti pară rău mai târziu, chiar dacă nu ai crescut cu mama ta, o sa.ti pară rău. Încearcă să ajungi la o relație mai buna lăsând și de la tine. Mult succes și sper sa reușești. happy

| Diaa77 explică (pentru RobertC):

Multumesc dar cred ca voi pleca dupa 18 ani pentru ca nu cred ca o sa ne intelegem vreodata.

5 răspunsuri:
| CleanHeart a răspuns:

Eu nu am probleme cu mama mea
Ne intelegem ca 2 surori
Ma lasa sa fac ce vreau
Pacat ca eu is retrasa si stau doar in casa
Mama ta nu gandeste bine deloc
Scuze ca zic asta dar ori e comunista ori e proasta fara minte
Ori vrea sa se simta sefa
Spune-i sa se comporte fain cu tine
Daca tot nu ai crescut cu ea
Trebuie sa te respecte si sa te inteleaga
Daca nu fa-ti cel mai frumos viitor si pleaca! happy

| Diaa77 explică (pentru CleanHeart):

Da comunista cu S8

| Justme111 a răspuns:

Daca asta ti se pare asa grav, sa nu incep eu sa povestesc. Am aproape 17 btw.

| Diaa77 explică (pentru Justme111):

La ce te referi?