| Reddfox a întrebat:

NU MAI STIU CE SA FAC! Orice as face mama mea incepe sa tipe si sa dea in mine... Imi spune mereu sa invat, si sa fac treaba, sa o ajut. Dar sa mai stau si eu sa ma recreez CAND? Chiar azi, m-am enervat, ca nu ma lasa, si am rupt, nu stiu cum, coada de la aspirator (funny intr-un fel) dar se putea pune la loc, iar mama cand a vazut a inceput sa TIPE si sa dea in mine ca in covor. Si tata la fel, daca fac o gluma sau rad, incepe sa tipe.
Uneori ma gandesc sa plec de acasa, sau sa ma fac mai mare sa plec de aici! In afara de fratimiu (e mai mare decat mine) care mi-a fost si mama si tata nu ma pot intelege cu nimeni din familia mea!
Ce sa fac? sad

17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia legatura cu astia daca te-ai saturat: http://www.telefonulcopilului.ro/

| danay72 a răspuns:

Într-un moment în care toți sunteți mai relaxați ar fi bine sa discuți cu părinții despre ce simți când se comporta asa. Dar vorbeste-le frumos, nu ii jigni și cere-ți iertare când îți ieși din fire. Dar vorbeste cu blândețe și respect profund. Apoi, un răspuns blând îndepărtează furia.

| GoldenZenith a răspuns:

Ai incercat sa vorbesti cu parintii tai sa vezi de ce se comporta asa cu tine? care este cauza? ce ii nemultumeste?
spune le ca pana la urma esti copilul lor si felul in care te trateaza nu e corect, daca nu le gresesti cu nimic.
singura solutie, in cazul in care nu se schimba, e sa astepti sa mai cresti si sa pleci. happy
spune le "mersi" totusi, ti au dat exemplu de cum sa nu iti tratezi proprii copii.

| Reddfox explică (pentru GoldenZenith):

Nu e vorba ca le gresesc, ei nu sunt multumiti de cat muncesc/invat/scriu etc. Ei vor sa fiu ca un robot. Daca ma vad pe PC(Stand la PC ma relaxez eu.) 2-3 minute imi spun: Vino si ajuta-ma/Du-te si scrie-ti. (Desi la scoala invat foarte bine)
Singura zi in care pot sa stau e duminica.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Reddfox):

Spune le ca avand in vedere ca esti o fata normala si muncitoare si nu cauzezi probleme ca altele din ziua de azi, meriti sa fii mai respectata si sa fii lasata in pace atunci cand vrei sa te relaxezi. happy

| Reddfox explică (pentru GoldenZenith):

Sunt baiat... laughing

| GoldenZenith a răspuns (pentru Reddfox):

Ma rog laughing pune la masculin ce am zis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa se schimbe cam trebuie sa aiba un soc (cum se lasa fumatorii de fumat cand afla ca au nu stiu ce boala). Si socul asta ar putea sa fie sa pleci de acasa... Dar mai bine nu o face, pentru ca eu cred ca in loc sa se bucure de venirea ta o sa te incuie in casa (la cum zici ca se comporta). Te poti gandi tu la altceva. Poate sa pui numarul de la protectia copilului in telefon, dar nu neaparat sa suni...
De intrebat de ce fac ei asa nu cred eu ca o sa mearga, din moment ce ambii parinti fac asa si or sa se sutina unul pe altul. Daca doar un parinte facea asa ar fi sanse mai mari sa mearga.

| Savantul2017 a răspuns:

Probabil ca esti lenes si nici nu inveti prea bine(la fel ca majoritatea copiilor de astazi). Incearca sa inveti mai mult si sa ajuti mai mult in casa, apoi arata parintilor ce ai facut si o sa ai timp de recreere.

| dyermaker a răspuns:

Hey! E foarte posibil ca ai tai sa treaca printr-o perioada mai grea, sa nu se inteleaga nici ei prea bine, sa aiba diverse probleme, sa fie o "descarcare" cumva si ei sa nu-si dea seama. Din ce imi spui, mama ta ar fi ceva mai stresata. Probabil ca nu a fost mereu asa, dar acum ca ar putea avea ceva probleme (care nu tin de tine), ea sa nu-si mai poata controla emotiile asa cum o facea inainte. Parintii tai, chiar daca nu isi dau seama, tin la voi cel mai mult. E o situatie mai grea probabil. Nu-i usor sa fii parinte, dar poti sa-i sugerezi ca nu e nevoie sa tipe la tine, daca are ceva sa-ti spuna. Si daca o enerveaza orice, poti sa-i spui calm, ca repari la loc tot tu, daca e vina ta si ca nu e nevoie sa se enerveze pentru orice lucru. Important e sa nu se tipe. Si plecatul de acasa, sigur nu rezolva situatia. Eu cred ca tu si fratele tau sunteti niste baieti foarte ok, si ca puteti sa-i ajutati pe ai vostri sa treaca prin aceasta perioada mai grea. Intreaba-i pe ai tai, cand sunt mai linistiti, cu ce puteti voi sa ajutati. Vorbiti cu parintii vostri. Sunt siguri ca isi vor da seama si ei ca uneori mai exagereaza, dar nu isi dau seama.

| Reddfox explică (pentru dyermaker):

Intr-adevar ma iubeste, dar uneori parca innebuneste. Si daca incerc sa spun ca repar, si fac la loc, se enerveaza si mai tare. nici macar nu stiu de ce!

| GoguDeFer a răspuns:

Lafel este si la mine. Exact asta imi spune si mama doar ca ea nu ma bate, doar tipa la mine si ma injura tare rau, iar tata este la pat, trebuie sa ii schimb pampersul zilnic si sa ii dau sa manance cu lingurita.
Si eu am un frate mai mare, in Germania, exact ca la tine el mi-a fost si mama si tata si mereu mi-a spus sa rezist pana fac 18 ani si ma ia la el si inchei discutia.

Fi tare, nu te lasa, ajut-o, fa-o sa creada ca esti total de partea ei. Daca fratele tau este in strainatate, nu ii da pic de odihna maica-tii sau tatalui tau sa creada ca esti impotriva lor pentru ca fara semnatura lor pe acea procura pentru a putea iesi la vama.
Fii tare, nu te lasa!

| Reddfox explică (pentru GoguDeFer):

Bine, nici pe mine nu ma bate mereu, dar azi, s-a enervat si a dat in mine.

| BroRo01 a răspuns:

Eu as inregistra sau filma pe ascuns is as merge la politie. Chiar daca as fi crescut de stat as avea satisfactia ca m-am razbunat si stau ei la puscarie.

| Reddfox explică (pentru BroRo01):

Dayuuumm... nu am zis ca-i urasc, dar ma enerveaza. Si pe langa asta cred ca statul ar face si mai rau
Au unele momente in care nu se pot stapani...dar nu sunt tot timpul asa.

| massary01 a răspuns:

Fi tare, sa nu fugi de acasa, daca iti mai comenteaza ai tai raspundele cu aceeasi moneda sa vad cum e si fi mult mai autoritar in privinta a tot ceea ce faci. Deci fi boss-ul casei, da?! nu conteaza daca iti iei sau nu bataie, merita

| takamura a răspuns:

Cati ani ai?
1. In primul rand, fuga de acasa nu e o optiune pentru ca viata e grea, cruda si nedreapta si e foarte greu fara familie.
2. Bataia aplicata copiilor este ilegala, daca iei bataie aproape zilnic trebuie sa raportezi imediat. Cauta nr pe net de la protectia copilului. Desi mai bine sa nu ajungi acolo, protectia copilului poate fi foarte complicata la noi in tara.
3. Fara comunicare din ambele parti, niciodata nu se va schimba ceva in bine.
4. Comunicarea copii adulti este responsabilitatea adultilor, ei trebuie sa o initieze, controleze si imbunatateasca dar si copilul trebuie sa vrea.
5. Poate mama ta are o viata foarte grea, este stresata sau nefericita. Te-ai gandit la asta?
6. Trebuie sa vorbesti cu psihologul scolii, el poate cel mai bine sa te ajute.
7. Trebuie sa intelegi si tu ca si tu trebuie sa participi la treburile casei, poate ceri un program sau niste responsabilitati clar stabilite pentru puterea ta.
Cam asta e parerea mea. Te-am ajutat?